Kinderen kopiëren SPECTRUM 9 van wie de helft - dus één op de vier - vóór het pensioen. „Dat kan je van alcohol en drugs niet zeggen, maar die verslavende middelen leveren maatschappelijke overlast die duidelij ker in het hier en nu ligt: dronken pu bers op straat, fiets gejat door junk. De maatschappelijke overlast van ro kers ligt daarentegen grotendeels in de toekomst, zoals de kosten voor che- mokuren, die door de hele samenle ving moeten worden opgebracht. De opheffing van Stivoro is dan ook een typisch geval van goedkoop is duur koop." Trimbos is niet de enige erfgenaam van Stivoro. De fondsen die Stivoro ooit in het leven riepen, verhevigen hun gezamenlijke strijd tegen tabak. Floris Italianer van de Hartstichting: „We hebben met het Longfonds en het KWF de zaken nog eens op een rij gezet en de Alliantie Nederland Rook vrij! opgericht, met dertig andere par tijen, zoals de GGD en de zorgverzeke raars. Het blijft heel belangrijk om te waarschuwen tegen roken. Daarnaast zijn speerpunten een verdere accijns verhoging op tabak, ontmoediging van roken door jeugdigen en het te rugbrengen van het aantal verkoop punten. Als Hartstichting richten wij ons op de accijnsverhoging. De prijs van een pakje sigaretten zal bij het verhogen van de tabaksbelasting op enig moment een omslagpunt berei ken, waardoor mensen - vooral jonge ren - voor een andere uitgave zullen expertisecentrum tabaksontmoedi ging, over de aandacht die roken daar krijgt: „We hebben onder meer de mo nitoring van de rookgewoontes van de Nederlandse bevolking en het in kaart brengen van roken door jeugdi gen van Stivoro in stand gehouden. De website www.rokeninfo.nl met pu blieksvoorlichting en informatie voor professionals wordt in toenemende mate bekeken." Het Trimbos-instituut richt zich op de wetenschappelijke onderbouwing van rookgedrag en verslaving. Van Laar: „We plaatsen jeugdige rokers in een breder perspectief. In onze onder zoeken betrekken we ook andere as pecten van de leefstijl, zoals voeding, bewegen en risicogedrag. We weten dat jeugdige rokers vaak ook op ande re fronten een slechte leefstijl heb ben. Dat wordt in de toekomst nog duidelijker in kaart gebracht." Volgens longarts Pauline Dekker, een van de boegbeelden van de website ta- baknee.nl, is de overname van taken door het Trimbos Instituut een ver keerde keus: „Dat instituut doet ook alcohol- en drugsonderzoek. Waar mee de indruk wordt gewekt dat het misschien wel allemaal even erg is. Het is echter onomstotelijk aange toond dat roken veruit de grootste ziektelast met zich meebrengt. Ener zijds omdat zoveel meer mensen ver slaafd zijn aan roken dan aan alcohol of drugs. En anderzijds omdat één op de twee rokers sterft door het roken, perking. We komen gelukkig wel dich ter bij een beleid dat de producenten verplicht mee te werken aan ontmoe diging. Zo is in de nieuwe Europese ta baksrichtlijn vastgelegd dat 65 pro- cent van de verpakking van tabakspro- ducten moet bestaan uit afschrikwek kende beelden en teksten. En de in- dustrie mag geen smaakjes meer toe voegen die kinderen verleiden." Een van de boegbeelden van de nieu we alliantie tegen het roken is prof. Mare Willemsen, hoogleraar tabaks ontmoediging aan de Universiteit Maastricht. Op een leerstoel die nog werd ingesteld door Stivoro en die nu wordt gefinancierd door KWF Kanker bestrijding. Hij is ook onderzoeker bij de Alliantie Nederland Rookvrij! Met gemengde gevoelens beleeft hij het verdwijnen van Stivoro. Weemoed -m overheerst als hij denkt aan de grote campagnes in de jaren rond de eeuw wisseling. „Die waren erg succesvol. Soms leverde het 150.000 stoppers extra per jaar op. Dat wordt nu aan de kant gezet, terwijl ik zeker weet dat die campagnes werken." Toch kan hij leven met het einde van Stivoro. „Sinds 2004 is de wind gaan draaien. Na het ontstaan van de rook vrije werkplek en de komst van een duidelijker tabakswet is het tijd voor een andere aanpak. Nu zitten veel meer organisaties op één lijn. Dat is goed, zeker als je je richting politiek sterk wil maken. Keerzijde van de me daille is wel, dat het nu niet meer zo duidelijk is wie het gezicht is van de strijd tegen het roken en tegen de machtige tabakslobby. Het is de vraag wie die rol van Stivoro overneemt." Stivoro is dood, maar de nalatenschap is levend. Oud-directeur Boudewijn de Blij: „Alle acties en campagnes heb ben de maatschappelijke kijk op ro ken drastisch is veranderd. Dertig jaar geleden werd vreemd opgekeken als je er wat van zei dat werd gerookt in de buurt van een baby. Tegenwoordig wordt niet meer gerookt als er kinde ren in de buurt zijn en binnen roken is dan al helemaal taboe. Het zal lei den tot veel extra gezonde levensjaren voor heel veel mensen. Met dank aan Stivoro." kiezen. Laatst had ik een roker van in de twintig in mijn auto. Ik vroeg hem of hij wel beseft dat hij per jaar een wintersportvakantie en twee weken Thailand oprookt. Toen was het stil..." Voor de Hartstichting heeft het aan pakken van het roken grote prioriteit, omdat roken de grootste, vermijdbare risicofactor is voor het krijgen van hart- en vaatziekten. Italianer legt er nadruk op dat de Alliantie Nederland Rookvrij! zich tegen roken keert, niet tegen rokers. „We richten ons vooral tegen de tabaksindustrie. Het is alge meen beleid om de tabaksindustrie niet langer te betrekken bij onze strijd tegen het roken. We hebben niet dezelfde missie. Het is onbegrijpe lijk dat voor het exporteren van een onderdeeltje van een wapen waarmee misschien enkele honderden mensen kunnen worden gedood een wapenex portvergunning nodig is, terwijl in Bergen op Zoom een grote fabriek staat die jaarlijks 96 miljard sigaretten exporteert, die mede de oorzaak zijn van 90.000 doden per jaar. Op die ex port legt de overheid geen enkele be- 6 -Wast staat dat roken de grootste ziektelast met zich meebrengt ZATERDAG 28 DECEMBER 2013 Stivoro is dood, de strijd blijft reageren? spectrum@depersdienst.nl Pauline Dekker Roken. UKunt tel uw loortenw tesptrat. S ivOHQ I Prinses Juliana en prins Bernhard ro ken zonder enige gêne in het open baar tijdens de Olympische Spelen in Londen in 1948. foto ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 53