HUE PERIODE SPOT s Verenigde Naties: 120 miljoen euro extra voor missie in Zuid-Sudan BUITENLAND 7 GRATIS GALAXY S3 100 MIN/SMS 1000MB DATA Fransen betichten 'Roemenen' ervan 'als sprinkhanen' de bossen en velden leeg te plunderen. 1.5GB datategoed 100 belmin/sms 200MB datategoed APPLE IPHONE 4S GOEDKOOP Besturing iOS 7 A7 (64 Bit) processor 4" Retina display Vingerafdruk-scanner 100 belmin/sms Sinds half december zijn naar ver luidt al duizenden mensen omge komen door een stammenstrijd. 50.000 anderen zouden zijn ge vlucht. De Ethiopische minister van Bui tenlandse Zaken Tedros Adhan- om, zijn premier Hailemariam Desalegn en de Keniaanse presi dent Uhuru Kenyatta spraken gis termiddag in luba met de Zuid-Sudanese president Salva Kirr. Overlegd werd onder meer over het vasthouden van gijze laars, de humanitaire crisis en de arrestatie van verdachten van de coup. Ook werd gesproken over een snelle start van daadwerke lijke onderhandelingen, zodat een politieke oplossing kan worden gevonden. President Kirr en zijn stam Dinka liggen in de clinch met de voor malige vicepresident Riek Machar en diens stam Nuer. Kirr beschul digt de in juli ontslagen vicepresi dent van het voorbereiden van een coup, iets wat Machar ont kent. Het geweld heeft zich inmid dels uitgebreid tot vijf van de tien Zuid-Sudanese provincies. Zowel Kirr als Machar gaf on langs aan bereid te zijn om over een oplossing te praten. Kirr zei gistermiddag dat hij volgende week met Machar in Ethiopië wil praten over een oplossing. Een exacte datum noemde hij echter niet, en ook zei hij niet of hij de door de oppositie gestelde voor waarden, zoals de vrijlating van politieke gevangenen, zal accepte ren. Naast de buurlanden bieden ook andere leden van de internationa le gemeenschap hun hulp aan. De Europese Unie stuurt een gezant naar Zuid-Sudan om aan te stu ren op vredesonderhandelingen. China liet weten 'binnenkort' zijn Afrika-expert naar Juba te sturen. VN-topman Ban Ki-moon liet we ten dat Zuid-Sudan niet alleen staat en beloofde dat zijn organisa tie te hulp zou schieten. PARIJS - Een herfstakkoord zat er in Frankrijk dit jaar niet in. De eerste bladeren waren nog niet ge vallen of een oorlog tussen Fran sen en Roma brak uit. Inzet: de wilde paddenstoel. Franse champignonbazen beschul digden Roemenen ervan als sprinkhanen op Franse bossen en velden neer te strijken. Guy Sant, een Zuid-Franse producent, zei dat zijn oogst van 60 ton in 2012 tot 16 ton dit jaar was verschrom peld. Fransen gebruiken het woord 'roumain', Roemeen, om politiek correct te blijven. Maar een andere champignon-produ- cente had geen scrupules. „Het gaat eerlijk gezegd om de Ro ma", zei Marie-Thérèse Bonnet uit de Haute-Loire. „Ze kamperen in het bos en maken hutten van decennia oude bomen, die ze om hakken. Ze bouwden hier zeven hutten, en voor elke hut gebruik ten ze vier tot vijf bomen. Later vonden we er oude schoenen, broeken, gebruikte blikken." Roma-organisaties verwierpen de beschuldigingen. „Natuurlijk zijn er onder Roma criminelen", ver klaarde Francis Jacob van de Fran se Unie van Zigeuner Verenigin gen. „Dat ontkennen wij niet. Maar misdaad is niet systema tisch." Champignon-oorlogen zijn zo oud als de paddenstoel zelf, en al tijd krijgen buitenlanders de schuld. Een kwart eeuw geleden waren het de Italianen, die vol- gens de krant Nice Matin 'in hor den' de grens overkwamen. Maar van wie is eigenlijk de wil de champignon? Tijdens de Frans-Italiaanse champignon-oor log zei een Franse landbouwfunc- tionaris dat een champignon toe behoort aan de plukker die het eerst zijn bed uitkomt. Gevraagd of dat betekende dat de Italianen vroeg opstonden, zei hij: „Nee, het betekent dat de Fransen laat opstaan." Fransen zetten hun wekker nog steeds te laat, maar het is de vraag of de Röma en andere Oost-Euro peanen de wet schenden. Bossen zijn er voor iedereen, en de vruch ten daarvan ook. Zoals het legaal is een braam te plukken, mag ie dere wandelaar een paddenstoel uit de grond steken. Tienduizen den Fransen gaan er jaarlijks op uit om een maaltje paddenstoelen bijeen te sprokkelen, dat gewoon lijk pas in hun maag eindigt na dat een apotheker de paddenstoe len eetbaar heeft bevonden. Wie meer dan twee kilo per dag wil oogsten, moet in sommige ge meentes een vergoeding betalen. Maar zelfs die regel geldt niet overal. Wat wel illegaal is, is het - betreden van privéland, bijvoor-, beeld om truffels uit te steken. De zwarte pendant daarvan was na de Eerste Wereldoorlog bijna uit Frankrijk verdwenen. Nu is hij terug, het resultaat van jhonderd jaar hard werken. Er zijn nu zo veel truffels in Zuid-Frankrijk dat de kiloprijs van de 'zwarte diamant' gekel derd is tot 700 euro. Maar kort voor de feestdagen is dat nog steeds een leuk bedrag voor die ven. Alleen, truffeldieven zijn bijna nooit Roma, omdat ze speci fiek gereedschap behoeven: een af gerichte hond of een varkentje. Al leen deze dieren kunnen truffels ruiken. Drie jaar geleden werd een dief doodgeschoten door een boer, Frankrijks eerste truffel- moord. Gevraagd of de Roma ook verantwoordelijk zijn voor truffel- diefstal, erkende Francis Gillet, een boer in Zuid-Frankrijk: „Nee, de meeste dieven zijn Franse wil de zwijnen." VRIJDAG 27 DECEMBER 2013 l.c.m. 2-jarig Tele2 SmartMix 100, incl 100 belmin/sms 1.5GB data l.c.m. 2-jarig Tele2 SmartMix 100, incl 100 belmin/sms 200MB data Gehele contractsperiode! 24 MAANDEN Gehele contractsperiode! JUBA - De Verenigde Naties stellen 166 miljoen dollar (ruim 120 mil joen euro) extra beschikbaar voor de vredesmissie in Zuid-Sudan. Hil- de Johnson, het hoofd van de mis sie, wil binnen 48 uur al militair ma terieel en personeel in het door ge weld geteisterde land leveren. Dat heeft ze gisteravond in de Zuid-Su- danese hoofdstad Juba gezegd. Strijd om wilde paddenstoel door onze correspondent Cees van Zweeden Een man legt een paddenstoel in zijn mandje tijdens zijn speurtocht bij Saint-Bonnet-le-Froi in Centraal-Frankrijk. foto Philippe Desmazes/AFP Beperkt op voorraad. Vraag de verkoper naar beschikbaarheid en prijzen! Bergen op Zoom Wouwsestraat 18 Breda Karrestraat 7 Dordrecht Voorstraat 266 Etten-Leur Markthol 7 1 Goes Korte Kerkstraat 1 Middelburg Markt 63a - Naaldwijk De Tuinen 26 Oosterhout Arendshof S Roosendaal Roselaar 49 Rotterdam lijnbaan 51 Terneuien Havenstraat 28 Tilburg Heuvelstraat 48 Vlissingen Walstraat 99 Waalwijk Stationsstraat 47a NIEUW: Barendrecht Middenbaan 27 Delft Hulst Spijkenisse 0ud-8eijerland Pijnacker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 7