Balkan zucht onder wintersmog Adviseur oud-premier Libanon opgeblazen BUITENLAND 7 6i De wetten zijn er wei, maar het probleem zit in de handhaving Dikke bruingrijze wolken van hout- of kolengestookte kachels zijn een vertrouwd beeld in deze regio in december. Veel mensen, ook in de grote steden, hebben geen centrale verwarming. Daar bovenop komen de gassen van au to's zonder katalysator, kolencen trales en andere industrieën. Deze winter is het wel heel erg. Hier en daar kun je letterlijk de overkant van de straat niet zien door de dikke rook. Vluchten zijn afgelast en al meerdere malen zijn hele vliegvelden gesloten. Meteorologen wijzen op het ge brek aan wind en de stabiele tem peraturen, waardoor de luchtver vuiling zich niet kan verspreiden. Bovendien zijn veel steden ge bouwd in valleien, wat de lucht- circulatie moeilijker maakt. In Bulgarije hebben maar liefst veertien steden een luchtvervui ling die boven acceptabele nor men ligt. In Bosnië zijn steden als Sarajevo, Zenica en Tlizla het zwaarst getroffen. Skopje spant de kroon: hier zijn torenhoge ni veaus gemeten van fijnstof PMio. Dat is fijnstof waarvan de deeltjes kleiner zijn dan 10 micrometer. Behalve het advies om niet onno dig naar buiten te gaan, worden in heel wat steden ook de straten natgespoten om het stof te doen neerdalen. Verder is het vooral ho pen dat de wind opsteekt. In Griekenland wil de regering op koude dagen gratis stroom ver strekken aan arme mensen, om die te ontmoedigen een houtka chel te gebruiken. Dergelijke plan nen hebben de noorderburen nog niet. Zelfgestookte kachels zijn ook maar een deel van het pro bleem in Skopje. Elektrische ka chels of stadsverwarming, overal sterk in opkomst, zorgen dan mis schien thuis voor een schone schoorsteen, maar de vervuiling wordt verplaatst naar elders in de stad. Inefficiënte centrales voor stadsverwarming en elektriciteit behoren tot de grootste vervuilers in de regio. Vervuiling door kolen centrales kost in Bulgarije bijvoor beeld drie keer zoveel levens als het toch al hoge aantal slachtof fers van verkeersongelukken, schat Greenpeace. In diverse kleinere steden wordt al geëxperimenteerd met alterna tieve stadsverwarming. Met name biomassa is een favoriet. Het zal echter nog jaren duren voor zulke technieken op echt grote schaal kunnen worden toegepast, zeg gen experts. Op de lange termijn hebben veel mensen hun hoop gevestigd op Europese regelgeving. Toetreding tot de EU brengt strenge regels mee over luchtvervuiling. In Kroa tië, EU-lid sinds juli, vallen de problemen mee. Het grensover schrijdende karakter van de lucht vervuiling relativeert die zege ning echter: de lucht in de Kroati sche stad Slavonski Brod wordt dezer dagen zwaar vervuild door een raffinaderij over de grens in Bosnië. En de problemen in Bulga rije, EU-lid sinds 2007, tonen aan dat regelgeving niet alles oplost. „De wetten zijn er wel", merkt de Bosnische meteoroloog Ernis Omercic droogjes op in lokale me dia. „Het probleem zit in de hand having. Ik ken niemand wiens au to een technische keuring heeft gehad." Door de explosie vielen daarnaast zo'n zeventig gewonden en ont stond veel schade. Chatah was een naaste adviseur van ex-premier Saad Hariri. Die wees meteen met de beschuldi gende vinger naar de pro-Syri- sche sjiitische Hezbollah-bewe- ging. De manier waarop de aan slag werd gepleegd - een autokon vooi dat wordt opgeblazen met een autobom - lijkt ook al op de manier waarop op 14 februari 2005 Hariri's vader, ex-premier Rafik Hariri, werd vermoord. Die aanslag wordt onderzocht door het Hariri-Tribunaal in Leid- schendam, het eerste internationa le terrorismetribunaal. Daar be gint op 16 januari het eerste pro ces. In die zaak gaat het om vier verdachten van de aanslag bijna 9 jaar geleden, waarbij in totaal 23 mensen om leven kwamen. De voorvluchtige verdachten zijn ver bonden aan Hezbollah, dat hun de hand boven het hoofd houdt. Volgens Saad Hariri zouden de Ex-premier Hariri wees met de beschuldigende vinger naar de pro-Syrische Hezbollah-beweging mensen die verdacht worden van de moordaanslag op zijn vader, ook achter de aanslag van giste ren kunnen zitten. De Libanese premier Najib Mikati was stelli ger: „Degenen die Chatah gedood hebben, zijn dezelfden die Rafik Hariri hebben gedood." Chatah zelf schreef in een van zijn laatste Tweets voor de aan slag: „Hezbollah oefent sterke druk uit om zich soortgelijke macht op de terreinen veiligheid Hezbollah en Syrië hebben elke verantwoordelijkheid voor de aanslag van de hand gewezen en buitenlandse politiek toe te ei genen als Syrië vijftien jaar lang in Libanon heeft genoten." Daar mee zinspeelde de politicus op de tijd van 1990 tot 2005, toen Syri sche troepen in het land waren ge stationeerd. Dat was onderdeel van de vredesregeling waarmee een einde werd gemaakt aan de Syrische burgeroorlog (1975- 1990). Aan de militaire aanwezig heid van Syrië kwam een einde na massale betogingen. Toch bleef de invloed van Damascus in Liba non ook na de aftocht groot, me de dankzij zijn bondgenoot Hez bollah. Hezbollah heeft, net als Sy rië, elke verantwoordelijkheid voor de aanslag van gisteren van de hand gewezen en noemde de aanslag een 'gruwelijke misdaad'. Bommelding Antwerpen CS Het centraal station van Ant werpen is vrijdag ontruimd geweest na een bommel ding die bij de Nederlandse politie binnenkwam. Het station is iets na 14,00 uur weer vrijgegeven. Een bom is niet gevonden. De Bel gische spoorwegen (NMBS) en spoorwegbeheerder Inffa- bel hebben dat latén weten. Tientallen strijders dood in Syrië Het Syrische leger heeft ze ker 60 islamistische strij ders gedood door hen in een hinderlaag te laten lopen. Dat meldde het Syrische Ob servatorium voor Mensen rechten gisteren. De staatste levisie in Syrië sprak van 150 gedode opstandelingen. De slachting vond plaats ten noorden van Damascus. w Zuid-Sudan belooft staakt-het-vuren De regering van Zuid-Sudan heeft beloofd zich in te span nen voor een staakt-het-vu- ren. Dat lieten bemiddelen de buurlanden van Zuid-Su dan gisteren weten. Ze rie pen oppositieleider Machar op dezelfde belofte te ma ken. De buurlanden willen dat de strijdende partijen snel vredesoverleg houden. Zwerver beroofd van kilo goud Dieven maakten een kilo goud buit bij de overval op een 86-jarige rijke maar dak loze bedelaar in Vietnam. Het goud heeft een waarde van 30.000 euro. Waarom de steenrijke man op straat leef de is onduidelijk. Hij zou na een ruzie in de familie zijn vertrokken. De vijf dieven zijn inmiddels gearresteerd. Duitsland te gul voor asielzoekers De Servische premier Ivica Dacic vindt dat Duitsland asielzoekers te veel geld geeft, meer dan een gemid deld maandsalaris in Servië. Uit dat land komen veruit de meeste aanvragen voor asiel in Duitsland. Dadic vreest dat als dat zo blijft, Duitsland weer een visum plicht voor Serviërs invoert. ZATERDAG 28 DECEMBER 2013 door onze correspondent Joost van Egmond BELCRAOO - Zwangere vrouwen en bejaarden kunnen dezer dagen maar beter binnenshuis blijven, ad viseert het bestuur van de Macedo nische hoofdstad Skopje. In andere steden in de regio is het niet veel beter: de Balkan dreigt deze winter te stikken in de luchtvervuiling. Ernis Omercic, meteoroloog Een man probeert zich met een mondkapje tegen de luchtvervuiling in Skopje te beschermen, foto Georgi Licovski/EPA BEIROET - Bij een aanslag met een autobom in de Libanese hoofdstad Beiroet kwamen gisteren oud-mi nister van Financiën Mohamad Cha- tah en vijf anderen om het leven. ANTWERPEN BEIROET i Jl Riek Machar foto EPA NAIROBI HANOI BELGRADO

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 7