2013 was het jaar dat definitief een einde maakte aan de illusie dat ons privéleven echt privé is. Die gedachte brengt ons in grote verwarring: waar we de 'functionele' inbreuk op privacy bij anderen soms toejuichen, zijn we onaangenaam verrast door spionage in ons eigen bestaan. 8 VERDIEPING PRIVACY atuurlijk heeft u niets te verbergen. U bent goed volk. En omdat u niets te verbergen heeft, hoeft u niets te vrezen. Toch? Toen u nog zo dacht, aan het begin van dit jaar, had u echter nog niet van Co-Traveler en Boundless In formant gehoord. Analyseprogramma's van de inmiddels roemruchte Amerikaan se geheime dienst NSA, die net zo grieze lig en onbegrijpelijk klinken als ze zijn. Of net zo functioneel, zo u wilt. Wat 2013 dui delijk heeft gemaakt, is dat weinig in ons leven nog geheim is. Dit jaar werd de fina le klap aan het laatste restje naïviteit over privacy uitgedeeld. Berust er maar in: De Systemen weten alles van u. De mens is verworden tot een enorme verzameling op geslagen datasets. En voor een flink deel werken we dat zelf in de hand. Gemak dient die mens, dus verplaatsen we in toenemende mate ons geheugen - inclusief privacygevoelige in formatie - richting externe, niet door het brein aangestuurde, geheugenschijven. Op snelle apparaten waarover we nog enigs zins fysieke controle denken te hebben, maar ook in clouds: 'virtuele kluizen' op af stand met ongelimiteerde opslagcapaciteit, maar zonder duidelijke sleuteleigenaar. Ge dachteloos stallen we er onze sociale net werken: tientallen foto's van contacten en daaraan synchroon lopende e-mailadres- sen en telefoonnummers die we - 'lang le ve het externe geheugen' - helemaal niet meer hoeven te onthouden. Ook honder den snapshots van onszelf en onze dierba ren in onze meest intieme omgeving. Wis ten we met z'n allen niet allang dat we daarmee een karrenspoor aan persoonlijke herinneringen achterlieten? Ja, zegt u na tuurlijk. Misschien was u zich ervan be wust dat de politie of geheime dienst wel eens in uw privédomein rondstruinden - op zoek naar een terrorist, of per ongeluk de verkeerde afslag genomen -, maar uit eindelijk was in control. De sleutel tot al le gegevens die samen 'u' maakten, had al leen u in handen. Toch? Het blijkt een illusie, een naïeve gedachte die Edward Snowden halverwege dit jaar definitief doorprikte. Door hem zijn we er achter gekomen dat geheime diensten op onvoorstelbaar grote schaal onze data tap- pen: niet alleen de door onszelf nog enigs zins zorgvuldig geselecteerde openbare tweets en facebookposts, maar ook onze chats, onze zoekopdrachten en onze tele foongesprekken. Dat doen de NSA, de Brit se geheime dienst GCHQ^en ook een beet je onze eigen AIVD; met medewerking van heel veel grote bedrijven, inclusief tele- foonproviders, aan wie we vanwege hun technische hoogstandjes steeds meer gege vens zijn gaan toevertrouwen. Het klinkt erger en angstaanjagender dan het is, zeggen veel beleidsmakers. Uiteinde lijk gaat het alleen om de 'metadata'. Er wordt niet meegeluisterd met wat u zegt of meegekeken met wat u mailt. Er wordt louter geregistreerd wanneer u belt, met wie en hoe lang. Of met wie u mailt, hoe vaak en wat de onderwerpregel is. Maar 'metadata' zijn juist de crux, zeggen steeds meer critici. Het zijn namelijk ge- dragsgegevens. Combineer setjes data en degene achter de knoppen weet meer van Combineer setjes data en degene achter de knoppen weet meer van u dan na urenlang afluisteren u dan na urenlang afluisteren. Hij herkent uw patronen, ontmoet uw vrienden en va ge kennissen en doorziet geheimen waar van u zelf niet wist dat u ze had; of die u al lang vergeten was. En wie patronen ziet, kan aannames doen en dingen interprete ren, zonder daarbij de context te kennen. Vooral de soms naar exhibitionisme nei gende jonge generatie, met als levensmot to 'ik deel, dus ik besta', slingert moeite loos informatie over zichzelf op het web. Maar kan dat een vrijbrief zijn voor de pri- vacyinbreuk van staatswege die in 2013 is blootgelegd? Tweets en facebookfoto's zijn snippers, hooguit enkele stukjes uit een puzzel, zonder dat iemand weet hoe groot die puzzel is. Metadata vormen de doos van die puzzel. Kwestie van de stukjes op zijn plaats leggen en het patroon van uw leven ontvouwt zich. Wie denkt dat dat wel meevalt, moet zijn verschillende e-mailadressen maar eens door het op in ternet beschikbare Immerse-programma van het Massachusetts Institute of Techno logy gooien. Die laat zien welke patronen uit al uw duizenden mails zijn te halen. Dat hebben wij ook gedaan. En we zagen connecties en patronen die we niet ken den of allang vergeten waren. Ander voor beeld: een medewerker van de privacyorga- nisatie Bits of Freedom sloeg met een app een week lang alle metadata van zijn tele foon, tablet en laptop op. Hij gaf het aan een groep techneuten, die in korte tijd wachtwoorden van hem achterhaalde. Dat lukte niet omdat die wachtwoorden in de metadata stonden, maar omdat ze zijn ge gevens vergeleken met een uitgelekt be stand waarin 150 miljoen wachtwoord-, hints staan. Toen ze zijn wachtwoord had den achterhaald, konden ze in zijn Goog le-, Twitter- en Amazon-profiel. En dat is dan nog maar kinderspel vergeleken met NSA-paradepaardjes als het spionagepro- gramma Boundless Informant. Het blijft niet bij de opslag van foto's en contactgegevens. Kijk maar naar de ontwikke lingen rond de ov-chipkaart. Ook die data worden be waard. Op een server, in een cloud, of waar dan ook. Dat moet ook, want die gegevens heeft u nodig om uw treinreizen bij de baas te declareren. Ook hier dient gemak de mens, want vroeger moest dat met van die gele treinkaartjes uit een automaat, waarvan je na een maand zeker de helft kwijt was. Nu vinkt u wat vakjes aan en klaar: alle reizen van de afgelopen maan den staan in een document. Zelfs de rei zen waarvan u al was vergeten dat u ze ge- door Niki van der Naald en Cyril Rosman illustratie Mark Reijntjens

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 8