Brandon met kerst in cel Twijfelt u riog? Goede raad BINNENLAND 5 Nieuwjaarsduik wordt 1 januari 2014 'warm bad' TOMMY WIERINCA Op eerste kerstdag zei mijn vader dat ik een auto moest ko pen met een 'hoge instap'. En wit was beslist een slechte kleur voor een auto, die raakte je aan de straatste nen niet meer kwijt. De meeste goede raad die ik me herinner, kwam of te vroeg of te laat. Misschien moeten we goede raad definiëren als raad die pre cies op het goede moment komt - wat zeer zeldzaam is. In 2006 schreef een groep leerlin gen van de Xavier High School in New York een brief aan Kurt Von- negut met het verzoek om een le zing te houden op hun school. Hij schreef terug dat hij openbare op tredens uit de weg ging omdat hij er, op zijn 84e, uitzag als een legu aan. „Maar wat ik had willen zeg- gen", schreef hij, „was eigenlijk al leen dit: beoefen elke kunst, mu ziek, zang, dans, acteren, tekenen, schilderen, beeldhouwen, poëzie, fictie, essays, reportage, het maakt niet uit hoe goed of hoe slecht, en niet voor roem en geld, maar om wording te ervaren, om uit te zoeken wat er binnenin je leeft, om je ziel te laten groeien." Op tweede kerstdag, de dag waar op ik zijn advies aan de leerlingen lees, zingen mijn dochters van 2 en 3 jaar sinterklaasliedjes, slechts een enkele keer onderbro ken door 'o denneboom', knippen ze vlinders uit ongevraagde recla mefolders, spelen achtereenvol gens een tijger, een baby, een moeder en een zeehond, en ver zinnen rijmwoorden bij hun na men. Terwijl ik kook, dansen we op 'Superstition', zodat ze, tegen de tijd dat ik ze naar bed breng, geloof ik, alleen nog geen essay of reportage geschreven heb ben. Ze hebben niets dan de spe lende mens belichaamd, met re gels en al, en ik met hen. In zijn brief adviseert Vonnegut de leerlingen om een zesregelig gedicht te schrijven, op rijm, en er niemand over te vertellen. Als het gedicht klaar is, moeten ze het in piepkleine stukjes scheu ren en verdelen over ver uiteen staande vuilnisbakken. „Je zult er achter komen dat je al ruim schoots beloond bent door je ge dicht. Ie hebt wording ervaren, weet al veel meer over wat er bin nenin je leeft, en hebt je ziel laten groeien." Ik denk aan de leerlingen die zijn brief lazen. Sommigen zullen hem vergeten zijn, anderen den ken er nog wel eens aan terug, en één van hen zag zijn leven erdoor veranderen. Het juiste moment. Zoals ook deze woorden van Von negut uit een interview, die me in herinnering brachten wat ik vergeten was, en die ik daarom als motto voor het nieuwe jaar bo ven de deur van mijn werkkamer zal schrijven: „We zijn op aarde om rond te lummelen, en laat ze je niks anders wijsmaken." DEN HAAG - Het klappertanden van de deelnemers aan de nieuw jaarsduik zou 1 januari 2014 wel eens kunnen meevallen. In de zachte aanloop naar de winter is de zeewatertemperatuur relatief hoog. Zee, plas en rivier zijn met 7,5 graden 'bijna een warm bad', meldde de organisatie gisteren. Ook boven het water wordt het naar verwachting met een graad of 8 warm voor de tijd van het jaar, al kan het door de wind kouder voe len. De organisatie van de 16e edi tie rekent in het hele land op meer dan 44.000 mensen die op 1 janua ri een duik nemen. De meesten in Scheveningen: zo'n 10.000. De zwakbegaafde jongen Bran don heeft met kerst twee nach ten vastgezeten in een politie cel in Dordrecht. Brandon ont snapte eerste kerstdag uit een zorginstelling en werd op he terdaad betrapt tijdens een in braak. Brandon was eerder de ze week ook al ontsnapt en een dag lang spoorloos. Hij woon- Weduwen Indonesië stappen naar rechter Zeventien weduwen van Indo nesische mannen die in de de kolonisatie-oorlog door Neder landse militairen standrechte lijk zijn geëxecuteerd, willen bij de rechter een schadever goeding van de Staat afdwin gen. Volgens hun advocaat Lies- beth Zegveld komt het kabinet de belofte niet na om deze ge vallen snel af te handelen. Moeder en zoon vast na geweld op kerst Het uitdelen van een bon ont aardde op kerstavond in ge weld tegen de politie. Een vrouw (43) die bekeurd werd, weigerde alle medewerking en riep haar zoon (13) om hulp toen de agent haar wilde aan houden. De zoon stompte de agent tegen het hoofd. Moeder en zoon werden aangehouden. de in 2011 in een instelling in Er- melo, hoorde stemmen en was agressief Daarom zat hij vaak vast gebonden aan de muur. Volgens zijn begeleiders was dat de enige mogelijke behandeling. Maar zijn moeder sloeg alarm en enkele maanden later verhuisde Brandon naar de instelling in Sliedrecht, waar hij nu nog woont. Creenpeace-leden geland op Schiphol De Greenpeace-activisten Faiza Oulahsen en Mannes Ubels zijn terug in Nederland. Hun vlieg tuig uit het Russische Sint-Pe tersburg landde vrijdagavond op Schiphol. Oulahsen, Ubels en 28 anderen werden half sep tember opgepakt na een protes tactie. Op 20 november k wa men ze op borgtocht vrij. Deze week gaf Rusland ze amnestie. Staat helpt NAM bij betaling schade Van elke euro die de Neder landse Aardolie Maatschappij (NAM) uitkeert aan schade claims, wordt 64 cent betaald door het Rijk, zegt Energie Be heer Nederland (EBN). Volgens EBN heeft het Rijk tot nu toe voor 160 miljoen euro-meebe taald aan schade ontstaan door gaswinning in Groningen. Bij bet kiezen van een zorgverzekering gaat bet niet alléén om de prijs, maar ook om de kwaliteit. Kies daarom voor Menzis, want dan kiest u voor: de-best beoordeelde klantenservice (bron: Consumentenbond) het duidelijkste vergoedingenoverzicht (bron: Consumentenbond) de zorgverzekeraar die het meest actief klanten helpt via social media (bron: adviesbureau ITDS) de vriendelijkste eerstelijnszorgverzekeraar (huisartsenzorg) voor het 3e jaar op rij (bron: De Eerstelijns) de meest uitgebreide vergoeding voor mantelzorgers (bron: Consumentenbond) de 2e in de Maatschappelijk Imago Monitor voor maatschappelijk verantwoord ondernemen en recent onderscheiden met de Loden Leeuw voor de meest irritante BN'er in onze reclamespot Iedereen is welkom Menzis accepteert iedereen, ziek en gezond, voor de aanvullende verzekeringen U bent altijd verzekerd van uitstekende zorg in de buurt: alle ziekenhuizen zijn voor 2014 gecontracteerd (www.menzis.nl/zorgvinder) Spaar extra voordeel met het SamenGezond-spaarprogramma (www.menzis.nl/samengezond) Al vanaf 66,50 per maand Menzis is een coöperatie en heeft geen winstoogmerk. Voor het 2e jaar op rij hebben wij daardoor de premie kunnen verlagen. U heeft al een zorgverzekering vanaf 66,50 per maand. Snel overstappen Wilt u voor het nieuwe jaar nog overstappen? Dat kan. Kijk op www.menzis.nl of bel met onze OverstapCoach. Bereikbaar op: zaterdag 28 december (10.00 - 16.00 uur), zondag 29 december (10.00 -16.00 uur), maandag 30 december (8.30 - 00.00 uur) en dinsdag 31 december (8.30 - 18.00 uur). Bel 088 222 49 00. www.menzis.nl Meer menz. Minder premie. ::ii>a Jan itfiv ZATERDAG 28 DECEMBER 2013 SLIEDRECHT DEN HAAG LEIDSCHENDAM SCHIPHOL GRONINGEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 5