Stivoro, de organisatie die het roken jarenlang heeft bestreden, heeft de leeftijd van 40 jaar net niet gehaald. Meerdere 'erfgenamen' nemen de nalatenschap van de stichting over. 8 SPECTRUM actueel Stivoro is ter ziele. De Stichting Volksgezond heid en Roken beëin digt officieel haar activi teiten op 31 december, maar het personeel is al drie weken thuis en de website staat op de doorverwijsstand. De rots in de branding in de strijd te gen het roken, is in rook opgegaan. De jaren zeventig: protesteren was bon ton. Maar roken ook. Van een maatschappelijke afkeer tegen tabak was geen sprake, veel gezagsdragers rookten in het openbaar en in openba re ruimtes. Op televisie werd om de haverklap een sigaret opgestoken. De grote fondsen - Hartstichting, Astma fonds (nu Longfonds) en KWF Kan kerbestrijding - beseften hoe bedrei gend roken was. Maar ze wilden hun afkeer niet al te openlijk belijden, om dat ze daarmee een deel van hun ach terban in de gordijnen zouden jagen. De collectant moest te vriend worden gehouden, ook al pafte hij er lustig op los. In dat klimaat werd op 24 december 1974 een onafhankelijke anti-rook- stichting opgericht, Stivoro. „Een actiegroep tegen het roken, zo herinner ik me Stivoro uit mijn jeugd", zegt Floris Italianer, voorzitter van de Hartstichting. Deze stichting stond mede aan de wieg van Stivoro. Samen met de twee andere fondsen voelde de Hartstichting de noodzaak de strijd tegen het roken te kanalise ren. Roken is immers een van de be langrijkste veroorzakers van de ernsti ge ziektes waartegen deze fondsen de strijd aanbinden. In de loop der jaren ontpopte Stivoro zich als een ware bestrijder van alles wat met tabak en roken te maken had. Ze vormde ze een unieke coalitie, ze ker nadat de overheid er in 1991 met veel geld instapte. Vóór die tijd waren er al de nodige wapenfeiten, zoals de harde campagne over meeroken die tot langdurige rechtszaken met de ta baksindustrie leidde. Philip Morris eis te stopzetting van een campagne waarin Stivoro stelling nam tegen het standpunt dat meeroken net zo onge zond is als het 'drinken van leidingwa- ter'. Stivoro won. In de jaren negentig kwam de grote doorbraak. Overal in het land werden cursussen stoppen met roken aangebo den en de ene publiekscampagne volg de op de andere. Op scholen maakten lessen over roken deel uit van het rooster. Op een oproep voor de direc teursfunctie kwamen negentig sollica- tiebrieven. Boudewijn de Blij werd in 1995 directeur. Hij kon over stevige budgetten beschikken. De Blij: „Met een capabele organisatie zijn we er frank en vrij tegenaan gegaan. Soms misschien iets té. In de Volkskrant werd ik op een gegeven moment neer gezet als de 'fanatieke anti-rookacti- vist De Blij'. Dat was niet de bedoe ling, daarmee win je misschien de sympathie van medestanders, maar je overtuigt je tegenstanders niet." De Blij over de successen uit die tijd: „Het reclameverbod is wel het meest opmerkelijke. Daar is een lange strijd aan vooraf gegaan. Maar uiteindelijk is de tabaksreclame in 2004 helemaal uit het straatbeeld verdwenen." De bodem was gelegd voor de echte glorietijd in de eerste jaren van deze eeuw. In 1991 telde Stivoro twaalf per soneelsleden, in 2008 waren er dat bijna vijftig, inclusief een afdeling voor-wetenschappelijk onderzoek. Het percentage rokers onder de Neder landers was gedaald van 31 naar 26. In 2009 kwam op het toppunt van de roem de ommekeer. Het ministerie van Volksgezondheid kondigde aan de subsidie af te bouwen. De stichtin gen die veertig jaar eerder aan de ba sis van Stivoro stonden, lieten weten vanaf 2013 de strijd tegen het roken voortaan zelf ter hand te nemen. De aankondiging dat de overheidsbe moeienis voor een belangrijk deel on der de hoede van het Trimbos Insti tuut zou komen, leidde de eindfase van Stivoro in. Voortaan zou het an- ti-rookbeleid deel uitmaken van het integrale aanbod van verslavingszorg. Dr. Margriet van Laar, bij het Trimbos Instituut verantwoordelijk voor het door Pauius Smits

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 52