Maak van je huis een energiecentrale Belasting is overal 2 WERKEN tenorganisatie Milieu Centraal. Stroom die niet direct wordt ge bruikt door de eigenaar van de zonnepanelen, wordt geleverd aan het elektriciteitsnet. De ener gieleverancier verrekent de leve ring vervolgens met het gebruik. Dat wordt salderen genoemd. In 2013 kost een kilowattuur (kWh) ongeveer 23 eurocent. Energiebe drijven zijn wettelijk verplicht voor de aangeleverde energie het zelfde stroomtarief te rekenen als voor de gebruikte energie. Mits de opgewekte hoeveelheid stroom kleiner is dan het eigen verbruik (en met een maximum van 5000 kWh per jaar). Meer leveren dan je zelf ver bruikt, is op dit moment nog niet erg aantrekkelijk. „Je bent in dat geval een energieproducent en dan gaan er andere prijzen gel den. Het energiebedrijf betaalt dan nog slechts 6 tot 8 eurocent per kilowattuur", vertelt Aaldijk. „Het komt ook niet vaak voor dat particulieren netto leveren aan het energiebedrijf. Om het gemid deld huishoudelijk gebruik zelf op te wekken, heb je minstens ze ventien zonnepanelen nodig. Op de site van Milieu Centraal is te berekenen wat het rendement in jouw geval is. Aaldijk: „Het ren dement van investeren in zonne panelen is op dit moment verge lijkbaar met een rente van 6 pro- Vuilnismijnbouwer, dronepiloot, orgaanprinter, architect virtuele werelden: het zijn beroepen van de toekomst. Ook aan vakken als metselaar, timmerman en loodgieter blijft behoefte. Maar dan moeten wel de opleidingen blijven bestaan, klinkt de waarschuwing. Dit is mijn allerlaatste column voor deze krant. Jarenlang heb ik u om de zoveel we ken mogen bijpraten over ont wikkelingen in de wondere wereld van de belastingen. Gebrek aan inspiratie was er nooit, want belastingen zijn al tijd en overal aanwezig. Wijzi gingen in het belastingstelsel hebben direct effect op zowel uw portemonnee als die van de overheid. De gevoeligheid van politici voor de fiscaliteit is dan ook groot. Een kabinet valt nooit over de invoering van een nieuw Burgerlijk Wet boek - om maar eens een in grijpende juridische wetswijzi ging te noemen - maar wel over het reiskostenforfait. Grote maatschappelijke the ma's van dit moment zijn niet los te zien van de fiscaliteit Neem het woondossier. In de huursector gaat de discussie Wijzigingen in het stelsel hebben direct effect op uw beurs en die van de overheid niet over woningen en huur ders, maar over een belasting: de verhuurdersheffing. In het koopsegment is de fisca le impact nog veel groter. On ze woningmarkt is mede door de te royale hypotheekrenteaf trek compleet ontspoord. Voor beperking van de renteaftrek pleiten, stond lange tijd gelijk aan electorale zelfmoord. Staps gewijs is de aftrek beperkt, maar de wettelijke regeling die dit opleverde, kan men zonder overdrijven een gedrocht noe men. Bestaande hypotheken worden volledig ontzien, ook bij verhuizing en oversluiting. Maar alle nieuwe leningen sinds 1 januari 2013 moeten ver plicht in 30 jaar worden afge lost. Niet alleen starters op de woningmarkt worden hier mee geconfronteerd, maar ook mensen die duurder gaan wo nen, verbouwen, scheiden, trouwen of samenwonen. Een voorbeeld: een stel is gehuwd in gemeenschap van goederen en heeft een woning van 400.000 euro met een aflos- singsvrije hypotheek van 200.000 euro. Ze gaan schei den; de vrouw koopt de man uit en verhoogt de hypotheek daartoe tot 300.000 euro. Ze heeft dan een bestaande le ning van 100.000 euro (blijft af- lossingsvrij) en een nieuwe le ning van 200.000 euro (met verplichte aflossing). Wordt dit niet goed geregeld, dan dreigt verlies van renteaftrek. Ook gewone mensen kunnen dus met complexe problemen worden geconfronteerd en moeten deskundig worden begeleid. Van het heilige huisje van de renteaftrek naar de heilige koe is een kleine stap. Ook daar wordt de markt in hoge mate beïnvloed door de fiscaliteit. Minder vervuilende auto's worden fiscaal zodanig begun stigd, dat veel mensen zich daardoor in hun keuze laten leiden. Een ondernemer die dit jaar nog een Tesla koopt, krijgt vaak meer dan de helft van de aankoopsom terug van de belasting en ontkomt bo vendien de komende jaren aan de bijtelling wegens privége- bruik. Anderen schrijven kilo meters om die zo verfoeide bij telling te omzeilen, maar moe ten zich realiseren dat 'big tax brother" voortdurend op ze let. De rechter oordeelde onlangs wel dat de fiscus geen recht heeft op alle data van een par- keerservice, maar er blijven meer dan genoeg controle-in strumenten over. Wie betrapt wordt, riskeert behalve een na vordering van belasting een zeer zware boete. Rest mij u te danken voor de aandacht in al die jaren op de ze plek. Het gaat u allen goed! Mooi voornemen voor 2014: zelf energie op wekken via zonnepa nelen. Deze energie kun je zelf gebruiken of leveren aan het energiebedrijf. Hoe werkt dat en wat levert het op? Zo'n 100.000 Nederlanders heb ben inmiddels enkele zonnepane len op hun dak bevestigd, twee jaar geleden was dat de helft. Het aantal zal waarschijnlijk verder stijgen: zes op de tien Nederlan ders overwegen zonnepanelen op het eigen dak te plaatsen, blijkt uit onderzoek van Motivaction in opdracht van Natuur Milieu. De aanschaf van zonnepanelen is een behoorlijke investering. Voor 10 vierkante meter betaal je, inclu sief installatie, al snel 3.000 euro. Door technische ontwikkelingen en schaalvergroting dalen de prij zen wel. Door stijgende energie prijzen neemt de terugverdientijd af. Had je een paar terug na twin tig jaar de aanschafkosten er pas uit, nu lukt dat in elf jaar. De tech nische levensduur van een zonne paneel ligt tussen de 25 en 30 jaar. „De energie die je opwekt, kun je direct gebruiken voor eigen appa raten. Als je bijvoorbeeld een was machine aan hebt staan terwijl buiten de zon hard schijnt, dan wordt de energie meteen aange wend voor eigen gebruik", zegt Ingrid Aaldijk van de consumen- FISCAAL Wil Vennix Zfi van Baan Dit is de laatste aflevering van Will Vennix' column Fiscaal. Komend jaar komt op deze plek een serie over het zoeken en vinden van werk. door Irene van den Berg Vragen over de geldkwestie in deze rubriek kunt u sturen naar geld@depersdienst.nl Wij proberen in de volgende aflevering antwoord te geven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 60