Doel moet weer een gewoon dorp worden Fracties zoeken samen oplossing schouwburg Zoektocht naar verlovingsring in de wereld van clochards en bedelaars 26 ZEEUWS-VLAANDEREN KERSTBRUNCH Het actiecomité Doel 2020 kondig de op tweede kerstdag nieuwe ju ridische acties aan. Dié zijn inge geven door het besluit van de Raad van State, begin december, om een deel te schorsen van het Gewestelijk Ruimtelijk Uitvoe- rings Plan (GRUP) voor de afbake ning van de Antwerpse haven. Het gaat daarbij om de Saeftinghe- zone. Daardoor krijgt het polder dorp status terug en daarmee z'n woonfunctie. Doel 2020 weet zich in de strijd voor herstel van de leefbaarheid en alles wat daarbij komt kijken, gesteund door de co mités RODS (Rapenburg, Ouden Doel, Saeftingen), de Derde Gene ratie en de boerengemeenschap uit de polder. Woordvoerder Jan Creve van Doel 2020: „Wij eisen dat er defi nitief een einde komt aan de inti- midatiepolitiek en pesterijen ten opzichte van bewoners en land bouwers. In plaats daarvan moe ten overleg en dialoog de leidraad worden." De advocaten van Doel 2020 hebben bovendien opdracht gekregen de verkrotting, leeg stand en 'georganiseerde onleef baarheid' van de gehuchten en de rest van het poldergebied juri disch aan te vechten. De actievoerders stellen vast dat sinds 1997, toen werd besloten dat Doel moest verdwijnen, nooit con crete uitbreidingsplannen zijn ge presenteerd. „Wel is de voorbije 17 jaar het enorme falen van de Vlaamse overheid aangetoond." Vorige week maandag nog ketste een voorstel van burgemeester en wethouders af om theaterexploi tant Frans Lievens 25 jaar lang subsidie te verstrekken voor de ex ploitatie en verbouwing van de schouwburg. De fracties pogen nu, aldus Krijn Hamelink (CU), gezamenlijk een nieuw voorstel te formuleren. Dat moet dan door het college verder worden uitge werkt. Volgens Hamelink wordt ernaar gestreefd het nieuwe voor stel al in de raadsvergadering van februari te behandelen. De zitten de raad vindt dat de slepende kwestie niet over de raadsverkie zingen van maart mag worden ge tild. De negen fractievoorzitters hebben Hamelink aangewezen als voorzitter. De negen komen don derdag 2 januari weer bijeen. Dan worden de wensen van de fracties op een rijtje gezet en op welke deelterreinen er meerderheden zijn te vormen. Volgens Hame link ligt er die dag geen discussies tuk van hem of een van de ande ren op tafel. Wel benadrukt hij dat er een duidelijke wil is om er uit te komen. Hij proeft bij de be volking flinke scepsis over een snelle oplossing. „Maar wij willen dat wel." AGENDA Het traditionele feest van Kerstmis bete kent voor veel men sen gezellig samen zijn mét familie, vrienden of kennissen. En daar hoort lekker eten bij. Sinds jaar en dag houdt het partycentrum De Mauritshof in IJzendijke op eerste en tweede kerstdag een uit gebreide brunch en een avondbuf fet. Het is de ontmoetingsplaats bij uitstek voor veel familie - en vriendengroepen uit de streek waar zonder zorgen genoten kan worden. Op tweede kerstdag schuiven rond de klok van elf uur driehon derddertig gasten in drie zalen aan tafel. Gisterochtend en -avond was het precies zo; ook toen was het volle bak in het eta blissement van Frank Buysse. Op vallend is het gemak waarmee ie dereen zijn plek vindt. Op dat mo ment zijn alle voorbereidingen achter de rug. De reserveringen zijn al weken geleden gedaan, de keukenbrigade en het bedienend personeel staan paraat, de tafels zijn geschikt en alles is in voor raad. Geen sinecure om in twee dagen tijd meer dan duizend men sen tevreden te stellen. Buysse is tijdens de brunch de rust zelve. Zijn ogen dwalen regelmatig spie dend langs de tafels, waarbij hem niets ontgaat. Men zou voor min der stressen. „De keukenbrigade Maak liet mee In de rubriek Maak Het Mee doet een PZC-verslaggever of -medewer ker mee aan alledaagse of speciale ac tiviteiten. Vandaag: een kerstbrunch in De Mauritshof in IJzendijke. Tips voor activiteiten die aandacht verdie nen? Mail dan naar: redtern@pzc.nl en de mensen van de bediening weten perfect wat van hen ver wacht wordt. Spanning is er bij mij natuurlijk altijd wel een beet je, maar op de dag zelf zou stres sen niet goed zijn. Natuurlijk denk je wel eens aan een stroom- uitval." Naast het serveren van een lekke re maaltijd voor de gasten is aan alles gedacht. Zo is er een kinder- kraam met frites, frikadellen en knakworsten en in de Hofzaal is een crèche ingericht waar de jeugd door een viertal meisjes wordt beziggehouden met allerlei kerstknutselwerkjes. „We bieden graag een totaalconcept aan en daar hoort de opvang van de kin deren ook bij", vertelt Buysse. In de keuken staat echtgenote Ma rianne ondertussen samen met de koks Martijn, Astrid en Edwin in voor de gerechten. Ook hier heerst een opvallende rust. Edwin is pas sinds kort in dienst bij het Mauritshof, maar hij kan de goede organisatie wel waarde ren. „We zijn met voldoende men sen en er is hier een ervaring van vele jaren aanwezig. Vooraf krij gen we een briefing. Dan weet je echt wel wat van je verwacht wordt. Prettig is ook dat Marianne Buysse-Doens als kok actiefis. De lijntjes zijn daardoor kort en er hangen ook duidelijke schema's op in de keuken." In de zalen is niet te merken dat er zoveel gasten aanwezig zijn. Er De ring komt terecht op een lager gelegen braakliggend stuk terrein, waar onder twee bruggen een aan tal clochards en bedelaars ver blijft. Als Fredrik de ring gaat zoe ken leert hij de mensen kennen die onder de bruggen wonen. Maar bovenal wil Frederik natuur lijk zijn ring terugvinden. De toneelvereniging Camere van Rhetorica Sint Jan ten Steene pakt dit verhaal verder op in de ro mantische tragikomedie Perron geluk. Het toneelstuk in drie be drijven is van de hand van Pol An- rys. Christiane Mac Taggart - Ver- wer tekent voor de tweede keer voor de regie. Zij zegt dat er heel wat vragen op de bezoekers afko men waar de spelers een ant woord op geven. Zeker gezien de aanwezigheid van een oude man Achiel, diens blinde broer Ronny, twee onbetrouwbare bedelaar- sters Rita en Vanessa en een hoog zwangere 18 jarige Suzy. Onder de bruggen woedt tussen deze clochards en bedelaars een ware strijd om de alleenheer schappij. Frederik wordt hier mee geconfronteerd, maar zijn groot ste zorg is de ring. Dit resulteert in een voorstelling met een afwis seling van ontroerende, spannen de en grappige situaties. Zaterdag 18 en zondag 19 januari 2014 speelt Sint Jan ten Steene voor eigen volk in De Warande in Sint-Jansteen. Vrijdag 24 en zater dag 25 januari is Per(r)ongeluk te zien in de Halle in Axel. Zaterdag 1 en zondag 2 februari staat Sint Jan op de planken van Den Dullaert in Hulst. Aanvangs tijd is 20.00 uur, behalve de mati nee voorstelling van 2 februari. Die begint om 14.30 uur. Kaarten a 7 euro (kinderen tot twaalf jaar 3,50 euro )zijn te bestellen bij Lin da Buys - Smet (oii4-3i6703)of via de website. www.toneelsteen.nl door Wout Bareman DOEL - Het zo lang bedreigde pol derdorp Doel op de linker Schelde- oever moet weer een normale woonfunctie krijgen met alle maat schappelijke voorzieningen die daarbij horen. Er moeten snel maat regelen worden getroffen om de leefbaarheid te verbeteren. MIDDELBURG - De Middelburgse raadsfracties zoeken naar een meerderheid die het schouwburg dossier vlot kan trekken. De voor zitters van de negen raadsfracties kwamen begin deze week bijeen voor overleg. Meer agendanieuws vindt u op onze website. ZATERDAG 28 DECEMBER 2013 AXEL - Kantine voormalige voetbalvereni ging W Axel, 13.30 uur: eindejaarscross over 500 meter, 3,2 - 6,4 en 9,6 kilome ter; BRESKENS - Café De Platte Knoop, 20.00 uur: Bingo; CLINGE - Café de Troubadour, 13.30 uur. Kaarten; HEIKANT - Café Du Commerce, 13.30 uur: Kaarten; HENGSTDIJK - H. Catharinakerk, 13.00 - 18.00 uur: Kerststallen expositie; HULST - Reynaertland, 11.30 - 12.30 uur: Rode Kruis beschermd zwemmen; Den Dullaert, 13.00 uur: Duo volleybal toer nooi; KOEWACHT - JOK onderkomen in brede school de Vlaswiek, 19.00 - 20.30 uur: Olie bollen disco voor jeugd van 4 tot en met 10 jaar; 20.45 uur: Oliebollendisco voor jeugd vanaf 11 jaar; OSSENISSE - Voormalige kerk, 14.00 - 17.00 uur: Expositie kerststallen en - kaar ten; PHILIPPINE - De Kaaie, 10.00 uur: Boe kenmarkt; SCHOONDIJKE - Korenmolen, 11.00 uur: Rondleiding; TERNEUZEN - Portaal van Vlaanderen, 13.30 uur: Rondleiding; De Vliegende Vaart, 9.30 uur Indoor soc cer toernooi; WATERLANDKERKJE - Hervormde kerk, 20.15 uur Stemmig concert Adrie ooster ling; ZAAMSLAG - Het Podium, 20.00 uur: Ver telavond, verhalen in streektaal; ZONDAG 29 DECEMBER 2013 BRESKENS - Café Centraal, 15.00 uur: Op treden Woodworks; HENGSTDIJK - H. Catharinakerk, 13.00 - 18.00 uur: Kerststallen expositie; HULST - Den Dullaert, 10.30 uur: Dienst Christengemeente; De Korenmarkt, 14.00 uur: Koffie drinken; KLOOSTERZANDE - Café Tommy's, 14.00 uur: Kaarten; OSSENISSE - Voormalige kerk, 14.00 - 17.00 uur: Expositie kerststallen en - kaar ten; RETRANCHEMENT - Strandpaviljoen De Zeemeeuw, 14.00 uur: Excursie door 't Zwin; WALSOORDEN - Café Rue du Nord, 13.30 uur: Schieting; IJZENDIJKE - Brasserie Petit Paris, 14.00 uur: Kaarten. Duizend mondjes met kerst door Frank Gijsel door Edy de Witte SINT-JANSTEEN - Een koppeltje dat op perron 12 van een station ruzie heeft over hun komende huwelijks feest. Kwaad dat ze haar zin niet krijgt, gooit Isabelle haar dure ver lovingsring, die ze van haar lief Fre- derik heeft gekregen, weg over de balustrade aan de rand van het per ron. Zaterdag 18 en zondag 19 januari speelt St. jan ten Steene in De Warande in Sint-Jansteen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 106