TO0S FZC Gratis korans en Google zitten anti-islamsticker van Wilders dwars 1 II II I! I I PZC 2 IN HET NIEUWS COLOFON Maak iemand abonnee! AEX Het getal is willekeurig. Het herstel is pril. Maar toch. De AEX bereikte het hoogste punt in vijfjaar. EP PAUL KUSTERS toosenhenk.ni O VEEL ZWAAR VUURWERK ZELFGEMAAKT GOED NIEUWS HENK, JE TROUWRING ZIT ER NOG OM AMSTERDAM - Een dagje uitbui- ken. Dat was de verwachting voor gisteren, ook op de beursvloer. Te gen de verwachting in brak de AEX daags na kerst toch even door de 400 puntengrens. Zo hoog is de koers niet meer ge weest sinds het begin van de kre dietcrisis eind 2008. Laten we de crisis dan eindelijk definitief achter ons? Dat is te vroeg om te zeggen. Maar de sig nalen zijn positief. Ben Steine- bach, beleggingsstrateeg bij ABN Amro, wil de vlag nog niet uitste ken. „400 is een mooi rond getal, zij het vrij willekeurig." Maar een klein vreugdedansje mag best. „De scherpe kantjes zijn van de crisis af', zegt Steinebach. „De ho gere koers is een reflectie van het nieuwe positieve klimaat. De cri sisverschijnselen hebben vijfjaar lang als een donkere deken boven de financiële markten gehangen. De crisis is nu naar de achter grond en de zon komt weer te voorschijn. Beleggers durven ein delijk weer optimistisch te zijn en risico's te nemen." De stijging op de Amsterdamse beurs is in lijn met andere interna tionale beurzen. Sterker nog, ver geleken met de Amerikaanse en de Duitse beurs is de winst hier zelfs bescheiden. De beurzen reageerden gisteren op gunstige cijfers in de Verenig de Staten over een afname van het aantal Amerikanen dat een werkloosheidsuitkering aan vraagt. Een oplevende Amerikaan se economie is goed nieuws voor de hele wereld. Als de zon schijnt op Wall Street, voelen ook Frank furt en het Damrak de warmte. Nog lang niet alles is koek en ei, erkent Steinebach. Toch staan we er nu een stuk beter voor dan en kele jaren geleden. „We zijn in Eu ropees verband bezig een institu tioneel bouwwerk op te zetten, dat vertrouwen geeft voor de toe komst. Onder aanvoering van on ze eigen minister Dijsselbloem wordt gewerkt aan een banken- unie. Het is nog niet af, maar het is een duidelijke stap in de goede richting. Als er straks weer een Europese bank omvalt, kan die veel minder schade aanrichten dan tot nu toe gebeurde." De hogere koers van gisteren is geen ééndagswonder, voorspellen analisten. De spanningen in de eu rozone zijn weggeëbd. Steinebach verwacht dat de bedrijfswinsten en de beurskoersen volgend jaar verder stijgen, met zo'n 10 pro cent. De groei kwam dit jaar vooral van institutionele beleggers als verze- De kleine belegger durft weer risico te nemen, zeker nu sparen nauwelijks wat oplevert keraars en pensioenfondsen. Door de hogere koers zien fondsen hun dekkingsgraad verbeteren, dus durven ze in 2014 op de beurs meer risico te nemen, voorspelt hij. Hij verwacht ook een impuls van de particuliere belegger. „Nu de economie aantrekt, keert het ver trouwen terug van de kleine be legger. Hij durft weer risico te ne men, zeker nu sparen tegen de huidige rente nauwelijks wat ople vert. Er ligt nog veel geld van par ticuliere beleggers langs de zijlijn. Dat geld kan in 2014 vrij komen, zonder dat zij zich hiervoor in de schulden hoeven te steken." Ook Bob Homan, hoofd invest ment office van ING, is positief ge stemd voor het komende beurs- jaar. Hij wil maar zeggen: wie spreekt er tegenwoordig nog over een eurocrisis? „Een jaar geleden werd er nog serieus gedacht om de euro op te splitsen, een neuro voor het rijke noorden en een zeu- ro voor het arme zuiden. Daar hoor je niemand meer over." Ook Homan verwacht dat de beurskoers komend jaar 10 pro cent gaat stijgen. „Bedrijven zijn na alle reorganisaties lean and mean geworden. Een euro extra omzet vertaalt zich nu veel ge makkelijker door in een euro extra winst. Voor een nieuwe or der hoeven bedrijven geen extra mensen of machines aan te schaf fen." Homan is zelfs positiever ge stemd dan veel collega's, die voor zien dat de werkloosheid voorlo pig nog toeneemt. „We hebben al tijd gedacht dat werkloosheid nog een tijdje naijlt, ver nadat de reces sie voorbij is. Nu zien we dat be drijven toch al vrij snel weer be ginnen personeel in te huren. Als de bedrijfswinsten, zoals ver wacht, zo'n 12 procent omhoog gaan, kan de werkloosheid halver wege volgend jaar al dalen. Dat zou natuurlijk heel mooi zijn." De stichting zamelt geld in onder moslims en wil met dat geld vóór de zomer 100.000 gratis, Neder landstalige korans verspreid heb ben. Er zijn er inmiddels 3000 be steld via gratiskoran.nu „Voor ie dere anti-islamsticker die Geert Wilders uitdeelt, verspreiden wij een koran", zei voorzitter Jacob van der Blom in diverse media. Wilders tergde veel moslims met zijn stickeractie. De PW-leider liet groene stickers drukken met daarop de tekst: 'De islam is een leugen. Mohammed is een boef. De koran is gif. Volgens de politi cus is die actie niet bedoeld om mensen te kwetsen, maar om ze te bevrijden van het juk van de is lam. Donderdag twitterde Wil ders nog dat de actie een groot succes is: „Al duizenden aanvra gen. Nieuwe bij laten maken." De actie kende vrijdag wel een te genvaller: Google blokkeerde islamsticker@gmail.com, het emailadres waar de stickers te be- stellen waren. Google deed dat waarschijnlijk na een klacht van het Landelijk Beraad Marokka nen. Dat beraad had het bedrijf ge vraagd in te begrijpen omdat het om een 'haatzaaiende actie' zou gaan. Wilders vond de actie van Google 'ongelooflijk', riep direct een nieuw mailadres in het leven en zette de actie voort. Ontdeklslam hield met Kerstmis nog een benefietbijeenkomst om geld in te zamelen voor het koran project. De meeste kosten worden echter gedragen door een stich ting uit Egypte, die aan dawah doet, de islamitische versie van evangelie. 9 Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 www.pzc.nl Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adj.) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E-mail: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113- 31 5670 E-mail: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E-mail: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E-mail: schouwen-duiveland@pzc.nl Cpmmercieel directeur Ivo van der Velde Advertenties Afdeling Direct Sales regio Zuid T: 088-0139995 E-mail: adverteren.zeeland@wegenermedia.nl Personeelsadvertenties:055-5388000 Familieberichten: 088- 0139 999 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Onze excuses. Meld het via www.pzc.nl/service. De krant wordt niet nabezorgd. U ont vangt restitutie. Abonnees hebben gratis toegang tot de e-paper via pzc.nl/epaper (eenmalig aanmelden). Vragen? Bel: 088-0139910 Abonneren, wijziging van uw adresge gevens? Gebruikmaken van de vakantieservice? Abonnement opzeg gen? Informatie kunt u vinden op onze site www.pzc.nl/service of bel: 088-0139910. Toets 1bezorgklachten (vanaf 07.00 u) Toets 2: informatie over uw abonnement of abonneevoordeel Toets 3: informatie over onze digitale pro ducten Maandag-vrijdag: 07.00 - 17.00 uur Zaterdag: 07.30 - 12.00 uur PZC Lezersservice Antwoordnr 10008, 5680 VB Best Abonnementstarieven Deze vindt u op www.pzc.nl/tarieven Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeve rij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Voor meer in formatie: copyright@wegener.nl Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uit voering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informa tie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt in trekken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy sta tement op www.pzc.nl En u als trouwe abonnee ontvangt een VVV-cadeaubon t.w.v. 50, De nieuwe abonnee leest de krant 24/7 digita; nieuws 2 maanden gratis en betaalt vervolgens normaal tarief. Maak iemand abonnee op: ■y www.pzc.nl/abonneewerftabonnee 'Voorwaarde Is dat u én de nieuwe abonnee minimaal 6 maanden abonnee blijven n Optimisme is terug op beurs door Mo Prins illustratie Mark Reijntjens Ben Steinebach, ABN Amro door Cyril Rosman •t www.pzc.nl/abonneewerftabonnee ROTTERDAM - Een gratis koran voor iedere Nederlander die in de islam is geïnteresseerd. Dat is volgens de stichting Ontdeklslam hét ant woord op de anti-islam stickeractie van Geert Wilders.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 2