ZEELAND 29 66 Hoe denkt u dan God zelf ooit te kunnen zien? God zien is onmogelijk. Niemand zou in leven kunnen blijven. Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag tendijk en organist Tim Bouwsma meewerk ten. Vandaag wil ik de preek voor de kerstmorgen dienst voorbereiden en tijd nemen voor pasto raat. Het wordt een lange dag waarop ik ge meenteleden ontmoet die deze dagen zijn ge confronteerd met verlies van een familielid. De avond vult zich met exegese, onderzoek van de betekenis van het Bijbelgedeelte dat op kerstmorgen centraal staat. Ik nam dit jaar Jo hannes 1 als hoofdtekst. Een gedeelte waar je als het ware een kathedraal binnenstapt met hoge spitsboogramen. Ramen waar het licht van eeuwigheid door binnenvalt, licht dat zich uiteindelijk concentreert in het Woord dat mens werd, net zo kwetsbaar als wij. In de loop van de morgen zet ik dankbaar een punt achter de preek. Ik vond er een passende inval voor, een verhaaltje over een Romeinse keizer die bij een Joodse rabbi komt. De keizer vraagt: 'Als jullie God bestaat, laat me hem dan zien.' 'Kom maar mee naar buiten, dan zal ik u overtuigen dat onze God bestaat,' ant woordt de rabbi. Buitengekomen verzoekt hij de keizer naar de hemel te kijken, maar de zon schijnt zo fel dat de keizer snel zijn ogen weer neerslaat. Daarop zegt de rabbi: 'Eerwaar de keizer, de zon is slechts een dienaar van God en zelfs deze dienaar is te machtig voor u om naar de kijken. Hoe denkt u dan God zelf ooit te kunnen zien?' Bijzonder: God zien is onmogelijk, niemand zou in leven blijven, maar God laat zich wel kennen, en is dat niet meer dan zien? Vanavond naar de kerstnacht dienst in Ritthem. Het sfeervolle oude kerkje is goed gevuld. Het is traditie geworden: brass band Onda verleent medewerking. Kees Sim ons leidt de dienst. Aan de hand van een dicht regel van Lucebert, doorlicht hij het kerstevan gelie: 'Alles van waarde is weerloos, wordt van aanraakbaarheid rijk.' Mijn gedachten nemen de vrije loop. Ooit maakte ik kerst mee in een sloppenwijk in India, samen met 'onaanraak- baren'. De woorden komen in dialoog: aan- raakbaar, onaanraakbaar? Weerloos, rijk? Eerste kerstdag. Vanmorgen ga ik voor in twee diensten, eerst in Nieuw- en Sint Joosland, daarna in Ritthem. De samenzang wordt bege leid met orgel en blaasinstrumenten. Het ver hoogt de vreugde van het zingen en onder streept de inhoud van de liederen. Wonderlijk eigenlijk. De komst van Jezus in de wereld is niet iets van een ver verleden. Ineens besefik het bij het zien van enkele gemeenteleden die pas met verlies zijn geconfronteerd. Er wellen Bijbelwoorden op: 'Heer, waar zouden we heengaan? Alleen bij U zijn woorden van le ven.' Omdat een oude mevrouw uit de ge meente is overleden heb ik 's middags een ge sprek met haar familie. In zulke gesprekken wordt doorgaans veel gedeeld. Ook wordt de liturgie gemaakt voor de dienst van Woord en Gebed, waarin de overledene wordt herdacht. De dag verloopt verder rustig. Als ik 's avonds, na familiebezoek, via internet een blik werp op het nieuws, besefik hoe bevoorrecht we hier in Nederland zijn. Wij konden in vrijheid Tweede kerstdag. Anders dan gedacht heb ik een gevulde agenda. Voorbereiding voor de kerkdienst van zondag en een uitvaartdienst op zaterdag. Goed om daar in alle rust, met de zon op de ramen, aan te kunnen werken. Ik rond hiermee dit dagboek af en dank de PZC die me vroeg een inkijkje te geven in predi- kantswerk in de kersttijd. Die periode wordt als erg druk gezien. Maar wat is druk als je leeft zoals Paul Gerhardt ooit dichtte? Zou ik niet van harte zingen Hem die zozeer mij verblijdt? Want ik zie in alle dingen niets dan zijn genegenheid. Is de hartslag van het leven niet de liefde van de Heer? Liefde draagt hen meer en meer, die in dienst van Hem zich geven. Alle dingen hebben tijd, maar Gods liefde eeuwigheid. naar de kerk en het kerstfeest vieren. In Bag dad, en op veel meer plaatsen, was dat anders. In genoemde stad vielen 34 doden door een bomaanslag bij een kerk en in de Centraal Afrikaanse Republiek kostte een aanslag op een kerk vijf mensen het leven. Niet voor niets roept koning Willem Alexander in zijn eerste kersttoespraak op tot saamhorigheid en noemt hij kerst een moment van bezinning op ons bestaan. Terwijl ik daarover nadenk, vraag ik me af: Zou die bezinning ons, zoals in de kersttoespraak van paus Fransiscus ge beurt, ook kunnen leiden naar die Ene die vre de beloofd heeft en zelf Vrede is? ZATERDAG 28 DECEMBER 2013 Elly Bouman als predikant betekent niet alleen preken maken en houden maar ook contact met veel mensen. foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 29