Heel mooi kerstrecital CULTUUR 35 Eerste namen Bluesfestival in Kwadendamme Licht- en geluidskunstenaars vullen morgenavond 'de Bunder' in 's-Heer Arendskerke met fascinerend Winterlicht. Het OH-recital dat violist Mathieu van Bellen en pianist Nicolas van Poucke gisteren in Podium Porgy en Bess in Terneuzen verzorgden was van uitzonderlijke kwaliteit. Deze twee musici vormen een ideaal duo. Zij voelen elkaar muzi kaal volledig aan en vertolken de muziek intens. Het concert was spannend vanaf het eerste mo ment en die spanning bleef duren tot het einde. Er werd niet alleen integer, maar ook stijlvol gemusi ceerd en beide musici stonden bo ven de techniek. Pure klasse, ge woon een topprestatie, temeer omdat het programma bestond uit drie werken die een perfecte techniek vergen en bovendien een bijna intieme interpretatie. De Sonata in D van Handel, met fugatische trekjes, werd in de lang zame delen stijlvol gebracht. In de snelle passages, met mooie ver sieringen, werden de affecten on derstreept. Brahms schreef zijn eerste sonate in G toen hij 46 jaar oud was. Het lyrische en melodierijke thema is gebaseerd op het Regenlied (een dromerig en melancholisch ge dicht van Klaus Groth). Het hele werk is doordrongen van een in tense lyriek. Het Adagio met het volksliedmotief en het droevige middendeel werd super mooi ge speeld en het lyrische imitatie duet tussen beide instrumenten in het Allegro slotdeel kwam prachtig over. Indrukwekkend was de vertolking van de Sonata nr. 9 van Beethoven. Een duivels moeilijk werk dat opgedragen werd aan de Franse violist Ru- dolphe Kreutzer, die het niet wil de spelen omdat het, volgens hem, onintelligente muziek was. In Wenen betitelde men de sona te als muzikaal terrorisme. Het Andante con variazioni met het gesyncopeerde thema en vier va riaties was een hoogstandje. Zo wel de virtuoze passages als de verinnerlijkte frasen klonken he mels. Wat een souplesse, wat een techniek, wat een muzikale een heid en vooral wat een muzikali teit. De satanische finale met het hardnekkige thema en het karak teristieke ritme kreeg een duize lingwekkende vaart waarin de bei de instrumenten elkaar volledig in evenwicht hielden! De zaal was uitverkocht, terecht. 'S-HEER ARENDSKERKE - Rob Maas kant vindt het wel leuk mensen op het verkeerde been te zetten. Hij wil dan ook niet vooraf tot in de details prijsgeven wat de mani festatie Winterlicht te bieden heeft. Eén ding wil hij wel prijsge ven: „Het wordt geen knusse kerstmarkt met sprookjesachtige beelden." Maaskant heeft het concept voor Winterlicht van Gerard Marinus Verkerke nader uitgewerkt. De Bunder is onderdeel van Groen projecten Allemekinders-Beve- land aan de Panhoeveweg in 's-Heer Arendskerke. Jaarlijks ex poseren in september op deze 10.000 vierkante meter grote tuin een aantal kunstenaars hun werk in relatie met de omringende na tuur. Verkerke tekent als curator voor het kunstprogramma. Voor de invulling van Winterlicht gaf hij het stokje graag over aan Rob Maaskant, die bekend staat om zijn geluidsperformances en ver rassende effecten van met hout gestookte vuren. „Het geluid zal de bezoekers door de tuin leiden. Vuur en belichting zorgen voor allerlei ervaringen. De oude elementen aarde, vuur en water worden gecombineerd met hedendaagse digitale geluid en lichttechnieken", vertelt Maas kant. Hij benadrukt dat lang niet alles uit zijn eigen koker komt, maar het resultaat is van een boeiende samenwerking met een groep jonge kunstenaars. Dat zijn Rob Hebing en Nick Koning, Christian Pouwer, Johan Dinge- mans, Barre Verkerke en Jacco Ha venaar. Maaskant tekent voor de regie en de organische vuurbeel- den. Ook zijn bijzondere snaarin strument De Verwording maakt deel van Winterlicht. „Die sculptuur is al langere tijd te zien bij 'de Bunder'. Het is opge trokken uit wilgentakken en -te nen. Het is dus een tijdelijk monu ment dat zich geleidelijk zal over geven aan de natuur en weer plaats moet maken voor nieuwe groei", vertelt Maaskant. Voor hem geldt de sculptuur als eerbe toon aan verval en als pleidooi voor stilte. Pas in een laat stadium is het pro gramma nog met een aanzienlijk onderdeel uitgebreid: de presenta tie Zij van Daarbeneden van Leon van der Flier. Hij bedacht een on deraards volk en liet daar zijn fan tasie op los. Dat resulteerde in een verhaal over hun onvoorwaar delijke liefde voor elkaar. Volgens Van der Flier zou dat volkje een voorbeeld kunnen zijn voor ver dwaalde mensen boven de grond. Hij verbeeldt het verhaal met een serie geënsceneerde, levensgrote foto's, die eerder ook te zien wa ren bij Fort Rammekens en in de Braakmanbossen. Het natte najaar was er vorig jaar oorzaak van dat Winterlicht moest worden afgelast. „Dit keer zijn we op alles voorbereid. Of het nu re gent of vriest, sneeuwt of stormt. De wandeling gaat door en zal bij elke weersgesteldheid voor een an dere beleving zorgen", aldus Maas kant. Hij geeft de bezoekers aan het begin van de tocht in een tent bij de ingang een korte toelich ting. Vervolgens trekt het gezel schap over 'de Bunder' om zich door klank, geluid en performan ce te laten verrassen. KWADENDAMME - Bluesfestival Kwadendamme heeft de eerste acht namen bekendgemaakt voor de editie 2014. Vier acts komen uit de Verenigde Staten: Mitch Kashmar Band, JP Soars The Red Hots, John Primer Band en Terry 'Harmonica' Bean. Verder treden de Britse formatie Aaron Keylock Band, The Perpetrators uit Canada, The Blues Vision uit België en de Zeeuwse band The Juke Joints op. De 22e editie van het Bluesfestival Kwadendamme is op vrijdag 9 en zaterdag 10 mei. De totale line-up zal uit veertien acts bestaan. De voorverkoop begint 1 januari. AGENDA Meer agendanieuws vindt u op onze website. Dé reisorganisatie naar verre bestemmingen! 17-daagse individuele rondreis GRANDIOOS ZUID-AFRIKA vanaf 1749 p.p. Pluspunten van deze reis RECENSIE door Jeanette Vergouwen Een van de foto's in de serie 'Zij van Daarbeneden' van Leon van der Flier, waarmee hij het leven van een onderaards volk verbeeldt. Bunder vol winterlicht door Ali Pankow Zat. 28 dec. en zat. 11 jan., Winter licht performances, Een Bunder Kunst, Panhoeveweg, 's-Heer Arends kerke, 19.00 u.; lichtexpositie t/m 12 jan., vr. t/m zon. 18.30 - 20.30 uur. VRIJDAG 27 DECEMBER 2013 Coes Nationale Popquiz van Rock 'n' Roll Highschool. De vragen en opdrachten gaan over de beste en slechtste muziek van de afgelopen vijf decennia. Tussen de bedrijven door is er een vinyl/cd-ruil- beurs, 't Beest, 20.00 uur Middelburg Het Kerstverhaal van de kleine ezel (4+), Theater Terra, Schouwburg, 19.00 uur Familievoorstelling 'Wintersprookje', door het Middelburgs Theater, Minitheater, Verwerijstraat 53,19.00 uur Ouwerkerk Toneel 'Stormkracht', Theatergroep de Drang, Waternoodmuseum, 11.00,13.00 en 15.00'uur. Korte afstanden tijdens rondreis Hoogtepunten van noordetijk Zuid-Afrika Excl. Calamiteitenfonds: 2,50_p.b„ reserveringskosten: 25 p.b. en reis- annuleringsverzekering. Indicatie autohuur: vanaf 369 Ter plaatse: optionele excursies, fooien, kosten grensoverschrijding autohuur, overige maaltijden en persoonlijke uitgaven INCLUSIEF: vluchten, overnachtingen, diverse maaltijden, entree gelden Kruger National Park, assistentie bij aankomst, gepersona- liseerde route- en reisgids en transfer van de luchthaven naar uw hotel. U reist per huurauto (excl.) en verblijft in comfortabele hotels. f janwb Uitgebreide info en direct reserveren zie WWW.FOX.fll of bel 0252 - 66 00 00 Kijk op onze website voor onze verkoopkanalen, volledige reisaanbod en Sound Light Shows!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 47