SPECTRUM 5 ze het steeds minder nauw met de re gels." Een ander punt waaraan Vlug zwaar tilt, is het verdwijnen van de privacy. Dat komt door de techniek en door de manier waarop de burger er mee om gaat. De burger interesseert de risico's rond de privacy tot zijn verbazing niets. „Iedereen knalt alles onbezorgd op internet." Hij gruwt bij het vooruit zicht dat straks op elke hoek van de straat een camera staat. „Zeker als ze ook nog automatisch gezichten her kennen. Dat moeten we echt niet wil len. Je kunt wel zeggen dat je niets te verbergen hebt, maar iedereen heeft dingen die hij liever niet voor iedere politieman voor het grijpen legt. Ieder een heeft gênanteriecn. We denken daar te makkelijk over." Het beangstigt hem hoeveel er be kend is bij de overheid. „Als de Duit sers die technische mogelijkheid in de oorlog hadden gehad, had geen en kele Jood de oorlog overleefd. Voorals nog kunnen we onze overheid ver trouwen, maar dat kan elke dag veran deren. Dat moeten we altijd in ons achterhoofd houden." Bovendien maakt al die technologie de opspo ringsdiensten gemakzuchtig. Als voor beeld noemt hij het bizarre verhaal van een bijna 70-jarige man uit De venter, die al bijna veertig jaar ver slaafd is. Hij werd opgepakt voor een overval op een tankstation in Zwolle. Het bewijs was snel geleverd. Hij was gefilmd. De man herkende zichzelf ook op de foto, maar hield stug vol dat hij het niet had gedaan. Hij was nog nooit in Zwolle geweest. Ook Vlug dacht aan de hand van de foto dat het zijn cliënt was. Tot een halfjaar later in Maastricht een overvaller werd aan gehouden die de overval in Zwolle be kende. Hij leek als twee druppels wa ter op de man uit Deventer. Zijn oordeel over de bewindslieden Opstelten en Teeven is snoeihard. „De rechtsstaat is bij hen niet in goede handen. Ze hebben onvoldoende oog voor de bescherming van de burger te gen de overheid. Het strafrecht wordt om electorale redenen misbruikt. Ze zijn doodsbang dat de PW hen rechts inhaalt. Ze willen gewoon scoren en roepen te pas en te onpas van alles. Het moet strenger, zwaarder en snel ler terwijl de criminaliteit al jaren af neemt. Het gekke is dat hun eigen VVD - als liberale partij - ons vroeger juist beschermde tegen die grote, machtige overheid. „Als je het Openbaar Ministerie maar bevoegdheden blijft geven om te sco ren, gaat het die ook gebruiken. Er moet een tegenkracht zijn die de uit voerende diensten voortdurend onder schot houdt. Jij en ik moeten worden beschermd tegen de overheid. Fouten moeten worden afgestraft. Ik heb nog steeds een groot vertrouwen in de rechter en ik heb ook een groot ver trouwen in de mensen die werken bij het Openbaar Ministerie. Kritisch ben ik op het Openbaar Ministerie als to taal. Daar heb ik heel weinig vertrou wen in. De overheid wantrouw ik gi gantisch, maar de mensen die daar werken niet." De uitgesprokenheid waarmee hij het Openbaar Ministerie kapittelt, doet het goed in de media. Hij waakt er echter voor te gaan zweven van die aandacht. Mocht hij al ijdel worden, dan heeft hij een nuchtere Achter- hoekse vrouw en drie dochters (13,11 en 7) die hem met beide benen op de grond houden. Toen hij in de nasleep van het Vaatstra-proces prominent op de voorpagina van Trouw stond met de huispoes Bobby in zijn handen, was niemand onder de indruk. „Toen ik het liet zien thuis, was de reactie: kijk mama, Bobby staat in de krant." Hij weet het zelf ook wel te nuance ren. „De aandacht is niet voor mij maar voor de zaak die ik doe. Me dia-aandacht zegt ook niets over je kwaliteit. De meeste topadvocaten ko men nooit op televisie. Die doen bui ten beeld hun goede werk." Wat dat betreft hekelt hij de rol die Bram Moszkowicz heeft gespeeld. „Die heeft veel voor ons verpest. Door zijn handelen is een verkeerd beeld ont staan, waar we allemaal last van heb ben. Ik kan je verzekeren dat er nooit mensen met tassen geld op mijn kan toor komen en dat er ook nooit ie mand contant betaalt." heeft hij nog altijd een hoge pet op van de rechtspraak. „Er komen 300.000 misdrijven per jaar voorbij in de rechtszaal. Als er dan tien in tien jaar tijd fout gaan, valt dat op zich mee, al mag het natuurlijk niet." Hij vreest wel dat het in de toekomst va ker fout zal gaan. „De eisen waaraan het onderzoek en de bewijslast moe ten voldoen, worden steeds lager en dat is vragen om problemen. De Hoge Raad accepteert steeds vaker fouten en onrechtmatigheden van justitie. Dat is een hellend vlak. De norm be schermt ons tegen de overheid en als de overheid die overschrijdt, moet er een sanctie op staan, anders nemen Als hij een strafdossier leest, denkt hij ook wel eens 'wat een vreselijke schurk, ongelooflijk'. „Maar dan komt iemand hier op kantoor, legt dingen uit en dan denk je: verrek, hij heeft ge lijk. Dan moet je proberen de rechter te overtuigen, want die heeft het tot aan de zitting ook alleen met het pa pieren verhaal moeten doen. Dan ga ik met al mijn kracht aan het beeld hangen om te proberen dat te kante len. En als ik er van overtuigd raak dat iemand onschuldig is, ben ik er dag en nacht mee bezig. Ik lieg nooit in de rechtszaal, maar ik zeg wel dingen waar ik niet in geloof." Ondanks de kritiek, ook van hem zelf, ZATERDAG 28 DECEMBER 2013 Geboren 31 maart 1965 te Zaltbom- mel. Vlug is getrouwd en heeft drie dochters. Hij woont in Deventer. Hij studeerde rechten aan de Rad boud Universiteit Nijmegen en is sinds 1991 advocaat Hij verdedigde Jasper S., die terecht stond voor de moord op Marianne Vaatstra. Kort na de uitspraak liet Vlug weten dat zijn cliënt niet in be roep gaat tegen de 18 jaar celstraf die de rechtbank hem oplegde. Jan Vlug is verder lid van de klachten commissie Tactus Instelling voor Ver slavingszorg, penningmeester bij de Stichting Theatercafé Bouwkunde in Deventer en gastdocent aan de Poli tieacademie in Apeldoorn. reageren? spectrum@depersdienst.nl Jan Vlug: Ik heb als kind nooit.een hulpbehoevend ie mand van dichtbij gezien." foto Ab Hakeboom

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 49