Het wordt oorlog bij het Landingsmonument 24 WALCHEREN 4_ EP Op een rand van de Lange Jan staat sinds kort een nestkast. Nu is het wachten op een slechtvalkenpaar. Kynologen laten honden los op het strand Man gewond door ongeluk op dijk bij Tholen Binnenvaart boos op Terneuzen WIJ WENSEN U EEN GELUKKIG 2014 „We zijn bereid om te vechten", zegt Hans Tabbers van het actieco mité Groene Boulevard. „Met woorden lukt het blijkbaar niet om het gemeentebestuur te over tuigen." De gemeente Vlissingen heeft plannen: het beeld moet naar de andere kant van de dijk en in de Oranjemolen komt een expositie over de bevrijding: het moet een 'herdenkingsgebied' worden waar verhalen over de oorlog en de bevrijding een plaats krijgen. Verplaatsing van het mo nument zou nodig zijn om de rela tie met het water te herstellen. De plannen zijn voor de zomer ge presenteerd. Eigenlijk was het ook nog de be doeling om het grasveld waar het beeld op staat te vervangen door parkeerplaatsen, maar dat idee heeft de gemeente inmiddels la ten varen, onder druk van het ver zet van buurtbewoners en andere Vlissingers. Tabbers heeft met zijn comité 1200 handtekeningen opgehaald tegen de plannen. Dat de gemoederen nu weer hoog oplopen, komt door een brief die bij omwonenden is bezorgd. Daar- in kondigt de gemeente een infor matiebijeenkomst aan. Op 9 janua ri worden de 'definitieve' plannen gepresenteerd. „De essentie van het plan gaat gewoon door", zegt Tabbers. „Dat beeld moet zo no dig als toeristische attractie naar de andere kant van de dijk wor den verplaatst." Het beeld is in 1953 op het veld aan de Commandoweg geplaatst, vertelt Tabbers, op de plaats van de Slijkhaven, waar de geallieer den aan land kwamen om Vlissin gen te bevrijden. En daar hoort het ook thuis vindt hij. „Mensen zijn met dat beeld verweven. Kin deren spelen hier, de herdenkin gen zijn hier: het is emotie." Tabbers weet wel waarom het mo nument zo nodig richting de mo len moet: „Ze moeten iets essen tieels doen om de Europese subsi die voor dat project binnen te kunnen halen. Alleen rondleidin gen en een paar foto's in de mo len zijn niet genoeg. Het is ineens een herdenkingsgebied en dan krijg je Europees geld." Dat de gemeente na maanden stil te de dag voor Kerstmis een brief heeft laten bezorgen, noemt Tab bers 'een regelrechte oorlogsver klaring'. „Ze hebben ons maan den aan het lijntje gehouden om op een onverwacht moment toe te slaan." Wethouder Rob van Dooren heeft gisteren laten we ten de term 'oorlogsverklaring' niet passend te vinden. MIDDELBURG - Dat slechtvalken graag op de Lange Jan zitten we ten ze allang bij Vogelwerkgroep Walcheren. Maar willen ze er ook gaan broeden? Dat is de vraag nu er een paar weken geleden een nestkast is geplaatst. De kast staat op ongeveer 64 me ter hoogte, vertelt Mario Aspeslagh van de werkgroep. Net boven het klokkenspel, dus in het deel dat niet toegankelijk is voor publiek. „Slechtvalken leggen hun eieren vaak ergens neer. Dan rollen die weg of uit elkaar en mis lukt zo'n nest. In die bak kunnen ze een kuiltje maken zodat de eie ren bij elkaar blijven. Hopelijk gaan ze er gebruik van maken want dan kunnen we ook zien wat er gebeurt", zegt Aspeslagh. Een webcam plaatsen - zoals in Axel op de watertoren is gedaan - is ook hier een optie maar 'dat kost geld en het is de vraag of de gemeente dat wil'. De Vogelwerkgroep heeft voor zichtige hoop dat er daadwerke lijk 'iets' gaat gebeuren in het nest op de Lange Jan. Op 16 december werd baltsgedrag waargenomen (waarbij de partners capriolen in de lucht en speciale geluiden ma ken). Aspeslagh: „Dan zijn ze van plan om iets te gaan doen maar of dat ook gebeurt is even afwach ten." De slechtvalk is de laatste vijftien jaar bezig aan een heuse come back in Nederland. Door het leeg halen van nesten (voor de valke rij), afschot en het gebruik van pesticiden als DDT bleven er bijna geen broedparen over. „Twaalf, dertien jaar geleden was een broedend slechtvalkenpaar heel erg uniek", zegt Aspeslagh. „Dan zou iedere vogelaar komen kijken als er een slechtvalk gesig naleerd werd. Nu zijn in Neder land tussen de 100 en 120 paren waarvan rond de tien in Zeeland. In de winter komen slechtvalken uit Scandinavië in Nederland overwinteren, dan zijn er in to taal vier- a vijfhonderd." De slechtvalken die nu op de Lan ge Jan zitten gebruiken deze als uitvalsbasis om te jagen. Dat doen ze vanaf grote hoogte zodat ze hun prooi - kleinere vogels - van bovenaf aan kunnen vallen. Spot een slechtvalk bijvoorbeeld een duif, dan gaat de hij er boven hangen en laat zich met ingeklap- Door het licht van de Lange Jan en de vuurtoren van Westkapelle verandert de le venswijze van de slechtvalk. te vleugels en op hoge snelheid vallen. Op het laatste moment trekt hij zich recht en grijpt zijn prooi in volle vaart langs achte ren. Opvallend is de 'evolutie' die slechtvalken doormaken doordat torens als de Lange Jan en de vuurtoren van Westkapelle 's nachts in het licht staan. „Trekvo gels vliegen 's nachts en gebrui ken dat soort lichtbakens als navi gatie", legt Aspeslagh uit. „Vliegt zo'n vogel door het licht, dan licht hij op. De slechtvalk ge bruikt dat om die vogels uit de lucht te pakken. Dat is opvallend want het is geen nachtjager, zoals een uil. Hij kan niet goed zien in het donker. Het is een verande ring van leven door het licht van die torens." OOSTKAPELLE - De Kynologen Club Zeeland houdt zondag 5 ja nuari de jaarlijkse Snertstrand- wandeling voor hond en baas. De wandeltocht begint op het par keerterrein van Oostkapelle aan de Duinweg om 11.00 uur. Eenmaal de duinen gepasseerd worden alle deelnemende hon den losgelaten. De vorige maal wa ren dat er ongeveer honderdtwin tig. Ter hoogte van natuurgebied Westhove staan de lunchtenten met erwtensoep en broodjes worst. Daarna kan iedereen op eigen ge legenheid teruglopen. THOLEN - Bij een ongeval op de Oud Vossemeersedijk bij Tholen is vrijdagochtend 44-jarige man uit Oud-Vossemeer gewond ge raakt. Het ongeluk gebeurde iets na ne gen uur. Door een stuurfout raak te de auto van de man dijk en kwam hij op zijn zijkant in de sloot terecht. De bestuurder bleef daarbij boven water, maar zat wel bekneld. De brandweer is gekomen om de bestuurder te bevrijden. Het slachtoffer was aan het hoofd ge wond. Hij is naar het ziekenhuis vervoerd. De opgeroepen trauma helikopter is later weer afbesteld. TERNEUZEN - De binnenvaartschip pers verzetten zich tegen mogelij ke beperkingen die hen worden opgelegd door de bouw van appar tementen in het plangebied Ken- nedylaan-West in Terneuzen. Het gebied wordt deels omsloten door Zijkanaal A van het Kanaal Gent- Terneuzen. Sinds jaar en dag zijn daar veertig ligplaatsen beschikbaar. Schippers meren daar niet alleen af voor het doen van boodschappen in de binnen stad, maar ook om reparaties uit te laten voeren. Er zijn verschillende reparatiebe drijven gevestigd. Als het aan de gemeente ligt mogen ze enkel nog werkzaamheden op het eigen terrein uitvoeren. raab karcher tie Lange Jan is goede plek voor slechtvalk door Nadia Berkelder VLISSINGEN - Het is oorlog rond het landingmonument aan de Vlissing- se Commandoweg. De actiegroep die zich verzet tegen verplaatsing van het beeld van de soldaat naar de andere kant van de dijk voor spelt harde acties als de gemeente de plannen doorzet. door Michiel Bouwman BROEDLOCATIES IN ZEELAND Slechtvalken broeden vaak op gro te hoogte, zoals in torens en hoog spanningsmasten Het aantal broedlocaties in Zee land wordt geschat op elf, maar niet elke hoge plek is in trek bij de slechtvalken. Zo is er in 2008 en 2009 gebroed bij een chemische kraker bij Yara Sluiskil maar daarna niet meer. Locaties die wel geschikt bleken zijn Cargill in Sas van Gent, de ko lencentrale in Borssele, DOW Ter- neuzen, de Hooge Platen in Bres- kens, de watertoren in Axel, de Ze- venaarhaven in Terneuzen, de ra dartoren bij het Verdronken Land van Saefthinge en een hoogspan ningsmast bij het Markiezaats- meer. Het Landingsmonument in Vlissingen foto Ruben Oreel Openingstijden rondom de jaarwisseling: 30 december I 09.00 - 17.30 uur 31 december en 1 januari I gesloten 2 t/m 3 januari I 09.00 - 17.30 uur 4 januari 09.00 - 16.00 uur Raab Karcher Middelburg Waldammeweg 2 I 4338 PJ Tel. 0118 - 625 055 www.raabkarcher.nl r-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 24