Broers Mulder zorgen voor veel vuurwerk Drie kilometer zorgt 34 HOOFDTRAINER GOES Oud-international gaat volgend voetbalseizoen aan de slag bij hoofdklasser Goes. Allebei werden ze een keer eerste. De 34.31 van de regerend wereld kampioen sprint verpulverde de 34.59 van zijn broer in de eerste omloop. Dat was ook maar zes honderdste van een seconde bo ven het Nederlands record, dat dit najaar op een hooglandbaan werd gereden in Salt Lake City. Door Ronald Mulder. „Wat ik vandaag heb laten zien, overtrof alles", straalde Michel Mulder. „Als ie mand mij had gezegd dat ik hier een 34.3 zou rijden, had ik ge vraagd of hij wel goed bij zijn hoofd was. Er was zelfs nog onge loof toen ik die tijd op het bord zag staan. Ik vond 34.66 (tot giste ren het baanrecord) al een dappe re tijd. Dit is heel gaaf. Dat ik het baanrecord weer heb, is extra LOTING ZATERDAG gaaP' Zijn coach Gerard van Vel de zei dat hij 'een van de allerbes te 500 meters ooit' had gezien. „En dat zeg ik niet omdat het mijn eigen jongen is." Van Velde, voormalig topsprinter, durfde de vergelijking aan met de 34.03 van Jeremy Wotherspoon, de zes jaar oude wereldtijd die nu bijna een mythische status heeft. De geklop te Mulder had 'een waanzinnige rit' van zijn broer gezien, en voel de zich ook helemaal niet versla gen. „Ik ben ontzettend blij. Ik wist dat het een slagveld zou wor den, dat je heel goed moest zijn om je te plaatsen. En ik weet wat het is om op de wip te zitten: dat heb ik vier jaar terug met Vancou ver meegemaakt. Dus de top twee was het absolute doel." Nu belandde Jan Smeekens, vorig seizoen haast ongenaakbaar op de 500 nieter, op het vinkentouw. „Het niveau is knetterhoog. Meer zat er voor mij niet in. Ik werd vo rige week ineens ziek. Het was kantje boord. Als er niet iets heel vreemds gebeurt, moet die derde plek genoeg zijn. Maar ik had lie ver vanavond de champagne al open geramd." Hij zal tot 31 de cember moeten wachten, als de schaatsbond de selectie voor Sots ji bekendmaakt. In nood mag de KNSB twee schaatsers aanwijzen, plus een calamiteitengeval. In het rekenmodel van de bond is de nummer drie op de 500 een twij felgeval. De twee Mulders hadden tot giste ren geleden onder de spanning. „Ik vond het verschrikkelijk", be kende de wereldkampioen. „Ieder een zegt je: Het komt wel goed. Jij plaatst je wel. Nou, zo overtuigd was ik niet." Ronald Mulder: „Ik heb vrijdag drie uur met mijn coach, Jac Orie, op de kamer gezeten om de span ning weg te praten. Dat je hard kunt rijden, is leuk, maar als je hier niet goed bent, ga Je niet naar de Spelen." Yvonne Nauta werd vierde, maar werd bij het wisselen gehinderd door tegenstander Linda de Vries. Die kruiste voorlangs, maar kwam vanuit de binnenbaan en had voorrang moeten verlenen. Nauta moest overeind komen en leverde zeker een halve tel in. Daardoor vond de Friezin zich uit eindelijk terug op de vierde plek en kwam ze drie honderdsten te kort op plek drie, die rechtstreek se plaatsing voor Sotsji betekent. Ireen Wüst, die won in een prima tijd van 3-59,45 en Antoinette de Jong, tweede in 4.03,56, zijn safe. Maar wat er nu met nummer drie Annouk van der Weijden gaat ge beuren is de vraag. „Dit is een slechte film", was Nauta er kapot van. „Als ik gewoon door kan rij den zit ik erbij. Maar ik kon geen kant op. Echt een klote-incident." De KNSB dacht de boel goed dichtgetimmerd te hebben, met de 'prestatiematrix' en daarnaast aanwijsplekken. Maar de bond krijgt nu toch een lastige kwestie voor de kiezen. Ter Mors en Nauta kunnen geen aanspraak ma ken op een aanwijsplek voor de ploegachtervolging. Er is ook een aanwijsplek voor calamiteiten, maar die is uitsluitend bedoeld voor 'de absolute wereldtop'. Dat is verder echter niet gedefinieerd. Nauta heeft internationaal nauwe lijks resultaten gereden om zich onder die noemer te mogen scha ren. Maar ze heeft wel een punt dat ze, zonder het wisselincident, GOES - Zijn naam viel al snel. Hoofdklasser Goes wilde een waardige opvolger voor trainer Gé- rard de Nooijer en kwam na enke le dagen al bij oud-international Jan Poortvliet terecht. „We zijn blij en trots dat we iemand met zo'n statuur aan onze club kun nen binden", zegt voorzitter Henk Zwartelé. „Hij is een boeg beeld." De Bevelandse club voerde enkele gesprekken met Jan Poortvliet (58) en kwam niet veel later tot een akkoord. „We wilden rust in de tent", zegt Zwartelé. „Daarom hebben we snel gehandeld. Dat kon ook, omdat er meteen een klik was. Jan Poortvliet is een no-nonsensetrainer. Dat spreekt ons aan en daarnaast is hij een man van passie en visie." Gisteren kwamen beide partijen een overeenkomst voor een jaar overeen. In het contract is wel een clausule opgenomen. Mocht zich in de toekomst een club uit het betaalde voetbal melden voor Poortvliet, dan kan de trainer on der het contract met Goes uit. „Maar we gaan er vanuit dat dat niet gebeurt", stelt Zwartelé. „Jan heeft veel zin om bij ons aan de slag te gaan. Gérard de Nooijer heeft veel goed werk geleverd bij Goes. Hopelijk slagen we erin om in de hoofdklasse te blijven. Als dat lukt, is het aan Jan Poortvliet om het werk van Gérard te besten digen. Uiteindelijk willen we uit groeien tot een stabiele hoofdklas ser." „Voetbal is op elk niveau mooi", klinkt het onomwonden uit de mond van Jan Poortvliet. „Ik heb in het verleden al vaker als trainer bij een amateurclub gezeten en óf het nu om Brabantia, De Valk óf Arnemuiden ging, ik heb het over al naar mijn zin gehad. Bovendien ging het meestal nogal wel leuk ook." Poortvliet heeft een rentree in het profmetier nog altijd niet uit zijn hoofd gezet, maar hij beseft dat de spoeling dun is en de ba nen niet voor het oprapen liggen. „Ik heb het laatste halfjaar zitten wachten op bepaalde dingen. Er hebben ook de nodige dingen ge speeld, vooral vanuit het buiten land. Van India tot aan China en van Cyprus tot aan Bosnië. Ik had soms de koffers al gepakt, maar dan ketste het op het laatste mo ment weer af. Dan koos die club bijvoorbeeld voor een Portugese trainer. In sommige gevallen bleek het overigens ook om lucht kastelen te gaan. En dan ga je je toch afvragen of je nog wel van die wereld deel wilt uitmaken. Na tuurlijk kan er altijd iets moois op je pad komen, maar je moet vooral realistisch blijven. Op den duur wil je toch ook wel rust en door Robbert Minkhorst HEERENVEEN - Waar het drama gis teravond bij de vrouwen plaats vond, zorgden de mannen in Thialf voor vuurwerk. De broers Michel en Ronald Mulder kwalificeerden zich op de 500 meter voor de Olympische Spelen in Sotsji en de eerste van de twee deed dat met een sensationeel baanrecord. Vrouwen, eerste 500 meter: 1 e rit: De Neeling - Van Hemert, 2e rit Letitia de Jong - Pater, 3e rit Bruin tjes - Van Beek, 4e rit: Van den Brandt - Klijnstra, 5e rit Smit - Kamminga, 6e rit Das - Van der Werff, 7e rit Kuipers - Oenema, 8e rit: Van Riessen - Leenstra, 9e rit: Gerritsen - Boer. Mannen, 10.000 meter 1e rit: Vreugdenhil - Groeneveld, 2e rit Bob de Vries - Bloemen, 3e rit: Bo venhuis - Hadders, 4e rit Van der Kieft - Douwe de Vries, 5e rit: Bergsma - Kramer, 6e rit: Blokhuij- sen - De Jong. Schaatscoach Marianne Timmer (links) reageert als Linda de Vries een fout maakt tijdens de baanwissel van de drie kilometer tegen Yvonne Nauta (rechts) tijdens het Olympisch Kwalificatie Toernooi, foto Vincent Jannink/ANP door Rik Spekenbrink HEERENVEEN - Na een rimpelloze eerste dag op het Olympisch Kwali ficatie Toernooi (OKT) schaatsen was het gisteravond op dag twee dan toch raak. Een calamiteit. Of ei genlijk twee. Op de drie kilometer werd de favoriete Jorien ter Mors teleurstellend zevende, maar gaf de Twentse aan niet voldoende her steld te zijn van een griep. Poortvliet kan niet stilzitten door Jan Dagevos

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 112