Bel voor de laatste ronde 30 MENINGEN pg fRoviM&ie Heerree* visie voon 2040 weéMN AlLeS Mereuwa vminpaJ brieven Strafrecht Cor de Jonge Marjan Berk Eerlijk winkelen Fraude Renata Vredesorganisaties Veilig wonen De gemeente Veere is tweede in Zeeland met een Eerlijk winkelen route. Jammer dat Stichting Roos, verkoop van tweedehands spul len voor Unicef, niet vermeld wordt. Wij zijn al 24 jaar eerlijk bezig met een eigen winkel in Westkapelle! Het ontbreekt de voedingsindus trie aan normbesef. Maar helaas is er niet alleen in de voedingsindus trie gebrek aan normbesef In de politiek wordt gegraaid in de par tijkas en zijn er meer vormen van corruptie. Er is geweld in Sudan waar mensen elkaar naar het le ven staan en toch nog 400 zwan gerschapsonderbrekingen nodig per jaar in Zeeland. En dat staat al lemaal in de krant van 24 decem ber. Hoe komt dat toch in een tijd waarin we zingen van 'Vrede op aarde'. Zijn we met z'n allen ver geten waar die vrede vandaan komt? Blijkbaar genereren we zelf weinig vrede. De bewijzen dat wij normloze wezens zijn, stape len zich in één krant op. We zijn onze normen kwijtgeraakt, want we hebben het kind met het bad water weggegooid. Ga mee naar Bethlehem en kies voor het Licht. Als je de uitslag van de poll in de krant ziet. En dan ziet dat eigen lijk de helft vóór uitzetting van het asielzoekersmeisje Renata met leukemie is. Dan vind ik dat een schande, daar wil ik niet bij horen. Buitenlandse donateurs die geld geven aan goedwillende Israëli sche vredesorganisaties, die het niet eens zijn met de behandeling van de Palestijnen door Israel, jongens van zeer verschillende achtergrond komen bij elkaar en beleven de toppen en dalen van de lief de. Hoofdrolspeler Solle vindt jaren na het overlijden van zijn Jacques alsnog - in Parijs, 1986 -een onver wachte tweede liefde. Het verhaal speelt, behalve op twee Zeeuwse eilanden, ook in Noord-Duitsland, Denemarken, Parijs, rondom het Lac Léman en aan de Franse kust. In de twee jongens worden de ge schiedenis, de streken en trekken van de schrijver herkend, zo zegt men... Schrijver Andreas werd tijdens een zogenaamd 'persmoment' betrokken bij de auditie, waarvan hij maar weinig verwachtte. Maar er kwamen zo'n tach tig bloedmooie jongeheren op de castingbijeen komst, één van hen kwam zelfs aangevlogen vanuit Londen. Ook waren er nogal wat ervaren acteurs on der hen. En daar zaten ze in de Vlissingse wachtkamer, twee passen van CineCity waar het filmfestival woedde. De schrijver voelde zich letterlijk in de vitrine van een eersteklas banketbakker terechtgekomen te zijn...verrukkelijk vers jong goed! „Zo jongens", sprak de grijze auteur, „zijn jullie hier voor de auditie?" Dat waren ze. „En denken jullie nu dat je bent beland in een aflevering van Benidorm Bastards?" De casting leverde twee duo's op. Als ze het hele boek (200 pagina's!) zouden kennen zouden ze in een groter verhaal willen spelen. Het verstormde platteland, de kreken en de schorren, het landhuis en de boerderij, de scholen, de handzame gids voor Parijs, Normandië, Bretagne, Montreux.... In het origineel worden Eduard Flipse, Hans War ren, Josepha Mendels en Rudy Kousbroek als bijfigu ren moeiteloos herkend.... Bekende, zelfs dooie be kende Nederlanders zijn ook altijd aantrekkelijk voor de kijker! Solle musiceert veel in het verhaal, hetgeen de be oogde hoofdrolspeler deed opmerken: 'dan heb ik niet voor niets muzieklessen gehad'! Zo is schrijver Andreas vervuld van hoop voor de toekomst van de Zeeuwse film. En wij hopen met hem op veel zuurstof voor dit project, dat Zeeland wel weer eens op een andere originele manier op de kaart zou kunnen zetten. zouden wel eens belast kunnen worden omdat de Staat Israel 45 procent heffing op hun donaties wil heffen. 100 procent geld voor de duiven gaat dan voor 45 pro cent naar de haviken. Donatiebe lasting is een absurd en dom item. Het wetsvoorstel zal onge noegen onder de gevers veroorza ken en kan nadelig uitpakken voor de vrede en het imago van de Israëlische staat. Een pluriforme maatschappij is gebaseerd op het samengaan van een grote diversiteit normen en waarden. Met een duidelijke grens in het strafrecht waar indivi duele vrijheid die van anderen met de voeten treedt. Fundamen tele politieke groeperingen en reli gieuze 'verenigingen' balanceren al op het randje in hun streven po litieke en bijbelse dogma's aan an deren op te willen leggen. De po ging om andere Europeanen een gedragscode te laten tekenen om onze Nederlandse normen en waarden als uitgangspunt te ne men, 'ruikt' op z'n zachtst gezegd. Elke bezoeker of blijver onder werpt zich per definitie al aan ons strafrecht. Wet overtredende diplomaten uitgezonderd. Lode- wijk Asscher begrijpt blijkbaar niet dat elke vrije burger verant woordelijk is voor zijn eigen nor men en waarden in relatie tot die strafrechtelijke grens. Een grens, die, zie bijvoorbeeld het verdwe nen verbod op godslastering en niet meer gehanteerde verbod op majesteitschennis, voortdurend flexibel aangepast wordt, geba seerd op de sociaal maatschappe lijke dynamiek van het moment. De korpschef van de politie-een- heid Zeeland/West Brabant noemt vijf gemeenten op die niet voldoen aan het Politiekernmerk Veilig Wonen en zegt dat andere gemeenten slecht scoren. Onzin, want veel burgers hebben hun woning of bedrijfspand voorzien van goed hang- en sluitwerk, maar hebben dat niet opgeven aan de politie (is ook niet ver plicht). Ook van een aanzienlijke daling van het aantal inbraken (maar 3 procent) is geen sprake, het zijn er altijd nog 7709, waar van slechts acht procent wordt op gelost. Kortom, er is simpelweg te weinig politie en dat zegt de korpschef niet. En dat hij Tilburg als goed voorbeeld aanhaalt, is misschien niet toevallig want daar zetelt nu de politie-eenheid Zeeland/West Brabant, maar ik ben er zeker van dat de andere ge meenten ook hun best doen. De korpschef doet er goed aan z'n cij- ferttje beter te analyseren. Vandaag luidt de bel voor mijn laatste rond je in mijn geliefde Provinciale Zeeuwse Courant. En wat is er leuker dan in zo'n laatste stukje een royale blik in een nabije toekomst te werpen: de toekomst van de Zeeuwse film! Een van de verhalen uit de door van origine Zeeuw se auteurs samengestelde bundel 'Zondig in Zee land' uit 2012, waarvan inmiddels een tweede druk noodzakelijk bleek, maakte bij gretige filmmakers de drang tot verfilmen los. Het gaat hier om het ver haal 'Het katijf van Solle'. Ik belde Andreas Oosthoek, voormalig hoofdredac teur van de PZC en schrijver van deze vertelling die een compilatie is van elf fragmentjes uit het relaas 'Solle, een jongensboek', een door hem niet eerder gepubliceerd boek. De aanleiding voor dit verhaal was het gruwelijk overlijden van een jeugdvriend in 1974, het jaar waarin de toch al hier en daar voorkomende maar nog niet officieel gedetecteerde ziekte aids zich ma nifesteerde. Het gegeven: liefde en noodlot in de polder, twee Brieven (max. 150 woorden) richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 91 4330 AB Middelburg 0118-434005 lezersredacteur@pzc.nl W. Lievense Koestraat 4, Westkapelle Anneke Jumelet-Vette Magnolialaan 9, Yerseke Jozé Giele Schimmelpenninckstraat 15, Kloetinge WJ. van Gilst Boogerdlaan 23, Kortgene Hans Pollemans Singel 10, Biervliet Thon Bastiaansen Drostlaan 1, Sluiskil

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 30