Proef met aangepaste huishouden Zierikzeeenaar betrapt met 170 kilo vuurwerk Zeeuwland stopt na 35 jaar met de Woonkrant Brouwersdam in kerstsferen OESTERS 28 SCHOUWEN-DUIVELAND Crisis of niet, in de oestersector is en blijft december een maand die in het teken staat van topdrukte. uwv RTM-TRAMMUSEUM Bij de politie waren aanwijzingen binnengekomen dat in de bewus te woning illegaal vuurwerk zou liggen. Bij een nadere inspectie bleek dit te kloppen. Op verschil lende plekken in het huis in de binnenstad vonden ze dozen met in totaal 170 kilo fabrieks- en zelf gemaakt vuurwerk. Daaronder be vonden zich onder meer 126 zoe- geheten Cobra's en dertig zelfge maakte mortierbommen. Het fabrieksvuurwerk is direct in beslag genomen. Medewerkers van de Explosieven Opruimings dienst (EOD) hebben het zelfge maakte vuurwerk en het losse kruit onderzocht voordat het is af gevoerd. Volgens de specialisten van de EOD heeft de 53-jarige man zijn omgeving ernstig in ge vaar gebracht met het vuurwerk. De hoeveelheden die hij bewaar de zouden genoeg zijn om een au to op te blazen. De man is na ver hoor in verzekering gesteld. Efi je bent al een tijdje ziek. Heel vervelend. je wilt graag weer werken. Alleen... dat lukt nog even niet. En je denkt: Wat nou als ik m'n oude werk helemaal niet meer kan doen? En m'n baas ook geen ander werk heeft? Ben ik dan m'n baan kwijt? Kan ik nog iets anders doen? En hoe zit 't dan met geld? Dat soort vragen, daar is UWV voor. Kijk op uwv.nl je krijgt er duidelijke antwoorden, waarmee je verder kan. werken aan perspectief ZIERIKZEE - Na 35 jaargangen komt er een einde aan de Zeeuwland Woonkrant. De laatste editie van het bewonersblad is onlangs bij de ruim 4000 huurders van de Schouwen-Duivelandse woning bouwvereniging bezorgd. Zeeuwland heeft in overleg met de vijf andere Zeeuwse corpora ties die een bijdrage leverden aan de gezamenlijke uitgave besloten om de stekker uit het blad te trek ken. Volgens de uitgeversraad is de woonkrant 'ingehaald door de tijd'. Velen lezen het blad hele maal niet en bovendien zijn er an no 2013 andere en snellere media om huurders te informeren, zo stelt de uitgeversraad. Uit lezers onderzoeken blijkt dat het met na me de senioren zijn die nog wel prijs stellen op de Zeeuwland Woonkrant. Ook het feit dat Zeeuwland en alle andere corpora ties fors moeten bezuinigen speel de een rol in het besluit. ZIERIKZEE - Als voorbereiding op de bezuinigingen op huishoudelij ke hulp, die het Rijk vanaf 2015 toepast, gaat de gemeente Schou- wen-Duiveland in 2014 een proef doen met het anders verdelen van het beschikbare budget. Deze proef betreft alleen de nieu we cliënten die in 2014 een aan vraag doen om huishoudelijke hulp te krijgen. De zorgaanbieder krijgt een vast gemiddeld budget per cliënt. In overleg met de aan vrager maakt de zorgaanbieder vervolgens afspraken over hoe het beschikbare geld moet worden in gezet. Het achterliggende idee is dat de zorgaanbieder een nauw en door lopend contact heeft met de cliënt en zodoende beter het net werk kan mobiliseren en de eigen kracht van de cliënt kan aanspre ken. Deze proef met als titel 'Re sultaat telt' moet duidelijk maken of deze werkwijze zal leiden tot een schoon huis met minder kos ten, maximale inzet en gebruik van het eigen netwerk en van algemene/collectieve voorzienin gen. De zorgaanbieder heeft daar bij de vrijheid bij de ene cliënt meer hulp in te zetten dan bij de andere, afhankelijk van de eigen mogelijkheden en de behoeften van de cliënt. De ervaringen met deze proef worden gebruikt bij de ontwikke ling van het beleid voor hulp bij het huishouden vanaf 2015. YERSEKE - Een mooie platte oester met wat versgemalen peper en een drupje citroen als voorge recht voor het kerstdiner of een smakelijk gegratineerde creuse tij dens een nieuwsjaarsborrel. Eco nomische crisis of niet, rond de feestdagen lijken de luxe schelp dieren overal op te duiken. In Yerseke betekent dit traditio neel werk aan de winkel. De Ha vendijk langs de oesterputten kri oelt in de week voor kerst van de heftrucks, stapels met oesterman den, bestelbusjes en vrachtwa gens. „Maandag was de drukste dag", zegt Jaap Salm. „Dan moet alles op transport voor landen als Italië." De oesterkweker die met zijn YE 34 vanuit Brouwershaven op de Grevelingen vist, houdt niet precies bij hoeveel extra oes ters hij in december verkoopt. „Maar vlak voor de kerst hebben mijn broer en ik het tien keer zo druk. Volgende week maandag en dinsdag is het ook nog druk, maar dat is nog maar dertig of veertig procent van de kerstdrukte", schat hij in. Ondanks de grote vraag, peinst Salm er niet over om oesters te im porteren of om uitzendkrachten in te schakelen. „Je moet wel we ten wat je doet als je met oesters werkt. Dat moet je niet laten doen door mensen die ze nog nooit hebben vastgehouden. We werken nu lange dagen en mijn zoon helpt ook mee." De oesters van Salm komen lou ter uit de Grevelingen. De platte oesters komen na de strenge vorst van '63 nagenoeg niet meer voor in de Oosterschelde. Maar volgens de oesterkweker zijn ook de (Ja panse) creuses uit het Grevelin- genmeer een stuk beter van smaak dan die uit de Oosterschel de. „We zijn begonnen met de creuses van de Oosterschelde, maar de klanten prefereren de Grevelingencreuses." Voor de opbrengst is Salm sterk af hankelijk van de grillen van de na tuur. Zo speelt behalve de zuur- 3SB Met kerst Drukte op de Havendijk bij de oesterputten in Yerseke. foto Mechteld Jansen door Joeri Wisse ZIERIKZEE - Een 53-jarige inwoner van Zierikzee is maandag door agenten van de Zeeuwse politie aangehouden omdat hij ruim 170 kilo vuurwerk in zijn woning aan de Lange Croendal had opgesla gen. OUDDORP - Waar kun je na een dag die voor velen in het teken staat van veel en lekker eten beter uitwaaien dan op de Brouwersdam? Vooral veel gezinnen combineerden het uitstapje op tweede kerst met een rit over de dam met één van de historische stoomtreinen. Bezoekers konden ook al een kijkje nemen bij de nieuwbouw van de remise, die gestaag vordert foto Dirk-Jan Gjeltema door Ali Pankow door Joeri Wisse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 62