Dierenartsen soms ook zelf in de lappenmand v Pleidooi uitbaggeren van nevenvaarwater 24 ZEEUWS-VLAANDEREN WONDERBAARLIJKE ONTKNOPING Vermiste Martin Borst (90) uit Clinge zat drie dagen zonder eten of drinken met auto vast in een sloot. Auto in de sloot In De Lappenmand kwa men van de eerste tot de laatste zaterdag van 2013 huisdieren aan hod die ge baat waren bij hulp van een dierenarts. Maar hoe zit dat eigen lijk met de artsen én assistentes van het dierenziekenhuis. Want niet elk dier is zich bewust van hun goede bedoelingen. En dus wordt er weieens zó gehapt, dat de arts of assistente zeifin de lap penmand belandt. Peter de Vos denkt elke keer weer als hij het litteken op zijn boven arm ziet terug aan een Mechelse Herder. „Ik verwijderde wat tand steen bij hem, ongeveer vijftien jaar geleden. Hij liet met een flin ke hap weten hier niet van ge diend te zijn. Sindsdien ben ik voorzichtiger, ik kijk bij binnen komst altijd eerst hoe een hond reageert op brokjes of andere vriendelijke toespelingen. Bij de behandeling van agressieve hon den valt of staat alles bij de hulp van goede assistentes, want alleen ben je nergens." En die assistentes? Die krijgen ook weieens iets te verduren. Han- neke Jansen werd vier jaar gele den eens te grazen genomen door een kat. „Een vondeling, die met een in mijn pols beet toen ik hem uit zijn mand pakte. Later bleek dat hij dat deed, omdat hij mijn hand niet zag aankomen: de kat was blind. Ik hield er een bloed vergiftiging aan over, mijn arm zwol helemaal op. Ik kon drie we ken niet werken." Kattenbeten zijn vanwege de vele bacterieën in een kattenbek vaak nog vervelender dan hondenbe ten. Assistente Manuela Kint weet als knaagdierenspecialist van het dierenziekenhuis als geen ander hoe hard de achterpoten van een konijn kunnen trappen, maar daar heeft ze tot nu toe geen kleerscheuren aan overgehouden. „Ik ben wel eens door een heel do minante hond in mijn buik gebe ten. Het was gelukkig maar een schampschot, date alleen een blau we plek opleverde. Die hond beet toen ik wegliep. Dat wilde hij niet, hij zag mij als zijn bezit. Ver der heb ik eens een kopstoot ge had van een Bullterriër, die op de behandeltafel stond. Zo, die had een harde kop. Ik zag even sterre tjes." Ook dierenarts Lotte Beirens had eens bijna 'prijs', in haar gezicht. „Ik was met de behandeling van een hond 'in zijn achterkant' be zig. Opeens draaide hij zich om en beet in mijn gezicht. De scha de viel gelukkig mee. Mijn teller staat nu sinds 2007 op drie hon denbeten en een kattenbeet." Haar collega Johan de Vos staat in het dierenziekenhuis bekend als 'de man die alles al eens heeft ge had, maar er nog nooit mee naar de dokter is geweest'. „Dat lossen we hier gewoon zelf op", zegt hij met een knipoog. „Een golden re- triever heeft met een beet eens een spier in mijn duim blootge legd. En een agressieve hond heeft mij eens gebeten, terwijl hij onder narcose was. Vroeg zijn baasje opeens of die nagel op de grond van mij was. Ik als de wie deweerga naar collega Annette Burm, met de vraag waar de ver banddoos was." Annette moest er niets van weten. „Bij dieren kan ik alles hebben, maar bloed van mensen? Nee, liever niet!" lohans meest kolderieke verwon ding werd veroorzaakt door een hamster. „Een collega vroeg of ik ook eens wilde voelen, want zij vermoedde dat hij een tumor had. Ik pakte het beestje op en hij beet meteen in mijn wijsvinger. Ik schreeuwde 'au', en trok in reac tie mijn vinger terug. Die ham ster vloog zo over mijn schouder vijf meter de gang door. Het om gevingsgeluid verstomde even, tot we 'plop' op de grond hoorde. Het was een wonder dat het dier tje deze vlucht heeft overleefd." Dit was de laatste aflevering van De Lappenmand. CLINGE - Ze eten voor het eerst sinds weken weer samen. Aan een tafeltje in de ZorgsSaam-kli- niek in Hulst. Martin (90) en Coc ky (86) Borst uit Clinge. Martin is slechthorend, slechtziend, licht dementerend, maar goedlachs. Cocky komt net uit het zieken huis in Terneuzen, mist een teen, kijkt ernstig en loopt moeilijk. Zonder verzorging kunnen bei den lastig uit de voeten. Daarom lijkt een terugkeer naar hun wo ning aan de Hoogestraat in Clinge onmogelijk. „Maar we zijn blij dat we nu weer even samen zijn", zegt Cocky. Daar zag het eind oktober niet naar uit. De Borsten waren toen landelijk in het nieuws. Martin was spoorloos, Cocky ten einde raad. Drie dagen lang verkeerde zij in onzekerheid over het lot van haar man. „Hij had moeder op donderdagochtend naar het busstation aan de Zandstraat in Hulst gebracht. Vandaar uit moest zij naar het ziekenhuis in Terneu zen", zegt zoon Marco (56) uit Utrecht. „Ze moest daar een nachtje overblijven en toen ze vrijdags tegen vieren met de taxi thuiskwam, was pa er niet." Hij was in zijn favoriete houthak- kershemd in zijn rode 45-km-au- tootje gestapt en de wijde wereld ingetrokken. Cocky had op maan dag de moed al opgegeven. Overal hadden ze, met en zonder politie, gezocht. Martin leek met zijn Lig- ier van de aardbodem verdwenen. Op die 28ste oktober voltrok zich echter het mirakel. Boer Gerard Knoops (56) uit de Riet -en Wulfs dijkweg bij Absdale nam na een zware herfststorm de schade aan zijn maïs op. In een doodlopend pad zag hij een rood autootje. „Er zat iemand in die met zijn hoofd op het stuur lag." Het autootje stond met een wiel in de greppel naast het zandpad. Toen Knoops het portier opende, schrok de man wakker. „Hij vroeg of ik zijn auto eruit wilde slepen. Toen ik hem vroeg hoe lang hij er al stond, zei hij: een paar uur." De boer wist toen nog niet dat het om de vermiste Martin Borst uit Clinge ging. Toen hij na een week om een borreltje vroeg, wist ik dat-ie weer de oude was De eerlijke vinder belde wel met een politie en ambulance. Die wa ren snel ter plekke om de onder koelde en deels uitgedroogde Borst te helpen. „Hij heeft dagen lang in het ziekenhuis verschrik kelijke dorst gehad", zegt zoon Marco. „Toen hij na een week om een borreltje vroeg, wist ik dat hij weer de oude was." Samen met zijn vriendin heeft hij de Ligier nog uitgeruimd. „Dat was geen pretje. Hij heeft zijn behoefte al die dagen in zijn broek in de auto gedaan. Daar hing me een lucht." Het wagentje staat nog bij de gara ge. De bodemplaat is beschadigd en de motor vertikt het. „Vader zal er niet meer in rijden. Maar moeder wil nu het brommercerti ficaat halen om erin te kunnen rij den. We proberen het uit haar hoofd te praten. Maar ze is nogal gesteld op haar vrijheid." Aan Martin is de sores helemaal voorbij gegaan. „Ik denk dat hij bij Absdale een verkeerde afslag heeft genomen en zichzelf klem heeft gereden op dat zandpad. Ge lukkig is hij niet bang uitgeval len", stelt zijn zoon. Zelf weet de veroorzaker van de commotie zich amper iets van zijn avontuur te herinneren. „Ze zeggen dat ik zoek ben geweest. En waarom bent u hier? Voor de krant. Oh." En dan lachend: „Maar ik ben toch oud nieuws?" Maar wel opzienbarend, weet ook zoon Marco. „Tot in Indonesië, Spanje en Curasao hebben beken den van ons het bericht op tele tekst zien staan. 'Was dat jouw va der die kwijt was', zeggen ze als ik erover vertel. Nou ja, hij leeft nog en als ik hem zo zie, kan ie wel 120 jaar worden." AXEL - Bij een botsing tussen een vrachtwagen en een Belgische per sonenauto, gisterochtend om half twaalf op de kruising Bos- dreef-Beoostenblijsestraat in Axel, belandde de auto in de sloot. Hij werd zwaar beschadigd. lil nnïT OUDEJAARSVEILING Nu maakt de binnenvaart waar mogelijk al gebruik van neven vaarwater zoals de Schaar van Val- kenisse, de Schaar van de Noord en de Schaar van Waarde, achter in de Westerschelde. Maar de diepgang wisselt er sterk en de be tonning moet, in verband met ver zanding, regelmatig worden aan gepast. Daarom pleit afdelings voorzitter Johnny van Ijk van Schuttevaer Terneuzen voor een onderzoek naar het regelmatig op diepte baggeren van 'de Scharen'. „Want met name die verzanding baart ons zorgen. Door baggeren hebben we garantie dat binnen vaart en zeevaart daadwerkelijk gescheiden kunnen varen. Dat be vordert de veiligheid." Tijdens de jaarvergadering consta teerde rivierloods Rob Koers dat het aantal incidenten met te hard varende zeeschepen 'niet bijzon der is gestegen'. De schippers werd op het hart gedrukt dergelij ke incidenten te blijven melden. door Raymond de Frel In De Lappenmand gaven dierenart sen, specialisten, assistentes én baas jes wekelijks een kijkje achter de schermen van Dierenziekenhuis Zeeuws-Vlaanderen in Terneuzen. Vandaag de slotaflevering. Gestrand in koekblik op vier wielen door Henk Boot Marco, zoon van Martin Borst IBBBI MIDDELBURGS VEILINGHUIS zaterdag 28 dec Kijken: 10:00-11:30 uur Start veiling: 15:00 uur Kerk Cadzand www.middelburgsveilinghuis.nl door Wout Bareman TERNEUZEN - Rijkswaterstaat moet het nevenvaarwater op de Wester- schelde permanent uitbaggeren. Al leen op die manier kunnen zee- en binnenvaart op de Westerschelde worden gescheiden. De medewerkers van Dierenziekenhuis Zeeuws-Vlaanderen belanden door hun werk heel soms ook zelf in de lappenmand, foto Robin Kuijper

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 104