t ii - uZ m '4(1 REIZEN 17 zalen en er kunnen in totaal 6.500 toe schouwers in. Het ellipsvormige gebouw is bedekt met titaniumplaten en glas en weer spiegelt zich in de omringende vijver. We lopen onder de vijver door naar bin nen. Overdag zie je het water boven je schitteren. Verderop stroomt het licht uit bundig door de glazen koepel naar binnen. Het is er wonderschoon: het hout, het mar mer, het metaal. We vergapen ons er aan de vele sculpturen van Chinese kunste naars. Wat een aandacht voor moderne kunst. Op het programma: het Staatsballet Berlin, Verdi's Nabucco, het Royal Philhar monic Orchestra, Agatha Christie. Het ge bouw kostte wel wat (dik 300 miljoen eu ro), maar als ze in China iets willen, dan pakken ze het grondig aan. Je wordt in Peking heen en weer geslin gerd tussen heden en verleden. Nieuwe hoogbouw kent geen verdiepingen 4, 14, 24, enzovoorts. Vier in het Chinees wordt hetzelfde uitgesproken als 'shi'. En 'shi' be tekent 'dood'. Fietsen met een wiebelende torenflat van pakken en dozen schuiven in de flanken van de slang van nieuwe, opge poetste auto's die net even langer zijn dan de onze. Oude grandeur wordt in rap tem po in ere hersteld, nieuwbouw krijgt een architectonische authentieke twist. Maar alles ademt 'voorwaarts, vooruit'. Soms slaat dat door. Krijg je in een wat goedkopere toeristische eetgelegenheid je servies en bestek in plastic geseald voor je neus: 'bacteriën? Niet hier'. Peking is schoon. Het valt heel erg mee met dat gero chel en gespuug. Thuis kun je ieder mo ment in een hondendrol stappen, worden nieuwe gebouwen meteen besmeurd met graffiti en zijn de straten bespikkeld met kauwgom. Hier niet. We gaan naar het Houhai Lake ten noor den van Beihai Park. Het hele gebied ten noordwesten grenzend aan de Verboden Stad is een ontmoetingsspot voor jong en hip Peking. We verdrinken in het lawaai van bands die westerse muziek spelen in bars en laten ons geld rollen in de vele win keltjes en (duurdere) restaurants. Dobbe rend in een bootje kijken we later die avond naar de verlichte omtrekken van de ze indrukwekkende stad. Hotel ligt op 8 kilometer van de Verboden Stad. Volgens de Chinezen is dat vlakbij el kaar. Je rijdt de afstand in 'slechts' veer tig minuten. Het is wel even wennen aan de rijstijl van de Pekinezen. Claxonnerend en slingerend baant de chauffeur zich een weg. Iemand op een zebra? Toet, uit de weg. Fietser? Toet, aan de kant. Hier geldt het recht van de sterkste. En van autogor dels hebben ze nog nooit gehoord. Een taxi houd je aan door naast een drukke weg te gaan staan, je arm op schouderhoog te gestrekt te houden en een beetje met je vingers te bewegen. Een ritje kost je maar een paar euro, mits je instapt bij een échte taxi. Overal word je uitgenodigd in te stap pen bij illegale chauffeurs, snorders die hun personenauto inzetten als aanvulling op het reguliere openbaar vervoer. Stap niet in, want ze rijden voor de bedragen die wij gewend zijn. Bang hoefje niet te zijn in deze miljoenen stad. Geen geroep 'where are you from', geen obscene gebaren, geen achtervolgin gen. Wat een verademing. Hier in Peking word je aangeklampt door vrouwen. Blond? Blauwe ogen? Dan ben je zelf een bezienswaardigheid. Voor je het weet, sta je op het Plein van de Hemelse Vrede in een innige omarming met een totaal onbe kende vrouw: camera, klik. En daarna met de vriendin van de vrouw, haar buur vrouw, haar moeder, haar dochter. Direct naast de Verboden Stad, en schril af stekend tegen het in Sovjetstijl gebouwde The Great Hall of the People, ligt een derde paleis: operagebouw The Egg. Althans, zo wordt het door Europeanen genoemd. Offi cieel heet het The National Centre for the Performing Arts. Het ei, ontworpen door de Franse architect Paul Andreu, heeft drie Peking is een stad vol contras ten. Oud en nieuw, hoogbouw en eenkamerkrotjes staan er naast elkaar. Er wonen meer mensen dan in heel Nederland, auto's glijden 24 uur per dag over de hoofdwegen, maar toch is het er niet druk. Dat komt doordat de mensen extreem relaxed zijn. anuit het vliegtuig zie je het al: voetbalvelden vol toren flats rijgen zich aaneen. Van socialistische, tot in de hemel reikende paradijsjes met air co's die als knopen tegen de gevels zijn geplakt, tot betrek kelijk nieuwe stapelbouw met grote ramen die aan de IJ-oevers van Amsterdam niet zou misstaan. Laagbouw moet je met een lantaarntje zoeken. Die kom je alleen nog tegen in de Hutongs, de traditionele woon wijken die in rap tempo plaatsmaken voor de nieuwste Chinese droom: een huis met een westerse wc en regendouche. Dit is Pe king: de stad met twintig miljoen inwo ners op een oppervlakte die nog niet de helft bedraagt van Nederland. Ver weg en dichtbij zijn over de grens ande re begrippen. Het Wan Fang Yuan Business ZATERDAG 28 DECEMBER 2013 Zonsondergang in Peking, foto Getty Images/iStockphoto Foto boven: De stroom verkeer door de straten is eindeloos, foto AFP Geen angst fflK" - -j-- -- yrv.n—1 y.. reageren? reizen@depersdienst.nl WAAR EN WAT Peking ligt in het oosten van China, hemels breed zo'n 7.900 kilometer verwijderd van Amsterdam. Diverse maatschappijen verzor gen rechtstreekse vluchten. Handige tips: Draag altijd papieren zakdoek jes bij je, want toiletpapier is er niet altijd. Denk niet dat je veilig kunt oversteken op een zebrapad. Fooien kennen ze in Peking niet Wees beleefd en voorkomend, net als de Chinezen. Meer weten over de stad, activiteiten en be zienswaardigheden? Kijk dan op http://english.visitbeijing.com.cn/ door Leonie Groen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 69