Geen visum meer op FNV: toezicht op veiligheid in Tlirkse vliegvelden kinderopvang nog onvoldoende 4 BINNENLAND Zeven ministers zitten eind 2012 thuis na de val van Rutte I. Inmiddels komen ze om in de 'klussen', ook de 65-plussers. DEN HAAG - Daar stonden ze dan. Op straat. Na nog geen twee jaar minister te zijn geweest in kabi net Rutte I. Zes CDA'ers en één WD'er. De ene dag de touwtjes nog in handen, de andere dag werkloos. Het hoort erbij in Den Haag, maar leuk is anders, zeker voor de 'jonkies'. Zo moest Liesbeth Spies (47) be hoorlijk slikken. De CDA-politica was slechts een klein jaar minis ter van Binnenlandse Zaken ge weest, nadat ze het stokje had overgenomen van Piet Hein Don- ner. „Ik was 46 en zat voor het eerst in mijn leven thuis op de bank. Heel onprettig." Gelukkig kwamen er al snel het een en ander op haar pad. „Thssen de afscheidsrecepties door in de cember werd ik gevraagd het colle ge van B en W te formeren in de gemeente Schagen." Meer projecten volgden in Hoek- sche Waard, Almere. En de laatste maanden loopt het storm: lid van de visitatiecommissie rechterlijke macht, voorzitter van Alzheimer Nederland en van de commissie die de financiering van politieke partijen tegen het licht houdt. Klussen: het sleutelwoord voor de gewezen politicus. Bij oud-minis ter van Immigratie Gerd Leers (CDA) staat de teller inmiddels op 41. Van advies bij vastgoedpro jecten tot begeleiding van een Ne derlands reuzenrad naar China. Ja, een ministerschap helpt hem om deuren te openen, in Neder land en daarbuiten. „Maar het werk komt je niet aanwaaien. Je moet niet achterover leunen." Leers is net als Spies voor zichzelf begonnen: De Vijfde Berg BV. „De eerste vier bergen heb ik de afgelopen dertig jaar al beklom men: gemeenteraad, burgemees ter, Kamerlid en minister. Nu staat het bedrijfsleven centraal." Even wennen is het wel: „Ik was altijd een boegbeeld, van de ge meente Maastricht, van mijn par tij. Nu ben ik mijn eigen secreta resse en boekhouder." Hoewel hij zich nu 'rot rent', moest hij de eer ste maanden na de val van Rutte I loskomen van zijn imago. „Ik was toch de minister van Mauro (jon ge asielzoeker die Leers wilde te rugsturen). Het kost tijd om die associatie kwijt te raken." Oud-minister van Defensie Hans Hillen (66, CDA) noemt het lie ver: aftrainen na topsport. Al had hij zich nog best wat langer wil len inspannen: „Twee jaar was veel te kort." Hillen was al 65-plus toen het kabinet viel. Naar een wachtgeldregeling kon hij fluiten, zegt hij lachend. „Te oud voor." Al na een paar maan den uitrusten kreeg hij het toch weer op de heupen. „Thuisblij ven? Mijn vrouw ziet me aanko men." Nee, Hillen wil zich graag nuttig maken. Als voorzitter van de Ne derlandse Raad voor Training en Opleiding, en voorzitter van de raad van toezicht van zorginnova tienetwerk Vita Valley. 'Klussen' waarvoor hij wordt gevraagd om dat hij 'de weg kent in Den Haag'. Dat geldt ook voor oud-minister van Buitenlandse Zaken Uri Ro- Ik was altijd een boegbeeld, nu ben ik mijn eigen secretaresse en boekhouder senthal, inmiddels 68 jaar. De eni ge VVD-minister die niet terug keerde in Rutte II. Rouwig is hij er niet om. In de Adviesraad voor het Weten- schaps- en Technologiebeleid komt zijn internationale ervaring goed van pas. „Ik doe alleen nog wat ik interessant vind, maar heb het er aardig druk mee." Voor de 44-jarige Jan Kees de Ja ger (oud-minister van Financiën), 57-jarige Maxime Verhagen (Eco nomische Zaken) en 52-jarige Marja van Bijsterveldt (Onder wijs) is dat anders. Maar ook zij zijn weer aan de bak: De Jager bij zijn eerdere baas internetbedrijf ISM eCompany, Verhagen als voorman van Bouwend Neder land, Van Bijsterveld als directeur van het Ronald McDonald Kinder fonds. Allemaal weg uit de poli tiek. Heel goed vindt Leers. Eén van zijn 41 klussen is een detache ringsbureau voor oud-politici. „Deze mensen zijn heel waarde vol voor het bedrijfsleven. De sa menleving ziet politici jammer ge noeg vaak nog als zakkenvullers." Wie op vakantie gaat en vanuit Nederland reist, sluit in Turkije nu nog aan in de rij naast de pas poortcontrole. Na betaling van 15 euro wordt een visum in het pas poort geplakt. De Turkse overheid wil echter volgend jaar af van de lange rijen en wil bovendien be sparen op personeel. Vakantiegangers moeten vanaf 10 april een visum voor vertrek aan vragen. Sinds kort draait dit loket van de Turkse overheid al via de site www.evisumturkije.nl. Na het invullen van alle gegevens en het elektronisch betalen, wordt het visum gemaild en moet de aanvrager dat nog zelf printen. Overigens is de verwachting dat binnen enkele jaren helemaal geen visum meer nodig is. Bin nen enkele jaren kunnen Thrken waarschijnlijk zonder visum naar de EU reizen en dan is het logisch dat andersom ook geen visum meer nodig is. Dit jaar is een kleine 900.000 Ne derlanders in Turkije op vakantie geweest. Het 'vierogenprincipe', een half jaar geleden ingevoerd, werkt niet altijd in de praktijk. Dat blijkt uit onderzoek van Abvakabo FNV en RTL Nieuws onder ruim 1300 me dewerkers in de kinderopvang. - Sinds juli is het verplicht dat al tijd een volwassene kan meekij ken of -luisteren met een beroeps kracht om zo de veiligheid in de kinderopvang te vergroten. Aanlei ding was de zedenzaak bij 't Hof- narretje in Amsterdam in 2010. Daarbij werden tientallen kinde ren seksueel misbruikt door een medewerker. Uit gisteren gepubliceerd onder zoek blijkt dat het toezicht door een tweede volwassene in 77 pro cent van de gevallen is onderge bracht bij pedagogisch medewer kers van een andere groep. Een derde van hen geeft echter aan 14 procent van de onder vraagden stelt dat nog steeds niet aan het vierogen- beleid wordt voldaan dat het meekijken of meeluiste ren via een babyfoon, niet valt te combineren met het eigen werk. Verder bemoeilijkt ruis op de ba byfoon de controle of hangen er op een glazen tussenwand soms kindertekeningen. Uit de resultaten blijkt ook dat sommige pedagogisch medewer kers soms uren alleen op een groep staan, zonder enige vorm van contact met een andere vol wassene. Ook gaf 14 procent aan dat sinds juli nog steeds niet aan het vierogenbeleid wordt vol daan. De Abvakabo spreekt van 'schijnveiligheid' en pleit voor aanscherping van het beleid. I Hans Hillen (CDA, De fensie) foto's ANP I Liesbeth Spies (CDA, Binnenlandse Zaken) I Maxime Verhagen (CDA, Economie) I Marja van Bijsterveldt (CDA, Onderwijs) I Uri Rosenthal (WD, Buitenlandse Zaken) I Gerd Leers (CDA, Immi gratie en Asiel) I Jan Kees de Jager (CDA, Financiën) Ex-minister (m/v) zoekt klus door Francine Wildenborg Gerd Leers SCHIPHOL - Nederlandse vakantie gangers naar Turkije kunnen vanaf 10 april geen visum meer kopen bij aankomst op de vliegvelden in Tur kije. ledereen moet vooraf via inter net een visum aanvragen. HILVERSUM - Medewerkers in de kinderopvang en hun groepen wor den nog onvoldoende in de gaten gehouden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 4