WONEN 9 dend. Met drie brokken tufa kun je al een heel berglandschapje bouwen, zonder dat je het bal kon te veel belast. Planten is makkelijk in tufsteen. Het is zacht en met een mes of een schroevendraaier maak je er een gat in. Tufsteen houdt vocht lang vast, maar toch kun je zo'n rotstuintje niet drie weken al leen laten zonder water te geven. Zeker niet op een balkon op het zuiden. Boor een paar gaten in uw steenbrokken en vraag een oppas eenmaal per week de tuin slang een paar minuten in elk gat te stoppen. Maak nooit de plan ten zelf nat. Want rotsplanten kunnen veel verdragen, maar van water dat in hun tere rozet jes blijft staan, houden ze niet. Daarom groeien ze ook zo graag aan een verticaal wand. HEBBEN Badderen in de Dutchtub Wood DESIGN ALS BLOCKBUSTER ven inblaast. Volgens Van Mensvoort ste ken zij hun kop in het zand door zich te rug te trekken in een nostalgische comfort- zone. Hij vindt dat het technologische do mein juist vormgevers nodig heeft en be dacht daarom als oplossing 'innovatieve nostalgie'; ontwerpen waarin de toekomst wordt verweven met bewezen kwaliteiten uit het verleden. De Rijk: „Vaak is het de angst voor het onbekende. Dus als een ont werp elementen bevat die mensen al ken nen, is het makkelijker te accepteren." Toch hebben beide partijen, technoliefheb- bers en ambachtelijken, één ding gemeen: ze voelen zich als ontwerper verantwoorde lijk voor de totstandkoming van hun pro- duet. Het ontwerplandschap verandert, want zij - en daardoor ook de consument - moeten er keuzes door maken. Het raakt ook ons, als consument. Willen we op on ze oude dag worden verzorgd door een ro bot? En staan we toe dat apps op de smart- phone ons doen en laten regisseren? Volgens filosoof-activist Henk Oosterling ontkomen we niet aan design. Hij bena drukt in het Design Jaarboek dat het is ver vlochten met alles wat wij doen en daar mee de samenleving vormt. Bovendien hebben ontwerpers iets goed te maken na wat ze ons hebben aangedaan, vindt Nyn- ke Tromp. Zij promoveerde op Social De sign aan de TU Delft. „Veel van de proble men waarmee we vandaag de dag gecon fronteerd worden, zijn mede veroorzaakt door ontwerpers. Diensten en producten lokken ons uit ons kortetermijnbelang te bevredigen. Hierdoor ontstond de con sumptiemaatschappij, waarop we nu een nieuw antwoord zoeken. Je ontwerpt niet langer een ding, maar de relaties die het medieert." Die nieuwe rol en toekomst van design werd op veel plekken onder de loep geno men. Bijvoorbeeld tijdens Dutch Design Week, onder de titel Now Future. Opval lend was de samenwerking tussen agra riërs en ontwerpers en de gezondheid als ontwerpdomein. Langzaam ontstaat het beeld dat ontwer pers een linking pin kunnen zijn in maat schappelijke thema's. Op de jaarlijkse con- ferentie What Design Can Do werd afgelo pen mei het statement gemaakt dat design een grote rol speelt in de gezondheidszorg, het onderwijs en de ouderenzorg. Niet al leen verbetert design onze levens, het draagt ook bij aan welvaart, efficiency en duurzaamheid. Daar denken we sowieso meer over na door de crisis. De tijd van overconsumptie is voorbij en de ontwer per staat op een nieuw voetstuk. Weliswaar een andere dan in de babytijd van Dutch Design, maar deze is tegenwoor dig eigenlijk wel zo passend. Timo de Rijk concludeert dat sinds dit jaar in het design een onmiskenbare verandering gaande is. „Veel vernieuwingen lijken zich af te spe len op immaterieel gebied. De ontwerper krijgt een nieuwe taak en verantwoorde lijkheid. Design gaat steeds minder over 'hoe' en steeds vaker over het 'wat'." www.weltevree.nl VRIJDAG 27 DECEMBER 2013 Wanneer het buiten écht fris wordt, zetten we binnen de thermostaat een graadje hoger en pakken we een dikke trui uit de kast. Heel normaal. Maar je kunt ook je kleren uitdoen en naar buiten gaan. Abnormaal? Nee hoor, althans niet voor degene die een jacuzzi in de tuin heeft. In de nieuwste, houten versie van de bekende Dutchtub kun je 's winters in de frisse buitenlucht heerlijk warm badderen. De van verduur zaamd hout gemaakte Wood is net als zijn polyester voorganger Dutch tub Orginal een houtgestookte hot- tub. Het water wordt verwarmd door een vuur dat in de spiraal wordt gestookt. Natuurlijke circula tie zorgt ervoor dat het koudere wa ter onderin de Dutchtub de spiraal Hoewel Dutch designers tegen woordig juist weer meer doen dan museumwaardige stukken ontwerpen, werd in musea in 2013 veel aandacht aan design be steed. Timo de Rijk: „Design trekt veel publiek doordat een tafel of stoel - hoe absurd vormgegeven ook - goed te begrijpen is. Een stoel van Rietveld zegt veel over de tijdgeest en cultuur. Dat is met een kunstwerk heel anders. Maar tentoonstellingsmakers moeten goed opletten hoe ze hun verhaal vertellen, want overdaad en ge makzucht liggen op de loer. In 2013 is misschien wel voor het eerst aangetoond dat design in staat is forse aantallen belangstel lenden naar musea te trekken." BalKonzept Het balkon is een plek waar je vooral op zonnige dagen vertoeft. Maar dit BalKonzept van ontwerper Michael Hilgers bewijst ook in de winter zijn nut: met een paar vorstbestendige plantjes erin kun je je balkon in het najaar vrolijk aankleden. Dat is niet het enige waarmee dit simpel aan de balkonreling te haken BalKonzept scoort; het is de combinatie van een bureau en een plantenbak waarmee hij zich onderscheidt. Zet er een stoel voor, zet de laptop op het tafel tje en je hebt een fijne buiten-werk plek, die bovendien niet al te veel plaats inneemt. Het BalKonzept is verkrijgbaar in vier kleuren. Prijs: van af 118 euro. Te koop via: http://bit.ly/1 hyAppR Lex Pott ontwerpt vanuit het materiaal en brengt grondstoffen terug tot hun essentie. reageren? wonen@depersdienst.nl Foto linksboven: Daan Roosegaarde won de Index Award voor de Smart Highway, intelligente en interactieve snelwegen die autorijden veiliger, milieuvriendelijker en efficiënter maken. Foto rechtsboven: Door kunstwerken uit het Rijksmuseum via de Rijksstudio te downloaden, kunnen we ons eigen design maken. Zoals voor een tattoo, foto's DesignPress ingaat en er boven verwarmd weer uitstroomt. De Wood, een ontwerp van Floris Schoonderbeek, is groot genoeg voor vier personen. Alle ma terialen van de hottub zijn weerbes- tendig, zodat hij het hele jaar buiten kan blijven staan. De tub weegt 85 kilo. Prijs: 5.500 euro. Meer info: Links: Dutch tub Wood. Boven: Bal Konzept. foto's PR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 33