WERKEN 3 cent op een spaarrekening." Tot 2004 gold een aantrekkelijke subsidie voor aanschaf van zonne panelen. In 2012 werd door het mi nisterie van Economische Zaken weer budget beschikbaar gesteld voor subsidie van zonnepanelen, maar in augustus van dit jaar was de pot weer leeg. Op dit moment is er dus geen subsidieregeling van kracht. Wel proberen sommi ge gemeentes de aanschaf van zonnepanelen te stimuleren door collectieve inkoopacties. Al ma ken installateurs en distributeurs van zonnepanelen daar ernstig be zwaar tegen, omdat gemeentes de markt zo zouden bederven. Vraag altijd verschillende offertes voordat je zonnepanelen koopt. Kijk niet alleen naar kosten, ook naar garanties. Belangrijk is dat je bij eventuele problemen kunt aan kloppen bij de installateur. Daar naast geven veel fabrikanten ga rantie op de panelen. Hoe langer de garantie, des te beter je be schermd wordt. Om zonnepane len op de woning te plaatsen, is meestal geen vergunning nodig. Alleen als je in een monument woont of de panelen aan de gevel wilt hangen, is soms een omge vingsvergunning vereist. Als huur der heb je uiteraard toestemming nodig van je verhuurder. Nieuwe tijden vragen om nieuwe beroepen. Futuris ten zijn het wel met elkaar eens. Vooral op het gebied van biotechnologie, nano- technologie en informatie technologie maakt de we reld de komende jaren een enorme ontwik keling door. In die sectoren werken straks orgaanprinters, droomproducenten, nano- lakmengers en huishoudrobotmonteurs. Ook leiden veranderingen in het klimaat en het schaarser worden van grond stoffen tot nieuwe vakgebieden en banen. Zo is de vuilnismijnbouw in opmars, waarbij waardevolle grondstoffen uit afgedekte vuil nisbelten worden gewonnen. Ook is er straks grote behoef te aan smartgridmanagers: zij stemmen vraag en aan bod van energie op het slim me stroomnetwerk van indi viduele huishoudens in de ste den op elkaar af. Voor de Nederlandse kust dobberen over enige jaren verschillende zeewierboerderijen rond grootschalige windmolenparken. Deze activiteiten vra gen ook om gespecialiseerde vaklui. „We hebben alternatieven voor eiwitbron nen nodig. Er is straks te weinig vis in de zee. Grootschalige teelt van zeewier kan de oplossing zijn", is de overtuiging van Job Schipper, directeur van Hortimare. Hij ziet een areaal voor zich van 400 vierkante kilo- De tandtechnicus maakt straks niet meer zelf tanden, maar hij print ze met een 3D-printer meter. „Dat is het totaal. Hoe groot indivi duele zeeboerderijen worden, weet ik niet." Rond deze offshore-teelt ontwikkelt zich een compleet nieuwe logistiek, met een nieuwe generatie loonwerkers. „Het werk zal zoveel mogelijk gemechaniseerd zijn. Maar er blijven mensen nodig voor zaaien, oogsten en onderhoud." De opkomst van nieuwe beroepen bete kent niet dat alle bestaande specialistische beroepen en ambachten over enige tijd al leen nog naar zomerse braderieën kunnen. „Natuurlijk verdwijnen er beroepen", zegt Rozemarijn van Deelen van SOS Vakman schap, dat ijvert voor goed beroepsonder wijs voor kleinschalig specialistische beroe pen. „Maar beroepen evalueren ook. Ze ma ken gebruik van nieuwe technieken en gaan gewoon verder. Neem de gezond heidstechniek. Tegenwoordig wordt je ge bit gescand. En over een paar jaar maakt de tandtechnicus niet zelf tanden, maar print hij ze met een 3D-printer. Hetzelfde geldt voor orthopedische materialen, daar zie je dezelfde ontwikkeling van digitalisering en 3D-printing. Maar het is belangrijk dat er voor die vakken wel goede beroepsoplei dingen zijn. En dat staat onder druk." SOS Vakmanschap is voor een landelijke aan pak. Anders dreigen deze beroepen uit het zicht te verdwijnen en kan onderwijs niet goed georganiseerd worden. „Terwijl het juist beroepen zijn waar bij uitstek mensen op een mbo-niveau geschikt voor zijn. Niet iedereen kan'op hbo-niveau of hoger func tioneren, dat is ook niet nodig. Neem het vak modelmaken. Fabrikanten willen voor dat ze gaan produceren graag een prototy pe, maar de opleiding modelmaker is ver dwenen. Terwijl het beroep voor de maak industrie heel belangrijk is, en daarmee voor de BV Nederland." In Utrecht begint volgend jaar daarom de Dutch Shoe Academy, een opleiding voor leerbewerking, van schoenen tot zadels. „Omdat de opleiding als een cursus met modules is opgebouwd, is de opleiding ook heel geschikt voor mensen die op latere leeftijd alsnog een mooi ambacht willen le ren", stelt Van Deelen. „En daar is in de toe komst ook behoefte aan." MODERNE VAKLUI ZATERDAG 28 DECEMBER 2013 www.milieucentraal.nl/zonnepanelen Ilk zat jaren bij dezelfde zorgver zekeraar, maar ben dit jaar voor het eerst overgestapt Hoe zeg ik mijn oude zorgverzekering op? De meeste verzekeraars hebben over- stapservice, in dat geval hoeft u de oude verzekering niet zelf op te zeg gen. Als u de verzekering via een ver gelijkingssite afsluit, gaat het opzeg gen vaak ook met één druk op de knop. Maakt u hier geen gebruik van of biedt uw nieuwe verzekeraar die service niet, doe het dan voor 1 janua ri zelf. Als het goed is, staat op de po lis beschreven hoe dit te doen. Zeg de zorgverzekering bij voorkeur pas op als u zeker weet dat u door uw nieuwe verzekeraar wordt geaccepteerd. Ver zekeraars mogen mensen weigeren voor een aanvullende verzekering en u wilt natuurlijk niet het risico lopen dat u er geen meer kunt afsluiten. 2 Ik twijfel nog steeds welke zorg verzekering ik moet nemen. Tot wanneer heb ik tijd om te beslissen? Tot 31 december kunt u uw oude zorgverzekering opzeggen. Voor het afsluiten van een nieuwe zorgverzeke ring heeft u tot en met 31 januari de tijd. De zorgverzekering gaat dan met terugwerkende kracht per 1 januari in. In een aantal situaties is het ook moge lijk na 31 januari nog een zorgverzeke ring af te sluiten. Bijvoorbeeld als u gaat scheiden, uit het buitenland komt of de verzekeraar tussentijds de polisvoorwaarden heeft aangepast. 3 Ik heb eind november al voor 2014 een zorgverzekering af gesloten met een hoog vrijwillig ei gen risico. Nu blijk ik zwanger en wil dat graag aanpassen. Kan dat? Voor annuleren bent u waarschijn lijk te laat. Nadat het verzekerings bewijs is ontvangen, moet u de zorgverzekering binnen veertien da gen annuleren. Vermeld in dat ge val duidelijk dat u de zorgverzeke ring wilt annuleren en stuur de stukken terug. Is deze periode al verstréken, dan raad ik u aan con tact op te nemen met uw nieuwe zorgverzekeraar. Wellicht is het mo gelijk het eigen risico te verlagen - of een andere wijziging door te voe ren - zonder de verzekering op te zeggen. Let er wel op dat de maan delijkse premie tioger wordt als u het vrijwillig eigen risico verlaagt. de toekomst door Arnoud Cornelissen illustratie Nourdin Kouch Rozemarijn van Deelen reageren? geld@depersdienst.nl Orgaanprinter: Over enke le jaren kan een mens met behulp van zogenoemd bio- papier een nieuw orgaan la ten printen van lichaamsei gen cellen. www.beleidsimpuls.nl Drone-piloot: Drones (op afstand bestuurbare vlieg tuigjes) zijn over enige ja ren volledig ingeburgerd. Het is vooral handig voor inspectie van bijvoorbeeld moeilijk bereikbare plek ken en installaties. www.broeders-uas.nl Virtual reality-ontwerper: Over enkele jaren maakt de virtuele wereld gewoon deel uit van de werkelijk heid. Leuk om op plekken historische gebouwen te la ten zien die nu verdwenen zijn. Vooral nuttig in het on derwijs en bijvoorbeeld in de medische praktijk. www.invoorzorg.nl Socialmedia-manager: Een nu al bestaand beroep. Gro te ondernemingen hebben afdelingen waar mensen de hele dag met Twitter, Face- book en andere social me dia bezig zijn. Opleidingen zijn er bij diverse hogescho len en instituten als LOI. Nanotechnoloog: Samen met biologie zien trend- watchers nanotechnologie als dé wetenschap van de toekomst. De superkleine nanodeeltjes zorgen er bij voorbeeld voor dat kleding vuilafstotend wordt, dat krassen op de autolak zich zelf kunnen repareren en dat eten nooit meer aan bakt in de pan. Medische nanorobotjes kunnen later in een menselijk lichaam reparaties uitvoeren. www.consumentenbond.nl Appontwikkelaan We staan nog maar aan het be gin van de immense we reld van de apps. De vraag explodeert de komende ja ren. Wie voor dit vak kiest, heeft straks werk voldoen de. Zowel aan mbo- als aan hbo-instellingen kun je nu al een opleiding volgen tot appontwikkelaar. Zorgverlener: De samenle ving vergrijst in hoog tem po. Behalve verzorgers en verpleegkundigen zijn er natuurlijk ook hoger opge leiden nodig om de zorguit gaven en werkzaamheden in goede banen te leiden. Geen nieuw beroep, maar wel één met toekomst.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 61