Vermoorde Vlissinger verdachte drugssmokkel 'Wethouder moet naar Pieterburen' I I 2 I Betutteling 22 ZEELAND 66 Begin januari 2014 wordt het vonnis in deze zaak uitgesproken. 66 Ik ben door de ouders van de man op de hoogte gebracht dat hij dood is. ALCOHOLGEBRUIK JONGEREN 66 Als het verboden is, is het een sport om tóch aan bier te komen. longeren vinden nieuwe alcoholwet 'belachelijk'. Deskundigen maken zich zorgen, omdat het toezicht verdwijnt. zaterdag EP Nog een paar dagen en dan hebben wë het laatste feestje van het jaar. Voor mijn neefje en nichtje zal dat een memorabele avond worden. Zij zijn zestien. Dat betekent dat ze dinsdag tot o.oo uur mogen drinken en daarna niet meer. Dat gaat niet gebeuren, denk ik. Ze zijn er al aardig aan gewend een pintje of een wijntje te drinken. Waarom ook niet? Dat deed ik ook. Ik vind het echt een te vergaan de betutteling. De gedachte ach ter de nieuwe wetgeving is dat het slecht is voor de hersenen. Dat is uiteraard een goed uit gangspunt, maar zakken chips, hamburgers, marsen en cola zijn ook slecht, zeker als je lichaam nog volop in ontwikke ling is. En je hersenen groeien tot je 24e, vooral de laatste ja ren komen ze volledig tot ont wikkeling, dus wat schiet je er mee op, als de jeugd zich vanaf het 18e jaar wel helemaal verlo ren mag zuipen? Een tiener laat zich bovendien kenmerken door grensverleg gend gedrag, vooral bij jongens speelt dat. Het zal als zestienja rige interessant zijn, om iets te gaan doen, wat de rest van de samenleving wel massaal doet, maar wat voor jou bij wet ver boden is. De jeugd zal stiekem gaan drinken, op afgelegen plek ken. Ik heb liever dat ze op ca fe, in de kantine, of op een feest drinken, waar in ieder ge val ook sociale controle is. Laat ze een bepaald promillage mo gen drinken en controleer daar op, zodat ze hun grenzen leren kennen. Daar gaat het volgens mij op die leeftijd om: je gren zen leren kennen. Nu moet een kastelein gaan controleren of hij aan een minderjarige schenkt, anders wordt hij ook beboet. Dat lijkt me bijna niet te doen. En dus weigeren een groot aantal horecazaken min derjarigen, en worden ze zo de straat opgejaagd. Ondertussen zie ik een knul van veertien een rugzak vuur werk leegknallen. Vorig jaar wa ren er ruim zeshonderd vuur werkslachtoffers, meestal om standers, en nog is er geen ver bod. Ook dat heb ik gedaan, tot ik zestien was, toen had ik m'n geld voor iets anders nodig. Ik ging op stap. De Vlissinger stond 20 september in Antwerpen terecht voor betrok kenheid bij een drugstransport van 581 kilo cocaïne van Zuid-Amerika naar Antwerpen. Dat bevestigt zijn advocaat Pol vandeMeulenbroucke uit Antwer pen. „Ik ben door de ouders van de man op de hoogte gebracht dat hij dood is", zegt de advocaat nu. „Met zijn overlijden vervalt straf vervolging. Of in juridische ter men gesproken, dan is de zaak uit gedoofd." Het onderzoek naar de drugs smokkel waarbij de Vlissinger be trokken zou zijn, loopt vanaf 2012. Een woordvoerder van de 'correc tionele kamers van het parket in Antwerpen' zegt dat het om een feit gaat dat op 12 april van dat jaar gepleegd is. Begin januari 2014 wordt het von nis in deze zaak uitgesproken. De advocaat wil niets zeggen over de rol die de Vlissinger in de drugs handel zou hebben gespeeld. Volgens de Belgische krant Het Nieuwsblad zou de Vlissinger en kele loodsen hebben gehuurd op het haventerrein van Antwerpen om de smokkel te organiseren. Hij zou ook een firma hebben op gezet. Een van die spookfirma's was Cairo Cardboard Recycling. Het Nieuwsblad meldt dat de Vlis singer geliquideerd is. Hij zou ook een van de verdachten zijn in de zaak tegen een Belgische dou anier. Die Belg zou contacten met ver schillende misdaadgroeperingen onderhouden, die zich bezighiel den met het invoeren van grote partijen cocaïne via de haven van Antwerpen. De douanier liet de containers met harddrugs tegen betaling on gecontroleerd door. De Belgische recherche had de Antwerpenaar in de gaten en ontdèkte in okto ber 2012 meer dan 8 ton cocaïne, het was de tweede grootste vangst ooit in Europa. De coke was verstopt in een vrachtschip, afkomstig uit Zuid-Amerika. De harddrugs wer den in containers tussen dozen bananen aangetroffen. Of er een verband is tussen de Antwerpse drugszaak en het over lijden van de Vlissinger in de Do minicaanse Republiek, wilden de advocaat en het Antwerps parket niet bevestigen. MIDDELBURG - Karlien Duvekot uit Meliskerke kijkt hoogst veront waardigd. „Ik ben 17,5 en mag al anderhalf jaar alcohol drinken. Ik heb nét de smaak te pakken, maar straks mag ik niks meer!" Het is zaterdagavond, rond elven. Karlien gaat met haar vriendin nen Lieke en Ruby Houmes (18 en 16) uit Aagtekerke op stap in Middelburg. „Nu kan het nog, dus we gaan deze maand extra vaak." Ze zijn met een hele groep. „We hebben eerst in een caravan geze ten in Aagtekerke. Dat is onze chillplek", vertellen de meiden. Natuurlijk drinken ze op een stap avond flink wat alcohol. „Vooral mixjes. Coebergh met jus d'oran- ge, wijn, shotjes, en Sourz." Die laatste is een zoete likeur. „Ken je van die zure matten? Zo smaakt het ongeveer." Hoeveel ze dan drinken? „Meestal 3, 4 of 5 glazen, soms een hele fles", grinnikt Ruby. „Nee hoor, ik heb nóóit een kater." Lieke en Ruby vinden de nieuwe alcoholwet 'belachelijk', net als Karlien. „Het is een stomme re gel", zegt Ruby. „Ik snap het wel hoor. Het is ook goed dat ze waar schuwen voor alcohol, maar die ministers zijn toch zeker ook jong geweest? En bovendien: waarom is drank op je zestiende wel erg, en op je achttiende ineens niet meer?" De meiden denken er niet over om na 1 januari te stoppen met drinken. „We komen toch wel aan drank hoor. We hebben ge noeg vrienden met een rijbewijs. En dan gaan we gewoon in de ca ravan zitten." Karlien: „Mijn ouders vinden het góed. Ze wil len niet dat ik het stiekem doe." Lieke mag na 1 januari wel alco hol drinken, omdat ze achttien is. „Maar ik ga ook de stad niet meer in, want in m'n eentje is het niet leuk." Anderen zijn optimistisch en den ken dat ze onder de regels uit kun nen komen. „Ik word op 29 de cember 16 jaar", zegt een jongen uit Vlissingen (hij wil niet met naam in de krant). „Dus ik mag precies drie dagen legaal alcohol drinken", zegt hij lachend. „Maar dat maakt niet uit hoor. Ik drink nu ook al elke week alcohol in de kroeg. Meestal drink ik tien gla zen ofzo. Alleen bier hoor, want van echte drank moet ik kotsen." Hij weet heel goed dat alcohol niet goed voor je is. „Je hersencel len sterven af, en komen nooit meer terug. Soms word ik ook wel agressief van het bier. Vorige week nog, toen ging ik vechten en met dingen gooien." Robbert en Hendrik (beiden 16) uit Gapinge staan bij feestcafé Mambo's te wachten op wat vrien den. Het wemelt van de pubers op de Dam. De twee jongens ha len hun schouders op als ze ge vraagd wordt naar de nieuwe re gels voor alcohol. „Het is onzin na tuurlijk. Dan vraag ik wel aan een maat van me, die 18 is, of 'ie een biertje voor me haalt." Het wordt er eigenlijk alleen maar leuker op, vinden ze. „Als het verboden is, dan is het een sport om tóch aan bier te komen." NIEUWE ALCOHOLREGELS Beije reageert hiermee op berich ten in de media dat 't Hart in ge sprek is met Zuid-Hollandse ge meenten over een nieuwe vesti ging in Oostvoorne, Stellendam of Ouddorp. Eerder maakte 't Hart bekend dat ze de Brouwers- dam een geschikte locatie zou vin den. Deze dam ligt voor de ene helft op grondgebied van Schou- wen-Duiveland; de andere helft hoort bij Goeree-Overflakkee, waar ook Ouddorp onder valt. „Gooi die auto vol met benzine en rij naar Pieterburen", zegt Be ije. Volgens hem kun je als kustge- meente geen betere slechtweer- voorziening wensen als een zee hondencrèche. „Hier mogen we ook best budget voor uittrekken. Betere eilandmarketing bestaat niet." Volgens Beije zouden Ren- esse en Scharendijke ideale plaat sen zijn. „Ik heb geen onderzoek gedaan naar de mogelijkheden, maat het voormalige Ecoscope in Renesse lijkt me een uitstekende locatie." Beije gaat namens ONS komende raadsvergadering een motie indienen waarin hij het col lege oproept in actie te komen. EP Maikel Harte Voor meer columns: www.pzc.nl/columns door Edith Ramakers VLISSINGEN - Een 28-jarige Vlissin ger is in de Dominicaanse Repu bliek om het leven gebracht, om dat hij deel zou uitmaken van een criminele organisatie. Hij overleed daar op 13 december. Pol vandeMeulenbroucke Advocaat van de Vlissinger Die ministers zijn toch zeker ook jong geweest? door Cornelleke Blok Robbert en Hendrik (16) Lieke Houmes (18, links) uit Aagtekerke, Ruby Houmes (16) uit Aagteker ke en Karlien Duvekot (17) uit Meliskerke. Vanaf 1 januari 2014 is het verbo den om aan jongeren onder de 18 jaar alcohol te verkopen. Alle jongeren onder de 18 jaar zijn bovendien strafbaar als ze alcohol bij zich hebben op voor publiek toegankelijke plaatsen. Alcohol drinken op jonge leeftijd kan leiden tot problemen met alco holgebruik op latere leeftijd (ver slaving). Alcohol drinken is schadelijk voor de ontwikkeling van de hersenen en andere organen die in de groei zijn. Jongeren lopen sneller het risi co alcoholvergiftiging te krijgen. door Joeri Wisse ZIERIKZEE - De gemeente Schou- wen-Duiveland moet zo snel moge lijk met Lenie 't Hart om de tafel gaan zitten om de nieuwe depen dance van de zeehondencrèche naar het eiland te halen. Dat vindt raadslid Jos Beije van de nieuwe po litieke partij ONS.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 22