Schuttevaer boos over regels rond ligplaatsen Bovenstem; oerzang is immaterieel erfgoed Pleidooi uitbaggeren van nevenvaarwater SERVICE 33 Hele dag vertier in Visserijmuseum nni ken werk Begin jaren zestig schafte mijn va der een simpele platenspeler aan. Tot de eerste plaatjes behoorden exemplaren van de serie Genemui- den Zingt. Die bevatten voorname lijk psalmgezang uit de berijming van 1773. Met die opnames was iets bijzonders aan de hand. Bij di verse psalmen hoorde je de boven stem. Het gaat om de traditie waarin de mannen een tandje ho ger zingen. Dat geeft het gezang een bijzondere kleur. De Her vormde gemeente van Genemui- den is zeer bekend om deze zing trant. De 'vrieën alt' is echter ook in Zeeland geworteld. Zo kun je in diensten van bevindelijke ker ken nog altijd de bovenstem ho ren zingen. Toen het Nederlands Centrum voor Volkscultuur en Immaterieel Erfgoed de bovenstem tot immate rieel erfgoed verklaarde herinner de ik mij, ooit opnamen te heb ben gemaakt van psalmgezang op een SGP-partijdag. Na enig zoe ken vond ik een oud cassetteband je. Uit aantekeningen op het hoes je bleek dat de opnamen in februa ri 1975 zijn gemaakt op de jaarlijk se partijdag van de SGP. Daar werd a capella gezongen. Duide lijk is te horen hoe dat ging. Na dat de spreker een lied opgaf zette de achterste rij in. Dan golfde het gezang als een golf naar voren. Een koor van ruim duizend man nen. Daar bovenuit klonk de bo venstem. Je kunt het mooi of le- lijk vinden (zelfben ik een fan), feit is dat dit een soort authen tieke oerzang is. Toen ik het bandje gevonden had, rees de vraag of er nog wat op stond. Collega Walter Geeraert, technisch/digitaal wonderkind kwam met een bevestigend ant woord. De opnames hadden de tand des tijds prima doorstaan. Walter zette het op cd. Het resul taat is nu hoorbaar via Monniken werk, naast opnames van de bo venstem in Tholen en Rijssen. Die is daarop trouwens beter hoor baar dan op die van de SGP. Op het weblog de column 'Jonge ren in de politiek' van Ajan Beek man. De jeugd is ondervertegen woordigd, terwijl de politiek vol- Het gebied wordt deels omsloten door Zijkanaal A van het Kanaal Gent-Terneuzen. Sinds jaar en dag zijn daar ruim veertig ligplaat sen beschikbaar voor de binnen vaart. Schippers meren daar niet alleen af voor het doen van bood schappen in de belendende bin nenstad, maar ook om reparaties uit te laten voeren. Er zijn ver schillende reparatiebedrijven ge vestigd. Als het aan de gemeente ligt worden die in hun mogelijk heden beperkt. Ze mogen enkel nog werkzaamheden op het eigen terrein uitvoeren. Voorzitter John ny van Ijk van de afdeling Terneu zen van schippersvereniging Ko ninklijke Schuttevaer vindt dat onbegrijpelijk. „Het zijn scheeps- reparatiebedrijven. Waar moeten die reparaties uitvoeren? Aan boord van de schepen, die daar bij wijze van spreken voor de deur liggen. Er moet voor de schippers ook gelegenheid zijn om te bunke ren. Maar volgens een nieuwe be- heersverordening mag dat straks niet meer." De aangepaste regels doorkruisen, volgens Van Ijk, ook het nieuwe ligplaatsenbeleid van havenbedrijf Zeeland Seaports. Van Ijk: „Begin dit jaar lichtte aan nemer Van der Poel de plannen aan ons toe. Dat was toen nog oké. Later bleek dat er allerlei be perkingen aan de ligplaatsen zou den worden verbonden." Schutte vaer tekent bezwaar aan tegen het ontwerp-bestemmingsplan dat momenteel ter inzage ligt. „Ik hoor burgemeester Jan Lonink nog zeggen dat Terneuzen de bin nenvaart enorm belangrijk vindt. Dat blijkt nergens uit." krijgen door museum en haven en er demonstraties zijn van am bachten en kunstenaars, 's Mid dags zijn er proeverijen. Toegang 10 euro, kinderen 5 euro. Het psalmzingen met de bovenstem is vo rige maand erkend als immaterieel erf goed. Het gaat hier om een unieke zangcultuur. Het verschijnsel wordt in Zeeland ook wel 'de vrieën alt' genoemd. BRESKENS - Het Visserijmuseum in Breskens biedt morgen een kerstarrangement. Bezoekers zijn vanaf 10 uur welkom in het mu seum, waar ze een rondleiding gens Beekman juist behoefte heeft aan jonge honden. Nu maakt de binnenvaart waar mogelijk al gebruik van neven vaarwater zoals de Schaar van Val- kenisse, de Schaar van de Noord en de Schaar van Waarde, achter in de Westerschelde. Maar de diepgang wisselt er sterk en de be tonning moet, in verband met ver zanding, regelmatig worden aan gepast. Daarom pleit afdelings voorzitter Johnny van Ijk van Schuttevaer Terneuzen voor een onderzoek naar het regelmatig op diepte baggeren van 'de Scharen'. „Want met name die verzanding baart ons zorgen. Door baggeren hebben we garantie dat binnen vaart en zeevaart daadwerkelijk gescheiden kunnen varen. Dat be vordert de veiligheid." Tijdens de jaarvergadering consta teerde rivierloods Rob Koers dat het aantal incidenten met te hard varende zeeschepen 'niet bijzon der is gestegen'. ZATERDAG 28 DECEMBER 2013 oes La- v >kje', 50 uur her-tri- r, 0 uur e sport door Wout Bareman TERNEUZEN - De binnenvaartschip pers verzetten zich tegen mogelij ke beperkingen die hen worden op gelegd door de bouw van apparte menten in het plangebied Kenne- dylaan-West in Terneuzen. www.pzc.nl/monnikenwerk door Willem Staat Arjan Beekman door Wout Bareman TERNEUZEN - Rijkswaterstaat moet het nevenvaarwater op de Wester- schelde permanent uitbaggeren. Al leen op die manier kunnen zee- en binnenvaart op de Westerschelde worden gescheiden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 89