Professionele oesterrapers bijna aan de slag Gemeente verlaagt opnieuw prijzen bouwkavels -4fc_ Home OPRUIMING SCHOUWEN-DUIVELAND 29 MET KORTINGEN TOT WEL_ OP MODELLEN DIE UIT DE COLLECTIE GAAN stofloosheid ook de oesterziekte bonamia parten. Afgelopen jaar viel het volgens Salm wel mee met de schade. „De sport is om ze zo snel mogelijk consumptierijp te maken, het liefst na 2,5 jaar. Vanaf drie, vier jaar worden ze vat baar voor bonamia", zegt hij. Rond de feestdagen worden ver houdingsgewijs meer platte oes ters verkocht, al voelt Salm wel iets van de crisis. Toch weerhoudt dat de consument niet helemaal van het kopen van oesters. „Met kerst mag lekker eten nog steeds wat meer kosten." Dat merken ze ook in de nieuwe viswinkel Proef Zeeland van Neel tje Jans Mosselen. „Het is topdruk te op het moment, het lijkt wel al les of niks", zegt Sjaak Paardekoo per. Het bedrijf wil klanten in de verleiding brengen om meer en andere soorten vis te kopen. Dat betekent dat rond de feestdagen gratis oesters mogen worden ge proefd. „We laten de mensen het verschil proeven tussen de Zeeuw se creuse en de platte oester, die wat fijner is van smaak." Naast die twee soorten verkoopt Proef Zeeland ook de Franse oes ters, die duurder zijn dan de Zeeuwse schelpdieren. „De goed koopste soort loopt het hardst, het meest verkopen we mandjes met een dozijn Zeeuwse creuses voor nog net geen tien euro." Naar de door Salm zo aangepre zen creuse uit het Grevelingen- meer is het vergeefs zoeken in de viswinkel op Neeltje )ans. „Voor wat betreft de winkel houden wij het bij de Oosterschelde-oester die prijstechnisch wat vriendelij ker is voor de consument." Een vierkante meter bouwgrond aan de rand van D'heule II kostte in Nieuwerkerk in 2012 nog 221,50 euro, na twee verlagingen betaalt een koper volgend jaar nog 192 eu ro. Volgens wethouder Ad Verse- put is aanpassing in lijn met de prijsdaling die eilandelijke make laars op de woningmarkt hebben geconstateerd. Geïnteresseerden kunnen hierdoor net over de streep worden getrokken. Kavels op bedrijventerreinen zijn vanaf volgend jaar juist iets duur der, al is deze stijging volgens Ver- seput nagenpeg verwaarloosbaar. „Gelet op de omliggende gemeen ten zitten we heel goed. Alleen Noord-Beveland biedt goedkope re bedrijfsgrond aan. Bovendien is gebleken dat een korting op be drijfsgrond bijna niets uitmaakt. Dat heeft ook Stee, een gespeciali seerd bureau op dit gebied, in an dere gemeenten geconstateerd." Op aandringen van een meerder heid in de gemeenteraad verlaag de de gemeente Schouwen-Duive- land vorig jaar de vierkante meter- prijs van bouwgrond op bedrijven terrein Straalweg II in Zierikzee met dertig procent. „Die korting heeft nul komma nul opgebracht. Bij bedrijven spelen zo veel facto ren mee als het gaat om nieuw bouw. Daarin is een korting op de grondprijs niet van doorslagge vend belang." Volgens Verseput heeft de ge meente ook nog andere instru menten achter de hand om het voor bedrijven aantrekkelijker te maken. Zo kan de gemeente iets extra's betekenen op het gebied Een korting van dertig procent op de grondprijs van Straalweg II heeft geen enkel effect gehad. De sport is om ze zo snel mogelijk consumptierijp te maken, het liefst na 2,5 jaar YERSEKE - Het provinciebestuur verleende afgelopen najaar haar goedkeuring aan een proef om op de Oosterschelde op commerciële wijze oesters te rapen. Toch lig gen de 'wilde' Zeeuwse creuses deze feestdagen nog niet openge stoken op een bedje van zeewier. Volgens Jaap de Rooij, secretaris van de Nederlandse Oestervereni ging, kunnen de eerste vergunnin gen pas begin volgend jaar wor den uitgegeven. „Het besluit lag tot half december ter inzage. Daar zijn geen schokkende reacties op gekomen." Als alles rond is, mag de Oestervereniging in totaal aan 25 mensen een vergunning verle nen. Daarnaast houdt een gespe cialiseerd bureau zich bezig met een monitoringsprogramma. Daar uit moet blijken wat het effect van het oesterrapen is op de na tuur in de Oosterschelde. Tegelij kertijd komen er strenge contro les om het illegaal rapen van oes ters tegen te gaan. „Hiervoor heb ben we afspraken gemaakt met Sportvisserij Zuidwest-Neder land. Zij hebben boa's in dienst die nu al controles uitvoeren op de sportvisserij." Het blijft tot spijt van De Rooij mogelijk om voor particulieren tot tien kilo per schelpdieren soort vrij te rapen. Een regel die door de Rijksoverheid is vastge steld. „Dat is belachelijk veel", vindt hij. Grootste punt van zorg is dat deze oesters via de achter deur bij restaurants en andere ho recagelegenheden binnenkomen. „Wij blijven hameren op de volks gezondheid", zegt De Rooij. „Als mensen die er geen verstand van hebben oesters gaan leveren, kun nen er dingen mis gaan en men sen er ziek van worden. Dan zijn de rapen gaar." van infrastructuur of parkeren. In de grondprijsbrief van 2014 is de grondprijs van de Straalweg weer gelijk getrokken met die van het bedrijventerrein Bruinisse: 75 euro per vierkante meter. De grondprijzen voor het Business Park in Zierikzee blijven nage noeg ongewijzigd. Dit ondanks een constatering van bureau Stee dat de tarieven voor het centrum gedeelte (tussen de 150 en 200 eu ro per vierkante meter) aan de ho ge kant zijn. Mede vanwege de veranderde marktomstandighe den zijn de prijzen niet meer in verhouding met de kwaliteit, de ligging en andere kenmerken van het Business Park. Verseput ziet hier echter geen aanleiding in om de prijzen te verlagen. [p VRIJDAG 27 DECEMBER 2013 mag het wat meer kosten Mortiereboulevard 40, Middelburg T (0)118 -60 69 01 www.trendhome.nu door Joeri Wisse ZIERIKZEE - Voor het tweede jaar op rij verlaagt Schouwen-Duive- land de grondprijzen voor nieuw- bouwkavels, ditmaal met 3,6 pro cent. In vergelijking met vorig jaar is het een geringe daling, want toen hanteerde de gemeente nog een korting van tien procent. 507, Oesterkweker Jaap Salm door Joeri Wisse Sjaak Paardekooper van Proef Zeeland laat de klanten van de viswinkel op Neeltje Jans verschillende oesters proeven, foto Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 63