Voorlopig blijft onrust over borstimplantaten bestaan Exclusief Luxe op subtropisch MADEIRA BINNENLAND 5 KRAS.NL VRIJDAG 27 DECEMBER 2013 door Floor Ligtvoet DEN HAAC - Al sinds siliconen borst implantaten op de markt kwamen in 1962 zijn ze onderwerp van dis cussie. Grote vraag is: vormen ze nu wel of niet een serieus gezond heidsrisico? Het Steunpunt voor Vrouwen met Siliconen Implantaten krijgt nog altijd meldingen van vrou wen die klachten hebben en dat wijten aan hun implantaten. Som migen hebben de strijd tegen borstkanker gewonnen, maar wor den nu wéér geconfronteerd met ernstige gezondheidsklachten. Het steunpunt vindt dat de In spectie voor de Gezondheidszorg (IGZ) moet optreden en moet zor gen dat siliconen borstimplanta ten niet meer gebruikt mogen worden. In elk geval niet zolang nog niet vaststaat dat ze helemaal veilig zijn. Maar die drastische stap wil de in spectie niet nemen. Om die reden maakte het Proefprocessenfonds Clara Wichmann deze week be kend samen met het steunpunt een proefproces aan te spannen te gen de Staat, specifiek tegen de IGZ. Ze hebben daarbij een sterke troef in handen; een zeer recent onderzoek van het VU medisch centrum. Daaruit blijkt volgens hen dat er wel degelijk een ver band bestaat tussen gezondheids klachten en de bij de vrouwen ge plaatste siliconen borstimplanta ten. Van de tachtig vrouwen die het VUmc onderzocht, hadden velen last van onder meer vermoeid heid, spier- en gewrichtspijnen, ochtendstijfheid, concentratie stoornissen en nachtelijke zweet- aanvallen. Een flink deel van hen (52 vrouwen) besloot de implanta ten te laten verwijderen. Voor 36 vrouwen bleek dat een goede keus. Hun klachten namen flink af. Bij negen van hen verdwenen ze zelfs compleet. Bewijs gele verd, zou een leek denken. Maar toch is dat niet zo. Dezelfde onderzoekers schrijven namelijk ook dat het overgrote deel van de meer dan 4 miljoen siliconen bor- stendragers wereldwijd wel tevre- Het Steunpunt voor Vrou wen met Siliconen Implanta ten wil een verbod op de omstreden implantaten Het overgrote deel van de ongeveer 4 miljoen vrou wen met siliconen implanta ten is er zeer tevreden over den lijkt en geen klachten er vaart. Zelfs dragers van de sneller lek kende implantaten van PIP, de Franse fabrikant die industriële si liconen als vulling gebruikte, zou den geen verhoogd risico lopen, meent de wetenschappelijke com missie voor nieuwe gezondheids risico's, SCENIHR. Deze commis sie bevestigt wél de grotere kans op scheuren en lekken bij PIP-im- plantaten. Ze bevatten soms een hogere con centratie cyclosiloxanen. Maar deze stoffen leveren geen gezondheids- risico op. Zo is er geen bewijs dat ze de kans op kanker vergroten. Toch handhaaft de IGZ het eerde re advies aan vrouwen om de PIP-implantaten (ook verkocht als M-implantaten) te laten ver wijderen, vanwege de verhoogde kans op scheuren. Maar wat- veroorzaakt nu toch de klachten bij de tachtig vrouwen in het VUmc? De onderzoekers zelf denken dat een mogelijke ge netische aanleg voor allergische reacties de vrouwen parten speelt. Maar verder onderzoek moet uitwijzen of die theorie klopt. En zolang er nog geen snoeiharde wetenschappelijke ver klaring ligt voor de klachten, zal de onrust over veiligheid van borstimplantaten nog blijven voortbestaan. AMERSFOORT Mensen trein uit na vreemde lucht Op station Amersfoort is gister middag een trein ontruimd we gens een brandlucht. De brand weer kon echter niets vinden, en ook de lucht was snel weer weg. De trein stond al naast het perron. Voor de zekerheid moest iedereen eruit. De NS on derzoekt nog verder wat de oorzaak van de plotselinge stank is geweest. HILVERSUM Steeds vaker nier aan vreemde gedoneerd Steeds meer mensen besluiten om bij leven een nier af te staan aan een onbekende. In 2007 waren er zes altruïstische donoren en dit jaar 41, meldt de NOS. De Transplantatiestich ting zegt dat steeds meer men sen op de hoogte raken van de mogelijkheid van deze vorm van donatie. VINKEVEEN Vrouw (82) rijdt in op kerkgangers In Vinkeveen zijn na een kerk dienst op eerste kerstdag twee jonge vrouwen gewond ge raakt, toen een 82-jarige vrouw inreed op een groep kerkgan gers. Een vrouw kwam er met schaafwonden van af, maar een 13-jarig meisje moest met heupletsel worden opgenomen in het ziekenhuis. Robert ten Brink foto ANP HILVERSUM 'All you need is love' kijkcijferkanon De speciale kerstuitzending van het RTL-programma AU you need is love is dinsdagavond gezien door bijna 2,7 miljoen mensen. Het programma met presentator Robert ten Brink is daarmee de best bekeken uit zending van kerstavond. Dat blijkt uit cijfers van Stichting Kijkonderzoek. LELYSTAD Auto met pech aangereden op A6 Een 50-jarige automobilist uit Drachten is donderdag ernstig gewond geraakt, nadat hij auto pech had gekregen op de A6. Een 70-jarige vrouw uit Baarn reed met haar auto achter op de pechauto van de Drachter, omdat deze slingerend over de weg ging en zij hem niet meer kon ontwijken. voor de lezers van deze krant! I GRATIS dagelijks diner t.w.v. C 182 p.p. per week! Hoe boek ik deze lezersreis? VERTREKDATA EN PRIJZEN Ga naar www.kras.nl/LR21340 Quintinha Sao Joao***" Dit super-de-luxe hotel ligt in een prachtig aange legde tuin, op ca. 1,5 km van Funchal. Het hotel beschikt o.a. over een lobby, lift, gratis Wi-Fi, een bar, restaurant, binnen- en buitenzwembad met terras en badhanddoekenservice, een spa-center en gratis sauna en fitnessruimte. Bovendien is er 2 x per dag een gratis shuttleservice naar Funchal. U verblijft in een luxe kamer met o.a. airconditioning, een minibar en badkamer met bad/douche en toilet. Vertrek van 9 december 2013 t'm 24 maart 2014. Normale prijs Lezersprijs 8 dagen vanaf-€-524 nü vanaf 499 11 dagen vanaf-^eTzf nü vanaf 649 15 dagen vanaf-€-87T nü vanaf 849 Prijzen zijn per persoon o.b.v. 2 personen. Inclusief: vliegreis van Amsterdam naar Funchal v.v. met transavia.com, luchthavenbelasting, brandstof heffing, transfer luchthaven-accommodatie v.v., verblijf in het luxe Quintinha Sao Joao met dagelijks ontbijt diner en Nederlandssprekende reisleiding. Boek t/m 23/12 met actiecode WEG40006 Of bel 0900-9697 (15 cpm) o.v.v. reisnummer LR21340 en actiecode WEG40006 u ..V Laat u verrassen door Bloemeneiland Madeira, de Portugese 'Parel van de Atlantische Oceaan'! Ont dek de weelderige natuur, schilderachtige vissers dorpjes en ruige rotspartijen. Speciaal voor u selecteerden wij het luxe Quintinha Sao Joao nabij Funchal, de hoofdstad van het eiland. Als lezer van deze krant krijgt u tijdens uw gehele verblijf dagelijks een diner gratis t.w.v. 182 per persoon per week! Ook profiteert u t/m 23/12 van 25 korting p.p. dus boek snel! 8- t/m 22-daagse zonvakantie Madeira inclusief vliegreis, taxen, transfers, verblijf, ontbijt, diner én NL-sprekende reisleiding nü vanaf 499,- Exclusief: niet genoemde maaltijden, reis- en annule ringsverzekering, reserveringskosten 19,50 en Cala miteitenfonds 2,50 (beide per boeking en verplicht). www.kras.nl/LR21340 waarom zou je meer betalen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 5