Advocaat Jan Vlug riep op televisie dat de rechtsstaat beschermd moet worden tegen staatssecretaris Fred Teeven. En hij gaf de moordenaar van Marianne Vaatstraeen gezicht. „Moordenaars en verkrachters blijven mensen." 4 SPECTRUM 66 66 ij wil hard wer ken, maar liever niet meer dan vijf tig uur per week. Hij is bevlogen en kritisch. Wars van ijdeltuiterij. Dol op kunst en verre reizen. Het gro te publiek leerde Jan Vlug (48) dit jaar kennen als de advocaat van lasper S., de man die Marianne Vaatstra ver moordde en dat dertien jaar geheim hield. Vlug verbrak een jaar geleden het stilzwijgen met een televisie interview met nieuws over de beken tenis van Jasper S. Tot verbijstering van enkele vakbroeders. „De media- aandacht was zo overweldigend groot. Iedereen wilde wat weten, was aan het zoeken of aan het gissen. Ik wilde voorkomen dat er met chocoladelet ters zou worden gesproken over 'Het Monster van Oudwoude' en hem juist een gezicht geven. Een ander gezicht dan dat van een verkrachtende moor denaar. Dat is volgens mij gelukt." Vlug kreeg heftige kritiek. Hij had nooit mogen vertellen dat zijn cliënt de moord had gepleegd. Maar hij kreeg veel meer bijval, van advocaten, rechters, politici, politiemensen, psy chiaters, journalisten en ga zo maar door. Ondanks alles wat er is gebeurd, noemt hij Jasper S. „een buitenge woon aardige, fatsoenlijke, intelligen te man, die ook een vreselijke moord heeft gepleegd." Het is een voorbeeld van zijn kijk op recht en onrecht. De strafpleiter houdt kantoor in een verbouwd pakhuis in Deventer. Hij heeft alle tijd ingeruimd voor het in terview. In zijn kantoor is Vlug omge ven door kunst in alle kleuren en ma ten. Aan de muur, op de grond, staand, liggend. Het verraadt een gro te passie. Maar kunst is ook een be langrijke uitlaatklep om zijn hoofd leeg te maken. „In kunst kun je je heerlijk verliezen. Dan valt alles van je af." Naast de kunst heeft Afrika zijn bovengemiddelde belangstelling. Ook daarvan zijn voldoende sporen in zijn kantoor terug te vinden. Zoals mens- grote, houten maskers. Hij bezocht Mali, Burkina Faso en Gambia. De mens en zijn gedrag blijven hem boeien, waarmee hij toch snuffelt aan de studie die hij niet koos: culturele antropologie. Na zijn middelbare schooltijd maakt Vlug zich los van zijn beschermde en risicoloze jeugd in Zaltbommel. Zijn vader en moeder hadden een winkel met huishoudelijke en luxe artikelen en gereedschap. Zijn vader verkocht op 53-jarige leeftijd de zaak nadat hij een goed bod kreeg, in de wetenschap Jasper S. is een aardige, fatsoenlijke, intelligente man, die ook een vreselijke moord heeft gepleegd Van Teeven en Opstel ten moet alles strenger en zwaarder terwijl de criminaliteit al jaren afneemt dat de Blokker zich een paar straten verderop zou vestigen. Jan Vlug was thuis de oudste en werkte vanaf z'n twaalfde met veel plezier elke vrijdag avond en zaterdag mee. Uitpakken en prijzen. Hij leerde zo als jochie met al lerlei mensen om te gaan en zich dienstbaar op te stellen. „Je leert geen uitspraken te doen waarmee je ie mand op de tenen trapt. Dat hoor ik nog steeds. Als ik Teeven zus of Tee ven zo zeg, dan krimpt mijn vader in elkaar. Ik heb een warme, stabiele jeugd gehad in een door en door bur gerlijk milieu. Ik heb als kind nooit een hulpbehoevend iemand van dicht bij gezien. Ook geen allochtonen, junks, zwervers of armen." Na de lagere school en het vwo ging Vlug studeren in Nijmegen. Dat was in 1984 letterlijk een stap in de grote wereld; hij was de eerste in de fami lie. Hij koos niet overtuigd voor rech ten. Het moest in elk geval iets zijn waarmee hij de kost kon verdienen. Dat werd er thuis in gepompt. „Stel dat het weer oorlog wordt. Dat hing al tijd boven de markt bij ons thuis. Het ging altijd over die oorlog. „In Nijmegen vond ik alles even fan tastisch, behalve de studie. Die heb ik tot de laatste dag erg gevonden; saai en taai, stapels papier, droog. Je moest honderden arresten uit je hoofd ken nen." Tot zijn eigen verbazing studeer de hij na zeven jaar af, maar één ding stond voor hem vast: hij zou nooit iets juridisch gaan doen. Dat liep an ders. Zijn beste vriend, die al een paar jaar advocaat was, nodigde hem uit voor een stage bij een advocatenkan toor in Lelystad. Om het tenminste toch even geprobeerd te hebben voor dat hij alles overboord zette. Het bleek een gouden greep: binnen een paar dagen was Vlug verkocht. „Ik kreeg een gehandicapte Marokkaanse cliënt die ineens zonder uitkering zat. Daar heb ik me op gestort en ineens viel alles op zijn plek. Dankzij de goed gevulde gereedschapskist uit Nijme gen kon ik iemand die klem zat uit de narigheid helpen. Ik vond het prach tig en zag opeens samenhang. De pri maire rechtsbron is gezond verstand." De ommekeer was totaal. Het was in eens advocaat of anders niets. Tegelijk was de werkelijkheid schokkend. „In ons gezin was de boze buitenwereld buiten de deur gehouden. Nu zag ik de narigheid overal en ontdekte ik dat advocatuur over mensen gaat." In 1992 belandde Vlug als advocaat in Deven ter. In 2003 begon hij voor zichzelf als strafrechtadvocaat. Een paar jaar later vormde hij met drie collega's een maatschap. „Strafrecht gaat niet over geld, maar over mensen. Dat spreekt me aan. Ook al zijn het moordenaars of ver krachters, het zijn en blijven mensen. Ik heb duizenden zaken voorbij zien komen. Er zijn mensen die een leven lang in de ellende zitten en vanaf hun jeugd alleen maar misdaad gezien heb ben. Sommigen zijn letterlijk alles kwijt, hun vrouw, kinderen, huis. Af en toe neem je iets mee naar huis. Dat is zwaar, vooral als je het probleem van je cliënt het jouwe maakt. Soms heb ik wel het gevoel dat ik me er drukker om maak dan de cliënt." 'Ik lieg nooit in de rechtszaal' door Anne Boer en Raymond Korse H

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 48