Tomasson past in het plaatje van Roda JC Ontslag van Huistra was onvermijdelijk I I 40 SPORT WERELDBEKER Lars van der Haar pakt in Heusden-Zolder zijn derde wereldbekerzege. Eerder won hij in Valkenburg en Tabor. Ruim een week geleden was To masson getuige van Roda's beker zege op Vitesse. Vanaf dat mo ment gold de coach van Excelsior als de belangrijkste kandidaat. Zijn werkgever gaf aan niet blij te zijn met een voortijdig vertrek van de trainer die in Rotterdam pas een halfjaar op eigen benen stond. Maar algemeen directeur Ferry de Haan voegde er meteen aan toe deze kans voor Tomasson niet te willen blokkeren. Boven dien kon Excelsior - zelfs als de club dat zou willen - niet de hoofdprijs als afkoopsom vragen. Daarmee stond de deur naar de onderhandelingen open en was het wachten op witte rook. Al is volgens Roda's technisch mana ger Leon Vlemmings ook gespro ken met een paar andere kandida ten. Roda wil met het oog op de toekomst financieel en sportief stabieler worden dan de afgelo pen jaren en heeft daarom een be leidsplan opgesteld waarin de or ganisatie altijd leidend is. Als onderdeel daarvan werd een profielschets opgesteld van een jonge coach die onder meer oog heeft voor de moderne denkbeel den in het voetbal. Vlemmings: „Een trainer zal moeten instem men met de manier waarop wij als club werken. Het kan niet zo zijn dat een nieuwe trainer bin nenkomt en alles op een totaal an dere manier gaat doen. Omdat de werkwijze in grote lijnen is vast gelegd, is het voor een jonge, ta lentvolle coach ideaal om zich in zo'n omgeving te ontwikkelen. Al hebben ze in hun werk natuurlijk hun eigen vrijheid en verantwoor delijkheid." Tomasson was vorig seizoen bij Excelsior de assistent van hoofdcoach Vlemmings. „We hadden er geen enkel ver trouwen meer in dat Pieter de ne gatieve spiraal nog kon doorbre ken", lichtte algemeen directeur Henk Bloemers van de Doetin- chemse eerstedivisionist het ont slag toe. Huistra had maandag 23 december, twee dagen na de de sastreuze 2-1-thuisnederlaag te gen Helmond Sport, nog een keer getraind en was daarna met zijn spelers naar het vrijwilligersfeest gegaan. Daar wees nog niets op een voortijdig vertrek, maar op dinsdag 24 december joeg de Raad van Commissarissen van De Graafschap, samen met de direc tie, de kogel vlak voor kerstmis toch nog door de kerk. „Het moment was niet chique om afscheid van elkaar te nemen, maar voor ons onvermijdelijk", al dus Bloemers. „We hadden Pieter ook nog in onzekerheid kunnen laten zitten met de feestdagen, maar dat wilden we niet. We zien het niet gebeuren dat hij de boel nog om kan keren. Pieter was er niet blij mee, want hij had zelf nog wel het gevoel dat hij het tij kon keren." De Graafschap gaat vanaf vandaag op zoek naar een opvolger. HEUSDEN-ZOLDER - De Belgische bondscoach Rudy de Bie sprak de woorden al voor de start van de door Lars van der Haar gewonnen wedstrijd in Heusden-Zolder. „Wen er maar aan", zei hij in de Belgische krant Het Laatste Nieuws over de overheersing van Van der Haar, Philipp Walsleben en Francis Mourey in de eerste wereldbekercrossen van dit sei zoen. „We hebben jarenlang gedo mineerd en gevraagd om meer buitenlandse tegenstand. Welnu, hier is het buitenland." Beter dan gisteren in Heusden- Zolder kon het waarheidsgehalte van die voor de wielergekke Vla mingen zo onheilspellende uit spraak van De Bie niet geïllus treerd worden. Op het podium na de vijfde wereldbekerveldrit van dit seizoen stond niet één Belg. Van der Haar werd geflankeerd door de Tsjechen Martin Bina (tweede) en Zdenek Stybar (der de). Toch wilde revolutieleider Van der Haar zelf niet spreken over een definitieve omwenteling. „Wij hebben wat harder gereden dan zij. Dat is alles", zei de 22-jari- ge Nederlander. Maar toch: na vijf van de zeven wereldbekercrossen leidt Van der Haar met 337 pun ten voor de Duitser Walsleben (304). Klaas Vantornout is op de derde plaats de eerste Belg met 279 punten. Het grote verschil tus sen Van der Haar en zijn Vlaamse rivalen: de Nederlander kiest zijn wedstrijden uit, de Belgen rijden bijna alles. „Misschien dat ik daar door vandaag wel wat fitter was. Herstel is ook belangrijk", zei hij gisteren voorzichtig. Voor Van der Haar geen Bpost-trofee (zoals vandaag in Loenhout), maar al leen wereldbeker- en superpresti- gecrossen. Vier veldritten won hij deze winter tot dusver, drie ervan waren wereldbekercrossen. „Ja, dat kan slechter. Maar ook be ter", grijnsde hij. Van der Haar reed in Heusden-Zolder een bij zonder attente wedstrijd. Vanaf het begin was hij voorin te vin den. Hij liet niemand ver weg rij den. Illustratief daarvoor was de openingsronde toen de Neder lands kampioen de verzorgings- post inreed zonder van fiets te wisselen. „Dat had ik met Richard (ploeglei der Groenendaal) zo afgesproken. Als ik niet bij de eerste tien zat, di rect na de start, zou ik dat doen om zo uit het gedrang te blijven. Ik heb dat Sven Nys in Gieten ook al eens zien doen. Ik ben in de post afgestapt en heb vier stappen gezet, een zogenaamde stop-and-go, om niet gediskwalifi ceerd te worden. In de post door- fietsen mag niet, maar dit is wel toegestaan." Niels Albert, die na een mislukte start een kansloze wedstrijd reed, maakte achteraf nog bezwaar tegen de actie van Van der Haar, maar zonder resul taat. Vooraan gaven vooral Stybar en Van der Haar de snelle wedstrijd kleur. De Tsjech viel een paar keer aan, maar kreeg de kleine Ne derlander niet uit zijn wiel. In de slotronde sloeg Van der Haar wel een gaatje. Stybars landgenoot Bi- na kwam in de laatste meters nog het dichtste bij, maar ook hij wist het achterwiel van Van der Haar niet meer te bereiken. „Ik was sterk, maar hij nog sterker", be rustte de Tsjech. MARIANNE VOS WEET DAT HET BETER MOET door Rob Sporken KERKRADE - Met Jon Dahl Tomas son heeft Roda JC de trainer vastge legd die al snel werd gezien als één van de topkandidaten om de ont slagen Ruud Brood op te volgen.' De 37-jarige Deen ondertekende in Kerkrade een contract van 3,5 jaar. door Raymond Willemsen DOETINCHEM - Het tijdstip was on gelukkig, de beslissing echter on vermijdelijk. Op kerstavond viel het doek voor De Graafschap-trai ner Pieter Huistra (46) en kreeg hij na anderhalfjaar zijn congé. door jan Martens Marianne Vos finishte gisteren in Heusden-Zolder alsof ze net een tijdrit gereden had. Hoewel winna res Katie Compton al twintig se conden binnen was, bolde de num mer twee daarachter niet uit, maar trapte ze voluit door totdat ze de streep gepasseerd was. „El ke meter training is meegeno men", lachte Vos. De wereldkampioene weet im mers dat er nog wel wat nodig is om de dit seizoen oppermachtige Amerikaanse straks op het WK in Hoogerheide (1 februari) te ver- Lars van der Haar i leidt de revolutie slaan. „Ik moet wat stapjes zetten. Dit was wel goed, maar niet goed genoeg. Het moet nog veel beter." Vos won in oktober de eerste we reldbekercross in Valkenburg (voor Compton), maar laste daar na twee maanden rustpauze in. Bij belofte Mathieu van der Poel lijkt de topvorm er al te zijn. Met overmacht boekte hij gisteren zijn derde wereldbekerzege van dit sei zoen. Hij reed drie ronden voor het einde weg en bleef de Belg Wout van Aert en Mike Teunissen (derde) voor. UITSLAGEN ATLETIEK Vlissingen. Kerstloop 9,2 km Mannen: 1. Tim Pleijte (Zoutelande) 32.58, 2. Adriaan van Keulen (Middelburg) 33.30, 3. Ruden Grim (Lewe- dorp) 33.36, 4. Edwin de la Ruelle (Koewacht) 34.03, 5. Ruud Hoosemans (Vlissingen) 34.22, 6. Wouter van Caspel (Souburg) 34.57, 7. Remy Vasseur (Vlissingen) 35.11, 8. Wim van Sparrentak (Sint Laurens) 35.15, 9. Steve Brooks (Crosshills) 35.33, 10. Lous Wonder- gem (Middelburg) 35.36, 11 Joeri Versluis (Middelburg) 35.43, 12. Jurriaan Vogel (Til burg) 35.52, 13. Niels Koole (Zoutelande) 36.11, 14. Arjo Verhage (Aagtekerke) 36.48, 15. Gerben van der Bliek (Goes) 36.55, 16. Rob Musters (Oud Gastel) 37.07, 17. Bart de Visser (Serooskerke) 37.24, 18. Hanco van Keulen (Ritthem) 37.27,19. Pieter Wisse (Big- gekerke) 37.35, 20. Bas de Nooijer (Koudeker- ke) 37.39. Vrouwen: 1. Juriana de Vries (Nijmegen) 38.14, 2. Hennie van Eijbergen (Vlissingen) 40.22, 3. Eva Boonman-DeKraker (Middel burg) 41.34, 4. Annemarie van Dongen (De Moer) 41.48, 5. Chantal Koole (Zoutelande) 42.39, 6. Christel Verbeek (Vlissingen) 44.33, 7. Angelique Jansen (Middelburg) 44.55, 8. In- grid Koene (Yerseke) 44.58, 9. Rian Plikweert (Middelburg) 45.06, 10. Isabel Lous (Vlissin gen) 45.58, 11. Marloes Rijk (Heinkenszand) 46.07, 12. Valesca Lefeber (Koudekerke) 46.23, 13. Shirley de Graaff (Vlissingen) 46.26, 14. Jannie de Vries (Vlissingen) 46.30, 15. Wanda Sloos (Utrecht) 46.48, 16. Eveline Hoosemans (Vlissingen) 47.16, 17. Petra Ver- 'lulst (Westkapelle) 47.18, 18. Evelien van Sparrentak (St Laurens) 47.26,19. Natalie Sin- ke (Vlissingen) 47.34, 20. Janet van de Griend (Vlissingen) 47.41. 4,5 km Mannen: 1. Wou ter Verstraate (Westkapelle) 19.59, 2. Joram Verhage (Vlissingen) 21.36, 3. Bas Arts (Am sterdam) 21.55, 4. Tristan Sonke (Middel burg) 22.31, 5. Robert Sonke (Middelburg) 22.34, 6. Peter Adriaanse (Nijmegen) 23.15, 7. Bas de Waal (Vlissingen) 23.21, 8. Bart de Clerck (Vogelwaarde) 23.23, 9. Wilco de Keu- ning (Arnemuiden) 23.28, 10. Danil Jozwiak (Vlissingen) 23.30. Vrouwen: 1. Mirjam Adriaanse (Nijmegen) 24.16, 2. Emma Hermans (Middelburg) 25.52, 3. Leoniek Francke (Aagtekerke) 25.59, 4. Kim de Nooijer (Koudekerke) 26.22, 5. Ans Huppertz (Tilburg) 27.44, 6. Jasmijn Geldof (Middelburg) 27.47, 7. Carmen Lievense (Mid delburg) 28.03, 8. Corina Lievense (Middel burg) 28.05, 9. Erica Nefs (Middelburg) 28.09, 10. Babette Bootelaar (Koudekerke) 28.12. ZAALVOETBAL Vlissingen. Recreatieve competitie. Eerste klasse: Engiplast/Uiterton-Melveld 8-3, VAW-Domburg ZV 2-5, SC Baskens- burg-lntersport 3-2, Geen Idee/Vanuus-Het Vlot 5-4, Emte-Damen/Schelde 2-3, FC Logus - Westkapelle 3-2. Tweede klasse: Groene Ster A1-Akkerdaas 5-1, Zeeland koeltech- niek-WZP 5-5, Blauwwit-KWPD 5-2, TA Con trol Systems-Geen Idee 2 7-8, No Spang-Van Boxtel tegelwerken 3-4, FC MBE-Arnemuiden 8-4. Derde klasse: SC Toma-Gouwe Gheyt 3-8, AFC-Engiplast/Uiterton 2 5-5, Thermo Pro- ducts-Schinkel adviesgrp 3-3, Jobse timmer- werken-Zeeuwsche Stryders 5-4, Domburg ZV 2-De Buuzen 6-10. Vierde klasse: Taxi Centrale-De Fles 6-6. De deelnemers op weg tijdens de Kerstloop in Dishoek, foto Izaak Verkeste

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 52