Meer vacatures in drie sectoren DE WERKPLEK 2 WERKEN Van je auto verwacht je dat hij start en je vervolgens zonder problemen naar je bestemming brengt. Het is een haast vanzelfspre kend gevoel van betrouwbaarheid. Toch, als je nooit iets aan onder houd doet dan zal zelfs de beste bolide je op een gegeven moment in de steek laten. Vanuit zijn werkplek bij garage Au to Poppe in Goes zorgt Eelco Blac- quiere (28) uit Colijnsplaat dat Audi-rijders het betrouwbare ge voel houden. Eelco is technisch specialist bij de Goese Audi gara ge van de dealer in Audi en Volks wagen, die ook vestigingen in Vlissingen en Ter- neuzen heeft. Als technisch specialist of eerste autotechnicus ben je verantwoordelijk voor complexe diagnose, reparatie en onderhoud van auto's. De technisch specialist is een zelf standig automonteur die zijn of haar uitdaging in de lastigere problemen vindt. „Ie moet in principe alle voorkomende werk zaamheden kunnen uitvoeren. Dat maakt het erg afwisselend werk", zegt Eelco. Een onder houdsbeurt is nog redelijk routinematig werk. „Van elk type moet je wel weten wat de aan dachtspuntjes zijn, bij het onderhoud let je daarop. Ook als er geen klachten zijn." Het is meteen één van de verschillen tussen een mon teur bij een merkdealer en die van een universe le garage. Eelco en zijn collega's kennen alle spe cificaties van de verschillende types Audi en ze hebben de beschikking over de database van Audi waarin alle mogelijk voorkomende proble men, inclusief de beste oplossing, per model zijn terug te vinden. „Zodra Audi met een nieuw model komt krijgen we een introductie waarin de nieuwe systemen en specificaties worden toegelicht", vertelt Eelco. De techniek in auto's ontwikkelt zich razendsnel, denk maar aan het steeds groter wordende aandeel elektronica in moderne auto's. Daarom is regel matige bijscholing voor een monteur van vitaal belang. Wanneer er dan toch een reparatie nodig is dan wordt het echt interessant. Eerst moet de oor zaak van het probleem worden vastgesteld. Au di ondersteunt daarbij door elk rammeltje en el ke storing in haar database te registreren. „Bij een geluidje verandert de weerklank als het wegdek varieert. Dat is geluidskennis die je met ervaring krijgt." Als er gereden wordt om de oorzaak van het probleem vast te stellen, doet Eelco dat samen met een collega. „De een rijdt, de ander luistert of kijkt op het beeld scherm." Voor bijvoorbeeld elektrische of elek tronische storingen kan gebruikgemaakt wor den van speciale diagnose-apparatuur. Via een Bluetooth verbinding tussen de laptop en de au to kunnen de motor, de elektrische systemen en de elektronica gemeten worden. De Audi be rekent zelfs wanneer en welke beurt er nodig is. Koude starts, zwaar trekwerk, het wordt alle maal geregistreerd en berekend. Een grote repa ratie zoals het vervangen van zuigers en cilin ders doet Eelco alleen. Het complete motorblok moet er dan uit. „Zoiets kun je het best alleen doen omdat je dan precies weet wat je gedaan hebt." De monteur is allround, maar er zijn wel specialisaties. Zo kun je binnen je vak jezelf spe cialiseren in bijvoorbeeld versnellingsbakken, motoren, aandrijflijnen of elektrische syste men. Je collega's kunnen ook aan bijvoorbeeld die versnellingsbak werken, maar het zal eerder bij jou als specialist terechtkomen vanwege de efficiëntie. Om apk-keuringen te mogen doen moet je om de twee jaar je certificaten verlen gen. Enkele keren per jaar heeft Eelco een week lang de 24-uurs dienst. Dan kun je 24 uur per dag gebeld worden en ga je met de bus op pad om pechgevallen op te lossen, of eventueel een vervangwagen en wegsleep te regelen. Als monteur ben je er verantwoordelijk voor dat de auto op tijd klaar is. Fysiek kan het werk zwaar zijn omdat je soms moet tillen of op je knieën moet werken. ware- en webdevelopers steeg met 41 procent ook flink. Ook in de sectoren administratie (+7 procent), marketing (+6 procent) en management (+3 pro cent) steeg het vacatureaanbod de afgelopen drie maanden. Het totaal aan cv's op Monsterboard groeide dit jaar met 2,6 procent. Het aantal nieuwe cv's steeg met 12,6 procent ten opzichte van vorig jaar. De meeste cv's vallen binnen de administra tieve sector. Veertien procent van de werkzoe kenden valt binnen deze sector. De top drie be staat verder uit sales (9,7 procent) en marketing (6,7 procent). Volgens Monsterboard blijft de concurrentie op de arbeidsmarkt onverminderd groot. Om de kansen op een baan te vergroten, is het belangrijk om online een sterk en onder scheidend profiel te hebben. Het vacatureaanbod in de sectoren productie fabricage (+35 procent), klantenservice (+28 pro cent) en transport/logistiek (+17 procent) is de af gelopen drie maanden fors gestegen. Dat blijkt uit een analyse van carrièresite Monsterboard.nl Deze sectoren zijn belangrijke indicatoren voor een aantrekkende economie. Volgens Monster board toont de stijging van de vacatures aan dat de productie aan het herstellen is en dat de uit voer van goederen naar sterke economieën als Duitsland en China aantrekt. De site conclu deert verder dat maar weinig mensen van baan veranderen. In de IT, waarin Monsterboard de meeste banen heeft, steeg het aantal vacatures de afgelopen drie maanden met zes procent. De vraag naar IT-managers nam de afgelopen maanden maar liefst met 48 procent toe. De vraag naar soft- door John de Kok De monteur moet alle voorkomende werkzaamheden kunnen uit voeren. De stijging in het aantal vacatures is een indicator van een aan trekkende economie, foto Robin van Lonkhuijsen/ANP Met een laptop kunnen de motor, de elektrische systemen en de elektronica gemeten worden. De lastige klussen Een onderhoudsbeurt is redelijk routinematig werk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 58