I I I I I I i 1 I I I I Avondspits Overstap kan lonen, maar let op details. 66 Gebruik je minder gas en stroom, dan betaal je minder energiebelasting, ODE en btw ENERGIEBESPARING 26 ZEELAND brieven Bonusbeleid Vitens Statenloos vrijdag Elke avond is weer het programma Top 2000 a gogo op televisie. Dat komt vanuit het Top' 2000-café in het centrum voor beeld en geluid in Hilversum. Dinsdag mocht ik op diezelfde locatie aanwezig zijn bij de laat ste uitzending van het radiopro gramma Tijd voor Twee van pre sentator Frits Spits. Ik ben een van de velen die eind jaren 70, begin jaren 80 hun huiswerk maakten met op de achtergrond zijn legendari sche programma De Avondspits. Spits was een radiomaker die popalbums zowaar van begin tot eind beluisterde, liet zanger Marco Borsato tijdens het af- scheidsprogramma weten. En Sander de Heer, een van de hui dige sterren van Radio 2, kwam vertellen hoe hij als jongetje van Maastricht naar Hilversum reisde om Frits Spits zijn radio programma's te zien presente ren: swingend en headban- gend, overlopend van enthou siasme voor de muziek. Precies zo verzorgde hij afgelopen dins dag zijn laatste Tijd voor twee. Omdat hij een autoriteit was met liefde voor Nederlandstali ge muziek benaderde ik Frits Spits vijftien jaar geleden met de vraag of hij het voorwoord wilde schrijven van mijn eerste Blof-boek Rijden door de nacht. Per kerende post kreeg ik een prachtig verhaal toegestuurd. Toch duurde het tot de publica tie van mijn Blof-biografie Hier, ruim een jaar geleden, voor ik hem in levende lijve ontmoet te. Met - onder meer - een uit nodiging voor zijn afscheidspro- gramma als gevolg. Dinsdag kwamen veel van de door Spits bedachte rubrieken voorbij, waaronder de Kook plaat, een nummer naar aanlei ding waarvan een gerecht werd gekookt. Dat was zijn lievelings liedje 'It was a very good year" van Frank Sinatra. Daarin be zingt de zanger de herfst van zijn leven, zijn levensavond dus, of zeg in dit geval maar de avondspits. Ik ervoer het daar door niet alleen als het afscheid van een programma maar van een erg mooi jaar. En zoals er al tijd een nieuw, hopelijk net zo mooi jaar volgt, begint Frits Spits gewoon ook opnieuw. In 2014 stem ik elke zaterdag af op Radio 1. Op zijn Taalstaat. De Europese Bankenautoriteit wil len het bonusbeleid (14 decem ber) versoepelen. Zelfs als ban kiers al meer dan 500.000 euro per jaar verdienen, worden hun bonussen niet beperkt, maar mo gelijk nog uitgebreid als ze geen grote risico's nemen. Dus: als ze kleine risico's nemen, gaan de bo nussen gewoon door. In alle gevallen dus een bonus. De Bankenautoriteit heeft blijk baar nooit gehoord van een ma lus, zoals terecht zou zijn bij het wanbeheren van andermans cen ten. Het is eenrichtingsverkeer in de graaicultuur: zelfs nooit terug betalen als men de zaak ver prutst. Pakken wat je pakken kunt met een schaamteloos oppor tunisme. Hopelijk steekt de EU hier een stokje voor, maar de scep sis blijft. Wat een bombarie om het afzeg gen van samenwerking (13 decem ber) van Vitens met Mekorot. Welk ander land zou zo boos zijn en de Nederlandse ambassadeur ontbieden wanneer een bedrijf sa menwerking opzegt? Mekorot pompt een zeer groot deel van haar water op uit aquifers onder de heuvels van Palestina. Zo wor- den de waterbronnen en reser voirs voor de opvang van regenwa ter van de Palestijnen vernield. Het grondwater van de Westelijke Jordaanoever wordt naar Israël of illegale kolonies gepompt. Pales tijnen kunnen een klein deel hier van terugkopen voor drie maal de prijs. Onder meer Amnesty Inter national stelde een aantal jaren ge leden al de grootschalige Israëli sche diefstal van water uit de be zette gebieden aan de kaak. Veel Palestijnen krijgen minder dan volgens de normen van de We reldgezondheidsorganisatie (WHO) het minimum is. Fout i^ fout. Bedrijven die profiteren van de bezetting verdienen geen enke le vorm van samenwerking. Hul de voor Vitens. Door het uiteenvallen van de Sov jet-Unie (13 december) zouden de ze mensen statenloos zijn gewor den? Als dit klopt zou het halve oostblok statenloos zijn! Het echt paar is in 1990 gevlucht naar Ame rika en heeft daar carrière ge maakt. Eigenaar van twee wonin gen en een vakantiehuis,burger servicenummer, een bankreke ning. Toe maar. Je zou er jaloers op worden. Aan deze American Dream kwam plotseling een ein de en werden ze het land uitge gooid, het waarom werd niet ver meld. Wel dat deze mensen in hun thuisland (zonder opgaaf van redenen) evenmin welkom waren en men ze gemakshalve maar te rugstuurde naar de gemaakte tus senstop in Nederland. Wie er weet wat hier allemaal achter schuilgaat mag het zelf invullen. middelburg - Met de overstap naar een andere energieleveran cier is vaak geld te besparen. Maar wie echt wil beknibbelen, moet in eigen huis aan de slag. Eind december lopen veel energie contracten af. Klanten staan dan voor de keuze: verlengen of over stappen? Dat is afhankelijk van welk contract je kiest en bij wie. Een variabel of vast contract en de looptijd daarvan kunnen een flink verschil uitmaken. Wie de af gelopen drie jaar een vast con tract had, was beter af dan met een variabel tarief. Sommige ener gieleveranciers geven nieuwko mers een welkomstpremie. Zo'n lokkertje kan interessant zijn, maar is vaak aan strikte leverings voorwaarden gebonden. Op de website energiemaatschappijen.nl zijn de prijzen te vergelijken. Let ook op het vastrecht, een belang rijk deel van de leveringskosten. Voor Jan met de Pet is de opbouw van de energietarieven een woud van cijfers. Grofweg bestaat de energierekening uit drie delen: de leveringsprijzen van de energiele verancier, het gas- en stroom- transport naar je huis en belastin gen van de overheid. Zo gaat 38 procent van de energiekosten van een gemiddeld huishouden naar Vadertje Staat. De grootste hap be staat uit energiebelasting eri Op slag Duurzame Energie. De ODE is 1 januari 2013 ingevoerd om de subsidieregeling voor duurzame energie te betalen. Daarnaast moet btw worden afgetikt. De energierekening wordt in het voorbeeld van een gemiddeld ge zin (zie grafiek) voor hooguit 44 procent bepaald door de tarieven van je energiemaatschappij. Over stappen loont, maar een zuiniger gebruik nog meer. „Wil je echt besparen, dan moet je in huis aan de slag. Gebruik je minder gas en stroom, dan betaal je automatisch minder ODE, ener giebelasting en btw. Ik betwijfel of veel consumenten dat weten", onderstreept Dennis Buys, pro ductmanager consumentenmarkt bij Delta. Investeren is wat Buys betreft de effectiefste manier om de energie rekening te verlagen. Wie geld steekt in spouwmuurisolatie, be spaart zo maar eventjes 22 pro cent aan energiekosten. Buys: „Dat is voor veel mensen een eye- opener. Ook andere maatregelen zoals vloer- en dakisolatie zetten zoden aan de dijk." En dat niet alleen. Een woning met een groen energielabel is ge makkelijker te verkopen. Niet ie dereen heeft geld voor een label- sprong, maar daar is iets op gevon den. Een onderdeel van het dit jaar gesloten Energieakkoord is de vorming van een investerings fonds van waaruit een label- sprong kan worden bekostigd. „Dat zit er aan te komen. Delta wil straks zijn klanten aanbieden de investering te verrekenen via de energienota. We praten dan over een mix van maatregelen zo als zonnepanelen en isolatie." Veel kun je nu al doen. De ther mostaat een graad lager en een dikkere trui schelen al een slok op een borrel. Je eigen gedragsver andering (zie graphic) levert kei harde euro's op. Tegenwoordig le veren energiemaatschappijen han dige energiemanagementsyste men. Via een app kun je dan ook op afstand de cv-ketel en verschil lende apparaten bedienen en het verbruik aflezen. Buys: „Juist dat inzicht zorgt ervoor dat klanten bewuster met energie omgaan." Per 1 januari dalen de tarieven voor energietransport. Dat scheelt de consument 25,41 euro per jaar. Daar staat een stijging van de energiebelasting en ODE tegen over. Voor het gemiddelde gezin in het rekenvoorbeeld betekent dat 25,53 euro per jaar. Veel energiemaatschappijen heb ben een lichte tariefsverlaging aangekondigd. Delta, die levert aan 94 procent van de Zeeuwse huishoudens, laat weten dat een klant met een variabel contract en een gemiddeld jaarverbruik een tientje per jaar goedkoper uit is. Ten opzichte van de variabele prijs is een driejarig vast contract voordeliger. Het bespaart de klant 23 euro. De winst voor de consu ment omvat dus een paar tientjes, maar krijgen we weer een lange winter, dan kan de eindafreke ning een koude douche worden. TabletCafé in de Zeeuwse Bibliotheek De Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg houdt dinsdag 7 ja nuari weer een TabletCafé van 15.30 tot 17.30 uur in het Leesca- fé op de begane grond. De bij eenkomst is bedoeld voor men sen die allerhande vragen heb ben over tabiets. Het accent van het TabletCafé ligt op het uitwisselen van er varingen met de apparaten. Denk aan het installeren van apps, het binnenhalen van e-books, het registreren van de tablet en het koppelen van e-mailadressen aan de tablet. Bezoekers moeten wel hun ta blet meenemen. Zeeland krijgt nieuwe uitvoeringsdienst Zeeland krijgt met ingang van het nieuwe jaar een Regionale Uitvoe ringsdienst (RUD), die taken zal uitvoeren op het gebied van mi lieu, vergunningverlening, toe zicht en handhaving. De RUD doet dat namens de Zeeuwse gemeenten, waterschap Scheldestromen en de provincie. Het doel is om Zeeland schoner en veiliger te maken. Tot dusver lag die taak bij de provincie. Lan delijk is besloten tot het oprich ten van deze gezamenlijke dien sten in alle provincies. De Zeeuw se RUD is gevestigd in het stad huis van Terneuzen. Voor meer in formatie: www.rud-zeeland.nl Alle risico's bij een overstroming in kaart Op de vernieuwde overstro- mingskaarten op Risicokaart.nl is per postcodegebied te zien hoe hoog het water kan ko men, hoe snel het stroomt en hoeveel mensen en bedrijven mogelijk worden getroffen. De kaarten dragen volgens het ministerie van Infrastructuur en Milieu bij aan een groter be wustzijn over de gevolgen van een overstroming. Rijk, provin cies en waterschappen hebben bij de samenstelling samenge werkt. De risicokaarten kun nen ook worden gebruikt bij ruimtelijke planning en het op stellen van evacuatieplannen. r;F d3 Ernst Jan Rozendaal Voor meer columns: www.pzc.nl/columns Brieven (max. 150 woorden) richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 91 4330 AB Middelburg 0118-434005 lezersredacteur@pzc.nl W. J. van Gilst Boogerdlaan 3, Kortgene Energienota verlaag je zelf Corrie van der Hart Vronesteijn 46, Oostkapelle Kees Baan Wijdauplantsoen 29, Middelburg door Frank Balkenende Dennis Buys, productmanager con- sumentenmarkt bij Delta Dennis Buys, Delta MIDDELBURG TERNEUZEN DEN HAAG I I

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 38