TUrkse premier vervangt tien ministers na corruptieschandaal ii U móet EU-regels gehoorzamen, blaft Roemeens lid van het Europarlement 8 BUITENLAND 'IMMIGRATIEGOLF' Roemenen en Bulgaren zijn verbaasd over verhalen dat ze massaal naar het Westen gaan. effeweg.nl ANKARA - De T\irkse premier Re- cep Tayyip Erdogan vervangt in totaal tien ministers vanwege een corruptieschandaal dat de rege ring al een week bezighoudt. Hij maakte de forse wijziging woens dagavond bekend na een bezoek aan president Abdullah Gül. Het gaat om de helft van het totale aantal posten, waaronder de be langrijke portefeuilles Economie en justitie. Eerder namen drie TUrkse minis ters van wie de zoons waren opge pakt vanwege corruptiebeschuldi gingen, zelf ontslag. Een van hen, milieuminister Erdogan Bayrak- tar, daagde de premier uit door hem te vragen ook op te stappen. „In het belang van deze natie vind ik dat de premier zijn ont slag zou moeten indienen", zei hij. Erdogan gaf daar geen gehoor aan. Naast het drietal stapte ook een oud-minister, tegenwoordig partijvoorzitter, op. Bayraktar zei dat bouwplannen die worden genoemd in het cor- Premier Erdogan werd opgeroepen om ook op te stappen, maar hij gaf daar geen gehoor aan ruptieonderzoek, tot stand zijn ge komen met medeweten van Erdo gan. Op verschillende plekken in Istan bul werden woensdagavond de monstraties gehouden tegen de re gering. De betogers eisen het ont slag van het volledige kabinet. Een officier van justitie in Istan bul heeft gisteren beweerd dat hij van hogerhand van een corruptie onderzoek is afgehaald, kort voor dat hij verdachten wilde oppak ken. Het zou gaan om een nog gro ter corruptieonderzoek dan het onderzoek waardoor de regering van premier Recep Tayyip Erdo gan onder druk is komen te staan. SOFIA - Roemenië en Bulgarije we ten zich geen raad met alle com motie rond het openen van de grenzen op 1 januari. De specula tie dat mogelijk honderdduizen den Roemenen en Bulgaren zich in West-Europa zullen vestigen is hier een grote verrassing. In beide EU-lidstaten wordt voor al met verbazing gekeken naar het beeld dat in West-Europa is ge creëerd. Vooral Groot-Brittannië lijkt het over weinig anders te hebben dan over de problemen die een immigratiegolf met zich mee zou kunnen brengen. Of er ook tekenen zijn dat die golf gaat komen, lijkt niet ter zake te doen. De strategie van beide landen om vooral inhoudelijk te blijvén, heeft weinig opgeleverd. Onder zoek wijst uit dat immigratie de gastlanden netto winst oplevert, maar niemand die daarom maalt. „Bulgaren in Groot-Brittannië zijn geen bedelaars", probeerde de Bulgaarse minister van Buiten landse Zaken Kristian Vigenin vo rige week nog eens. Het werd in Engeland nauwelijks opgemerkt. Ook een oproep van de Bulgaarse president aan de Britse regering, om op te houden de nationalisti sche kaart te spelen, kreeg weinig aandacht. De Roemeense europarlementa riër Catalin Ivan had naar aan dacht gemeten meer succes. Hij haalde met een ingezonden brief zelfs de populaire krant Daily Ex press, zij het onder de weinig flat teuze kop: 'U móet EU-regels ge- hoorzamen, blaft Roemeense Eu roparlementariër'. Zijn fijnzinni ge uitleg van de spelregels werd voer voor tegenstanders van EU-regulering. Dus moet de communicatie an ders. Oud-premier Mihai Ungare- anu vindt dat Roemenië veel fel ler van zich af moet bijten. „Laten we naar Londen gaan om het uit te leggen", zegt hij. Lichtend voor- beeld is voor velen een felle, maar humoristische, tegencampagne van de Roemeense website Gan- dul die razend populair werd. Roe menen werd gevraagd om hun so fa beschikbaar te stellen aan Brit se bezoekers, of om hen een baan aan te bieden. Onder het motto 'waarom komen jullie niet hier heen?' probeerde de campagne duidelijk te maken dat veel Roe menen helemaal niet zo nodig naar het Westen willen. Onderzoek onderstreept dat. Pei lingen onder studenten geven aan dat de emigratielust onder hoger opgeleiden opdroogt. Het oude motto 'slechte studenten verlaten school, goede studenten het land', is achterhaald. Zeker nu buiten landse bedrijven zich steeds vaker in Bulgarije of Roemenië vestigen en daar mensen zoeken. Landen als Nederland en Groot- Brittannië zijn volgens veel Oost- Europeanen ook te duur om per manent te verblijven. „Werk is vaak tijdelijk, en daarna ga je snel weer naar huis om de kosten te drukken", zeggen Roemenen die in Nederland hebben gewerkt. Weinig Britten, of Nederlanders, beseffen bovendien dat het zui den van de Europese Unie al jaren lang 'open' is voor Roemenen en Bulgaren. Ruim twee miljoen mensen zijn al ingeburgerd in Spanje of Italië. Dat maakt het niet heel waarschijnlijk dat er nog een golf aan migranten naar het Westen komt. Zeker omdat de er varing leert dat nieuwe migran ten zich meestal daar vestigen waar ze landgenoten kunnen vin den. Een recent onderzoek wees bij voorbeeld uit dat ruim 30 procent van de Roemenen familie of ken nissen heeft in Italië, en ruim 20 procent iemand in Spanje kent. Nederland lijkt in dat opzicht 'vei lig', met nog geen 1 procent, en ook de Britse zorgen lijken over trokken; 4 procent van de Roeme nen heeft er bekenden zitten. De Roemeense ambassadeur in Lon den verwacht dan ook dat het aan tal immigranten uit zijn land, on danks de hype, in 2014 wel eens la ger kan uitvallen dan verwacht wordt. Hij vroeg de Britten om de 'demonisering van Roemenen' te stoppen. Daarvoor lijkt het wat laat. Voor deel is wel dat de verwachtingen onderhand zulke mythische pro porties hebben aangenomen dat het in werkelijkheid alleen maar kan meevallen. Het plan van het Britse parlementslid Keith Vaz om op nieuwjaarsdag de ochtend- vlucht uit Boekarest op te wach ten en de immigranten persoon lijk te tellen wordt hier en daar dan ook instemmend begroet. „Dat wordt een mooie verrassing: nul!", schrijft commentator Vali op Gandul. OPTIONEEL: ONTBIJTEN DINER BIJ TE BOEKEN! Grens open, kil welkom door onze correspondent Joost van Egmond Roemeense immigranten die leven van bedelen, slapen op straat in Londen. Britse tabloids leggen hier de nadruk op. foto Peter Kollanyi/HH Krantenkop Daily Express Inclusief: 2 overnachtingen in een 2-persoonsbinnenhut Begeleiding door uw chauffeur, tevens reisleider Vervoer per Tourist Class touringcar Per bus gaat u naar Kiel om aan boord te gaan van het schip. Bij het binnenvaren van de haven van Goteborg kijkt u uit op de talloze eilandjes, die de Zweedse kust zo kenmerken. Goteborg is de tweede stad van Zweden waar de Nederlandse invloeden nog duidelijk zichtbaar zijn. Tevens kunt u een uit stapje maken door de populaire regio Bohuslan, vanwege de schitterende kust en de sfeervolle stadjes. DE MOOISTE BUSREIZEN VOOR DE BESTE PRIJS! Boek nu: WWW.EFFEWEG.NL of bel 0529 - 46 96 67 Alle fouten voorbehouden. Prijzen zijn vanaf en per persoon o.b v. boeking van 2 personen ff* Exclusief excursie- en entreegelden en €18,-reserveringskosten per boeking v-r>

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 8