i Tusker 14 REIZEN el s ALTIJD ONDERWEG Derk Bolt COLOFON Iets meenemen van een verre reis, een leuk aandenken, een souvenir, zo u wilt, velen doen het met plezier. Per soonlijk liet ik deze boot al lang geleden aan mij voorbijvaren. Ik had natuurlijk van het begin af aan opvallende, tastbare herinne ringen moeten verzamelen uit de landen die ik bezocht. Maar ja, een mens moet zoveel. Ik heb het niet gedaan en dat haal ik ook niet meer in. Soms doe ik nog een poging iets goed te maken. Zo valt mijn oog op een grappig tafelkleedje. Een felgeel stuk glanzend plastic met daarop in veelvoud afgedrukt het logo van een lokaal biermerk. Tus ker, het lekkerste bier van Tanza nia. Het beeldmerk is een olifan- tenkop en profil, met enorme slagtanden, de tuskers. Zwart op geel, een vrolijk gezicht. Dat lijkt me nou echt iets voor de eettafel, thuis in de tuin. Heb ik er ook nog een leuk verhaaltje bij. We zitten regelmatig in het res taurantje waar de begeerde kleed jes op tafel liggen. Mi casa, su ca- sa, heet de tent. Geen idee hoe ze aan die naam komen. Bij de koffie, aan het begin van een warme filmdag, neem ik me voor die avond een kleedje achter over te drukken. Het is een ono verzichtelijk rommeltje in het dorp Mto wa Mbu, niemand zal ernaar omkijken. Maar wanneer de ondergaande zon door de mod- derstraat glijdt en de flessen Tus ker op tafel staan, beginnen gewe ten en fatsoen ineens op te spe len. Zo'n ding jatten, kan ik toch niet maken! Dat moet ook eerlijk Al sinds het begin van de vorige eeuw is de Duitse Oostzeekust in trek bij badgasten. Langgerekte, witte stranden, zilveren duinen, imposante krijtrotsen en een kalm klotsende zee. Het eiland Usedom is een begrip. Maar nog interessanter is het achterliggende gebied, waar land aan de natuur wordt teruggegeven. 4 WAAR EN WAT Vrijwel zonder geluid peddelt Carsten Menke de rubber boot dichter naar de oever. Vanaf de wal klinkt een dui delijk hoorbaar geknaag. „Hij is aan het eten", fluistert Men ke. Rietpluimen zwaaien heen en weer. In het hoge gras is nu duide lijk de vorm van een flink uit de kluiten ge wassen bever te zien. Steeds dichter nadert het geritsel. Zonder zich ook maar iets aan te trekken van de grote, rode boot, laat het dier zich in het water van de Peene glijden. Een paar meter verder duikt hij aan de kant weer op. Een kleinere bever zwemt hem tegemoet. Vort jong, naar je moeder, lijkt de grootste met een beweging van zijn kop te gebaren. Dan duiken ze onder. We kijken elkaar opgetogen aan. Zo dichtbij kom je nou ook niet altijd. Een avond bevers spotten op Usedom is een van de vele activiteiten die de toeristische ondernemers van Abenteur Flusslandschaft aanbie den. Menke runt het bedrijf met zijn vrouw Antje. Duurzaam, ecolo gisch verantwoord en kleinschalig heid zijn de sleutelwoorden. „We wil len er wel van leven, maar hoeven er niet rijk van te worden", zeggen ze. Zo voorkomen ze dat het ecologisch toeris me aan zijn eigen succes ten onder gaat. De 85 kilometer lange rivier Peene, die stroomt tussen de Kummerower See en het stadje Anklam, is een van de laatste ri vieren in Duitsland met een nog groten deels natuurlijke loop. Slechts op enkele plaatsen is de rivier verlegd. Flussland schaft Peenetal werd pas in 2011 opgericht en is een van de jongste beschermde na tuurgebieden. Het gebied oogt nog rauw. Overal zijn overblijfselen te zien van agrari sche activiteiten. „Helemaal natuurlijk wordt het ook nooit", vertelt ranger Steffen Pafller. „Het zou mooi zijn als we over het oude spoortracé naar Usedom een fietspad kunnen aanleggen." De stevige keien en kiezels die vroeger tus sen de bielsen lagen, maken het fietsen niet echt aangenaam. Maar het uitzicht is geweldig. Aan weerszijden van de oude spoorbaan nestelen duizenden vogels in de dode bomen van het ondergelopen land. Aan de oevers zijn overal door bevers om ver geknaagde bomen te zien. Hier vliegen kraanvogels en arenden af en aan. We rijden verder door de Anklamer Stadt- bruch. In de verte torent een stalen con structie boven de bomenrij uit. „De voor malige spoorbrug naar Usedom over de Peenestrom", legt Paftler uit. „Voor de oor log reisden de Berlijners óver dat traject binnen twee uur naar de badplaatsen op het eiland." Reizigers met haast kiezen nu de vliegverbinding met Heringsdorf. Niet goedkoop, maar wellicht beter dan het file- rijden in drukke weekends of vakantiepe riodes over de Buo en B11, de enige toe gangswegen tot Usedom. Wie de oude charme van Britse badplaat sen wil ervaren, vindt die levend en wel in Ahlbeck, Heringsdorf en Bansin. Op een enkele bouwzonde uit de tijd van de boe ren- en arbeidersrepubliek na, is het hier een paradijs voor liefhebbers van de archi tectuur uit de fin-de-siècle-periode en het interbellum. Het ruikt hier naar verse hars en haast overdadig naar dennenbomen. De lucht wordt gekruid met de prikkelende geur van rokerijtjes waar vissers hun verse vangst ter plekke klaarmaken. Volkomen ongeschonden en na de Wende met liefde gerenoveerd, steekt in Ahlbeck de uit 1898 stammende pier de zee in. Op het strand staan de beroemde rieten strand stoelen. De muziekkoepel op de boulevard, waar die middag een jeugdorkest speelt, maakt het levende beeld van elders lang vervlogen jaren compleet. Hier heeft de tijd stilgestaan. Het eiland lijkt vooral in trek bij oudere gasten. Zij bevolken mas saal van april tot oktober de vele hotels, pensions en zomerhuisjes. De lucht wordt gekruid met prikkelende geuren van rokerijen waar vissers hun vangst klaarmaken Overdag is op Usedom genoeg te beleven. In het glooiende achterland kun je uitste kend fietsen en mountainbiken, er zijn prachtige routes voor ruiters en er ligt een goed wandelpadennet. Op het uitgestrekte strand is het in de zomer heerlijk zonneba den en de doorgaans kalme Oostzee met zijn geringe zoutgehalte zorgt op hete da gen voor verkoeling. Nergens anders in Duitsland schijnt de zon vaker dan op Use dom. Na tien uur 's avonds is het echter in de badplaatsen vrijwel uitgestorven. Wie dan nog iets wil beleven, moet uitwijken naar het Poolse Swinoujscie, voor de oor log Schwenemünde geheten. Het is over de boulevard vanaf Ahlbeck vijftien minuten fietsen. Daar rijgt zich het ene barretje na de andere bistro aaneen. De grauwsluier van het communisme is hier nog niet hele maal weggepoetst. Ook zijn de gaten die ge allieerde bombardementen op het eind van de oorlog sloegen, nog niet alle opgevuld. De nu nog zo aantrekkelijke rust in de drie Duitse badplaatsjes op het eiland zou het einde van het huidige succes kunnen inlui den. Misschien is het wel de vloek van de eindredactie Marcha van Schijndel reizen@depersdienst.nl - vormgeving Birgitta Hermans advertentieverkoop Wegener Media Nationale Verkoop verkoop.dagbladen@wegener.nl Rond de Peene bouwt door Arnoud Cornelissen Het eiland Usedom ligt in Mecklen- burg-Vorpommern pal tegen de Poolse grens aan. Om er met de auto te komen, moet je vanuit Utrecht zo'n 750 kilometer overbruggen. Kijk op www.kanustation-anklam.de als je meer wilt weten over de bevertoch- ten van Abenteuer Flusslandschaft. Op de sites www.naturpark-flussland- schaft-peenetal.de en www.mueritz- nationalpark.de staat meer informatie over de natuurparken. Kijk voor overnachtingsplekken op www.gutshof-liepen.de, www.strand- hus.kaiserbaeder.de of op de sites van Usedom Tourismus (www.usedom.de) en Tourismusverband Mecklenburg-Vor- pommern (www.auf-nach-mv.de). Anklam Oostzee Heringsdorf Ahlbeck M POLEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 66