-4 Beleef het keizerlijke China i REIZEN 15 2049 kunnen. Via onze chauffeur leg ik contact met de eigenaar van Mi casa, su casa. De man is posi tief over het verkrijgen van een decoratief Tusker-kleedje. Hij zal de bierleverancier erop aanspre ken en belooft aan het einde van de week een mooi, nieuw exem plaar te leveren. Dat zal dan waar schijnlijk wel 3 dollar kosten, maar goed, wat is nou 3 dollar? De week vliegt voorbij en elke dag glanzen de Tusker-kleedjes aantrekkelijker. Voortdurend in formeer ik naar de stand van za ken. Steeds in de volle naïeve overtuiging dat er speciaal voor mij jacht wordt gemaakt op een gaaf, nieuw exemplaar. Ik heb geen idee waarom ik me zo heb gefixeerd op dat stomme ding, maar nu er A is gezegd, moet B ook echt volgen. Dus bij de kof fie, tijdens de lunch en zeker on der invloed van een biertje stel ik me voor hoe ik onopvallend het ding van tafel trek en onder mijn T-shirt tot het mijne maak. Voor de zekerheid. Wie zal het zien? Maar chauffeur Lucinde maant mij tot eerlijkheid. Elke avond gaat hij naar de kerk, zin gen in het koor. Naar zo'n man luister je. Ook omdat hij 2 meter lang is en amateurbokser. Toch ben ik er niet gerust op. De baas van de tent laat zich nooit meer zien en het bedienend per soneel weet al snel nergens meer van. Als het zo doorgaat, word ik toch tot diefstal gedwongen. Zorgvuldig bestudeer ik het exemplaar dat voor me op het aluminium tafeltje ligt. Twee brandplekken en een paar inge droogde vliegen. Verder is het in tact. Tijdens een kortstondig wc- bezoek besluit ik tot de lage daad over te zullen gaan. Maar wan neer ik terugkom bij mijn tafeltje blijkt dat afgeruimd en het kleed je zomaar verdwenen. Het is slui tingstijd. De eigenaar is inmiddels ook Zijn dat niet twee brandplekken en zitten daar niet een paar ingedroogde vliegen? weer op komen dagen en hij ver telt me het goede nieuws. Veel moeite heeft hij zich moeten ge troosten, maar het is gelukt. Mor genochtend komt er een exem plaar, speciaal voor mij. Alleen de prijs is een tegenvaller. Het ding gaat 10 dollar kosten. Vol gens hem nog steeds een alles zins redelijk bedrag. Vlak voor ons vertrek de volgen de dag ga ik langs bij Mi casa, su casa. En ja hoor, daar is de baas. Met een plastic zakje en een gro te grijns. Voor de gevraagde prijs neem ik de handelswaar van hem over. Snel in de koffer en vlug naar het vliegtuig. Een dag later draait de wasmachi ne op volle toeren om het Afri kaanse stof uit de kleren te spoe len. De zon schijnt en aan de ta fel in de tuin open ik het plastic tasje met mijn aandenken. Het vrolijke geel glanst in de zon. Eenmaal uitgevouwen bestudeer ik het eens goed. Is dat nou wel een nieuwe? Zijn dat niet twee brandplekken en zitten daar niet een paar ingeperste vliegen? Dit is gewoon het kleedje dat de hele week op mijn tafel heeft ge legen. Het ding dat ik niet stelen mocht, dat de baas niet missen kon. 10 dollar voor een gebruikt Tusker-tafellaken. Wat een prach tig aandenken. vroegere eilandbewoners, die hier tussen de achtste en twaalfde eeuw in de stad Vi- neta moeten hebben gewoond. De Wen den verruilden hun slavische geboortegron den voor een nieuwe toekomst in dit vruchtbare gebied. En langs de Peene bouwden handelsgrage Vikingen hun ne derzettingen. Tussen Anklam en Liepen is nog steeds een immense grafheuvel te zien, met het enige zogenoemde bootgraf buiten Scandinavië. Gekleed in de origine le dracht van de Deense Vikingen, leidt Rainer Vanauer daar zijn gasten rond. Sa men met vrijwilligers houdt hij dertig blootgelegde graven bij. „Er moeten hier tot achthonderd Vikingen liggen", vertelt hij. „Het waren vreedzame handelslui, die zich door de plaatselijke Wenden-stam men lieten beschermen." Uit grafVondsten blijkt de welstand van de toenmalige bewoners van dit gebied. En wie een beetje ronddwaalt rond de zand- rug en de omliggende weidevelden, snapt onmiddellijk waarom de Vikingen dit in die tijd een ideale plek vonden. Rijk aan voedsel en schoon water, goede transport mogelijkheden via de rivier en een prachti ge heuvel om hun doden op eervolle wijze te begraven. Vanauer wijst naar een volgen de kuil. „Dat is geen graf, maar een schut- tersput. Van hieruit schoten de Duitsers hun eigen stad Anklam in puin, die al in handen was van de Russen." Ook hier woedde de waanzin van de oorlog. In Peenemünde is dat het duidelijkst zicht baar. Daar ontwikkelden de nazi's hun ver nietigende raketten. Het dorp ligt afgele gen en het gebied rond de vroegere basis is beschermd en niet toegankelijk. Het duurt niet lang meer of ook hier heeft de natuur de sporen van de mens weer uitgewist. 22 dagen v.a. Tk t ZATERDAG 28 DECEMBER 2013 alleen nog de bever Rondreis China Compleet Met Beijing, Atong, Pingyao, Xi'an met het Terracottaleger, Nanjing, Suzhou, Shanghai, Guilin, boottocht over de U-rivier en Hongkong. Zie: Kras.nl/25012 reageren? reizen@depersdienst.nl De Seebrücke (pier) van Ahlbeck dateert uit 1898. Op het witte zand staan de authentieke strandstoelen, foto Tourismus Verband Mecklenburg Een kleine greep uit ons reisaanbod naar het keizerlijke China. Ontdek Beijing of maak tijdens een rondreis kennis met vele hoogtepunten van dit magische land. Stedentrip Keizerlijk Beijing Vanuit een centraal gelegen hotel ontdekt u het prachtige Beijing. Tip: boek het excursiepakket met o.a. de Chinese Muur en de Verboden Stad. Zie: Kras.nl/74700

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 67