Wi bluuft de tied. CULTUUR 31 Doctor Zhivago Orkest slaat brug tussen generaties Ensemble Kaviaar treedt zondag op tijdens fïZi-matinee in De Weverij in Zierikzee met een bonte mix van geluid en beeld. MIDDELBURC - De Belgische Rory Gallagher-tributeband Bullfrog Tattoo treedt morgen op in Bar American in Middelburg. Bullfrog Tattoo bestaat uit vijf ervaren mu zikanten die elkaar na vele om zwervingen hebben gevonden in hun liefde voor de muziek van Ro ry Gallagher (1948-1995)- Inmid dels behoren ze tot de beste Gal- lagher-tributebands. Het concert begint morgen om 17.00 uur. MIDDELBURG - Cinema Middel burg vertoont morgen om 15.00 uur de klassieker Doctor Zhivago (1965) van David Lean. De-film, gebaseerd op het boek van Boris Pasternak en met Omar Sharif en Julie Christie in de hoofdrol, speelt zich af in een tumultueus en verdeeld Rusland voor en na de Russische Revolutie. ZIERIKZEE - „Kaviaar staat voor ex quis, duur, maar ook voor iets ille gaals, want het wordt op allerlei manieren nagemaakt. Ook de maf fia speelt daar een rol in. Een woord dus dat prikkelt, maar ik kwam vooral op het idee voor de ze naam door de titel Zwart als Ka viaar van een gedichtenbundel van Menno Wigman", vertelt Jaap Verseput uit Zonnemaire. Ensemble Kaviaar maakt live film-muziek, maar ook andersom dus: muziek-films live. Hoe dat werkt in de praktijk kunnen de bezoekers zondagmiddag in fiZi ervaren. Op het programma staan vooral nummers van de eerste cd van Kaviaar: Zout Zaad, ook een vondst van Wigman. De beelden vaak met de bijbehorende gelui den liggen vast maar de verbin ding met de live muziek luistert nauw om het tot de gewenste compositie te maken. Voor Zout Zaad worden onder meer frag menten en teksten uit films Chy- tere en Captain Beejharten series (Twin Peaks) gebruikt. Het speci fieke geluid van de Zeelandbrug wordt gesampeld en dient als ba sis voor een groove. „Bassist Rudy Klippel heeft een arsenaal aan vin tage vervormers uit de jaren 60. Hij zorgt meestal voor de basis van de nummers. Maar soms ook begint het met beelden en gaan de muzikanten daarop improvise ren",vertelt Verseput. Hij is zelf al jaren in de weer met de combina tie van muziek en filmbeelden. Vaak laat hij zich inspireren door de landerijen, de kust en het pol derlandschap. Hij is naast al zijn creatieve activiteiten tenslotte ook agrarisch ondernemer met een scherp oog voor de schoon heid van gewassen en met een fas cinatie voor voedselvoorziening. Met Kaviaar begon het drie jaar geleden. De muzikanten kwamen toen voor het eerst bij elkaar in een kleine studio bij Versepüt in Zonnemaire om een soundtrack voor een film op te nemen. Dat beviel goed en er volgden meer films en meer soundtracks. „Na de opnamen wordt er bier ge dronken en doorgespeeld, de re corder blijft lopen. In een korte tijd is er een grote collectie van tbema's, melodieën, heftige bas grooves en free style improvisa ties opgenomen", zegt Verseput. Kaviaar tekent ook voor de sound track van de film Schouwen Oo(g)st, die begin deze maand in première ging. Een aantal num mers daarvan zoals Tu Tu Tureluur en Zeekraal, kraal van de zee staan ook op de cd. Verseput, die zelf de beelden componeert en daarnaast ook saxofoon speelt, heeft bij elk nummer een mooie toelichting. Zo geeft Poeders 1 3 een impres sie van Zeelandia, producent van bakkerijgrondstoffen als belangrij ke werkgever in de regio. Verder memoreert het nummer De kwel ling is nog groter de teloorgang van theater Mondragon. Kaviaar bestaat verder uit Willem van Maanen (piano en gitaar), Brian Martens (drums, beatbox), Stefan Fokker (gitaar en piano). De titel van het programma in fi Zi luidt 'Eindejaar met Kaviaar'. GOES - Het Ricciotti Ensemble doet zaterdag 4 januari zorgcen trum Ter Weel in Goes aan in het kader van zijn Oudere Jongere Tour. Het veertigkoppige straat symfonieorkest laat samen met countertenor Oscar Verhaar ver schillende generaties kennisma ken met eikaars voorkeuren en wil daarmee leeftijdsverschillen overbruggen. Het repertoire vari eert dan ook van dubstep en Ri- hanna tot operetette en schlagers. Het concert begint om 15.00 uur. In het artikel over het boek 'Gust Romijn ontdekkingsreiziger' van Eva van Berne staat ten onrechte dat geen aandacht is besteed aan het rampmonument bij het Wa tersnoodmuseum in Ouwerkerk. In het boek staat een foto van dit werk en van het bezoek van Ko ningin Beatrix daaraan. Jaerwisseling. 't Is de tied van 'uren, daehen, maenden, jae- ren' en ze vliehe nog aolmè 'as een schaduw' vöbie, a be sef ik, zeker omda'k nöha es in een verzurgingsuus vertelle, da zöies nie vö iedereên geldt...! 't Bin de daehen da me tegen me- kaore zeie: „Wat hae toch aoles snel, wi een jaer vöbie, 't is nog mè net ouwejaer geweest." Kort om; wi bluuft de tied...! Jae, mensen, me bin oud vöda me d'r erreg in ebbe en zö rond de jaerwisseling beseffe me dat extra. Je merrekt an j'n eihen da aoles wat minder soepel haet en as je in de spiegel kiekt, is 't nie te ontkennen, da de tand van de tied an 't knahen is..! Toch vind ik zelf da'k dat ouwer ore het beste zie an 't naegeslacht. En iedere keer zeie ik 't wi tegen 'oma': „Wi is toch de tied gebleve, da me..." en dan volgt er iedere keer wi wat anders...! Wi is de tied gebleve, da onze huus liever twi dubbeltjes krehe dan een kwartje, wan dan krehe ze twi munten. Noe zurgt er eên vö je belastingpapieren en d'n an deren probeert goeie afspaeken te maeken mee z'n dochter over kleêdgeld! En wi is de tied gebleve, da me de huus leerde oversteke in 't ver keer. Links-rechts-links kieke en dan soms nog mè 'stomweg' over steke. Me ebbe ze moeste lere fesoenlijk om te haen mee d'r fiets mee vier wielen en d'r 'trap- car', wi ze es een gek mee over 't <?&ekk, trottoir vlohe. Da ze achterop je fiets in slaop viele en jie een oöd moest steune! Noe fiets je mee je zeune en oor je bie 't naederen van een hoofdweg gezeid: „Pas op, pa, di komt een auto an!" En noe zit je zelf achterin uldere au to's en dienk je da 'iets minder vlot' hlad nie erreg zou weze! Je kan noe, di achterin, rustig j'n ohen even dicht doe, want je raed ebbe ze nie mi nodig..! Kiek, dan besef je dao je ouwer hore bin. Misschien nog dudelijker valt het op as je de kleinhuus bekiekt. je ei t'r op tuus gewacht en as ze brulde of nie konde slaope, ree je d'r mee in de kinderwaehen om ze in slaop te wiehen. As ze in de kinderstoel hin zin aode in ulder eten, waere de stikjes broöd aol 'auto's' die in de 'garage', d'r mond, moeste verdwiene. Êle ver- haolen ieuw je, wan ze moeste d'r nog van hroeie! Noe moe oma a tegen de hroötsten opkieke! Ie kwam bie 't verschonen as opa wè es een and tekort en je was zö hroös as een bezem as ze 'oma' of 'opa' zeide! En dan noe. Nog nie zö lang gelee ao onze trouwdag een kroönjaer. Mee eêl de stoet een weekend weg. En dan was 's ochens het ontbijtbuffet een oogtepunt. Je zag de andere gasten dienke: „Dat bin drie generaties." De klein huus zouwe wè es even j'n appe- lesiene perse of een broodje roostere! En ete deeë ze genoeg! 's Aevens kwaeme ze je wifi even installere, veranderde een foto op je I-pad en zaete ze nog een stuit je op onze kaemer een spilletje te doen, even nie mee d'r mobieltje te spelen. Ik schelde een appel vö ulder en ze krehe nog thee. Ze genöte nog as huus, angend in een stoel of leiend op een bed. Nog even en di komt 'een kouwe kant' bie...! Zö hae me de drempel over en kie ke me wi voruut, opend da me ons nog lang mohe verwondere over aol die 'groei en bloei'. De beste wensen...! ZATERDAG 28 DECEMBER 2013 fflsssr Kaviaar met Zout Zaad door Ali Pankow Zondag 29 december, De Weverij, Zie rikzee, 15.00 uur. BIJ NADER Impressie van een ambachtelijke repetitie van Ensemble Kaviaar in de schuur bij Jaap Verseput foto Pieter van der Laan door Frans van der Heijde

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 109