Terra Maris vernieuwt deel tentoonstelling OPRUIMING Home 'Minder bezoekers en een versnipperd beleid rondom borden' WALCHEREN 29 MET KORTINGEN TOT WEL OP MODELLEN DiE UIT DE COLLECTIE GAAN met zijn ouders en zijn zusje 'er even uit'. Hij vertelt dat ze als ge zin elk jaar naar het kerstcircus gaan. Hij wijst richting zijn vader. „Dat moet van hem." Maar hij geeft ook toe dat het toch elke keer weer leuk is. Vader De Nijs vertelt dat hij met zijn ouders al elke eerste kerstdag iets leuks ging doen. „Ik vind dat dit een dag is om samen wat te ondernemen." Hij weet dat zijn zoon het liefst achter zijn spel computer kruipt. „Maar nu dus even niet", zegt hij als hij links en rechts bekenden groet. „Kijk", zegt hij tegen zijn zoon en wijst naar een andere familie met een zoon die minstens even oud is als Peter. „Hij gaat ook mee." Maar dan geeft zijn zoon aan dat hij de act met de motoren toch wel heel erg goed-vond. „En ook die zakkenroller." Hij vindt het nog verbazingwekkend dat ie mand uit het publiek niet in de gaten had dat die zakkenroller zo maar zijn broeksriem kon stelen. Vader: „Zo zie je maar, als zakken rollers het echt op je gemunt heb ben, dan ben je de sigaar." Senior merkt echter wel dat er steeds minder mensen naar het circus komen. „Een aantal jaren geleden was de middagvoorstel ling op eerste kerstdag zo goed als uitverkocht. Nu was de tent hoog uit voor tweederde gevuld." VLISSINGEN - Andy Vreeman van het Groot Kerstcircus Zeeland vindt het vreemd dat in een toe ristische provincie als Zeeland er zo'n versnipperd beleid is als het gaat om het plaatsen van reclame borden voor het circus. „Omdat we niet in de gemeente Veere staan, mogen we in die gemeente geen borden plaatsen rondom de lantaarnpalen", zo zei hij eerste kerstdag tijdens de pauze van de voorstelling. Ook in Goes moch ten zijn medewerkers niets plaat sen omdat het circus daar geen voorstelling geeft. Hij vertelde ver der dat de gemeente Noord-Beve land het plaatsen van reclamebor den heeft uitbesteed aan een com mercieel bureau. „Voor het bor den rondom tien lantaarnpalen moeten we nu 1200 euro exclusief btw betalen. Dat is voor een cir cus als het onze niet op te breng en." Hij stipt ook aan dat gemeen ten en provincie alles in het werk stellen om buiten het zomersei zoen toeristen en recreanten te trekken en dat er vaak gediscu teerd wordt over meer voorzienin gen die interessant zijn voor de bezoekers aan de provincie. „Maar als circus merken wij weinig van dat beleid." Hij geeft ook aan dat hij merkt dat door de economische crisis het bezoekersaantal terugloopt. „Er komen minder bezoekers en die mensen die wel komen, ko pen toch goedkopere zitplaatsen." moerneringstafereel (afgraven van veen), schapen hoeden en Cis terciënzer monniken die een dijk herstellen. In de tweede zaal springt de op ware grootte gemaakte Zwitserse landmeter in het oog. Deze draagt een meekraproden pak en is, al dus directeur Marten Hemminga, 'een belangrijk persoon die vanaf de zeventiende eeuw het Zeeuw se landschap vorm heeft gegeven'. Terra Maris begon in 2006 als mu seum en kende twee jaar geleden een eerste vernieuwing van de vaste tentoonstelling. Het is de be doeling dat de recente vernieu wing een paar jaar blijft. Zo krijgen de komende jaren in de eerste zaal maquettes die de be woning in Zeeland vanaf de acht ste eeuw weergeven meer aan dacht. Ook wordt daar nu tekst en uitleg bij gegeven. Eén maquette (65 bij 65 cm) is nieuw gemaakt in Brussel en stelt een elfde-eeuw- se nederzetting voor zoals die in Zeeland gestaan zou kunnen heb ben. Andere maquettes staan in het teken van onder meer een Morfiereboulevard 40, Middelburg T (0)118 - 60 69 01 www.trendhome.nu VRIJDAG 27 DECEMBER 2013 razen door bewegende bol Rik van de Walle (10) uit Kapelle bezocht samen met zijn ouders en broertje het circus. Hij houdt voor al van de dierennummers. Het liefst had hij een optreden met tij gers gezien, maar dat was er niet. In een grote bol razen drie motoren rond. Tijdens dat rondrijden gaat de bol ook nog eens open en moeten de drie boven in de bol hun rondjes rijden foto s Ruben Oreel OOSTKAPELLE - Museum Terra Ma- ris, in de voormalige orangerie van kasteel Westhove bij Oostkapelle, heeft een deel van de vaste ten toonstelling vernieuwd. De Zwitserse landmeter in zaal twee. foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 41