TO©S V" PZC IJl m Nog veel vragen bij 'soepelere' detentie A I Legalisering geboortekrik verheugt 66 Als hij belde was hij zo vrolijk. Vooral over de fietsers in Nederland 2 IN HET NIEUWS DOOD DOLMATOV COLOFON Maak iemand abonnee! interview Moeder van activist die in Nederlands uitzetcentrum suïcide pleegde, berust in dood van zoon. PAUL KUSTERS toosenhenk.nl O I VUURWERKOVERLAST STEEDS ERSER "X AMPERE JAREN SNEUVELDE HOOÖUIT EEN RAAM VAN ÖE &USHALTE... DEN HAAG - Het wetsvoorstel van staatssecretaris Teeven om de de tentie voor vluchtelingen te ver soepelen, roept veel vragen op. Amnesty International vraagt zich af 'of er echt wel sprake is van minimale beperkingen'. Ook stelt de organisatie samen met Vluchtelingenwerk vast dat er ook straks nog 'vluchtelingenge zinnen in een cel zitten'. Teeven beloofde in april het de- tentiebeleid voor (uitgeprocedeer de) vluchtelingen te versoepelen en het asielbeleid 'humaner' te maken. Hij deed dat in het debat dat volgde op de dood van de Rus sische asielzoeker Aleksandr Dol- matov. Die hing zichzelf op in een cel in uitzetcentrum Rotter dam. De overheid bleek fout op fout te hebben gestapeld in zijn dossier. Zo mocht hij helemaal niet worden uitgezet. Hij 'werd vastgezet omdat er een 'vinkje' in het systeem verkeerd stond. De staatssecretaris maakte vlak voor kerst een wetsvoorstel open baar waarin staat dat vreemdelin gen die in detentie wachten op hun uitzetting meer vrijheden krijgen: de celdeur blijft straks overdag open. Ook mogen ze voortaan bellen met hun mobiele telefoon, maar mogen ze er niet mee op internet. „Amnesty be twijfelt of er ooit echt een regime met minimale beperkingen kan worden gecreëerd in locaties die opgezet zijn als Huizen van Bewa ring", aldus een woordvoerder gis teren. Het gesprek over de schadevergoe ding die Teeven beloofde te beta len aan de moeder van Dolmatov is volgens het ministerie van Justi tie 'in de afrondende fase'. Teeven beloofde een soepeler detentiebeleid voor uitgeprocedeerde vluchtelingen KOROLJOV - Ze praat langzaam, met een zachte, lieve stem. Soms laat ze pauzes vallen, slaat ze haar ogen neer en zucht ze diep. Maar ze houdt het droog en soms breekt er zowaar voorzichtig een vriendelijke lach door. Als ze ver telt over haar 'Sasja', die er niet meer is. Het gezicht van Ljoedmila Doroni- na, de moeder van Aleksandr Dol matov, die op 17 januari dit jaar zelfmoord pleegde in zijn cel in Rotterdam, is getekend door ver driet. Ze verloor haar zoon, tevens haar enige kind. Het is haar aan te zien. Een maand of twee geleden overleed ook haar zus, aan hart falen. „Maar tijdens de begrafenis betrapte ik mezelf erop dat ik al leen maar aan Sasja dacht", vertelt Doronina in haar eenvoudige flat je in Koroljov, een voorstad van Moskou. Even had ze schoon genoeg van al le media-aandacht, ze voelde zich slecht. Zowel geestelijk als licha melijk. „Afgelopen zomer kwam ik buiten. Ik wilde naar de apo theek en boodschappen doen. Maar ineens kon ik geen stap meer verzetten. Mijn benen de den pijn en ik kreeg hartklach ten", zegt Doronina. De dagen dat Aleksandr naar de monstraties toog tegen het be wind van president Poetin, herin nert ze zich nog goed. „Ik wilde niet dat hij ging. 'De wereld is niet afhankelijk van jou, Sasja', zei ik tegen hem. Maar hij zei: 'Dit móet ik doen, mama. Ik kan niet anders.' Sasja was een goed en eer lijk mens. Een idealist." Op de avond van 6 mei 2012 kwam Dolmatov thuis, terug van het Bolotnaja-plein in Moskou waar zich aan de vooravond van Poetins inauguratie ongeregeldhe den voordeden. Tientallen demonstrantea wer den opgepakt, onder wie Dolma tov. Een aantal zit nog altijd vast zonder proces. „Sasja kwam 's avonds laat thuis en liep direct door naar de badkamer om zijn broek te wassen. Hij wilde me niet ongerust maken, maar ik wist dat hij bij de politie vandaan kwam." Dolmatov was weliswaar vrijgela ten, maar er gebeurde nadien vreemde dingen. Er stonden au to's in de straat die er eerder niet waren, met mensen die Dolmatov en zijn moeder niet kenden. Zijn telefoon sprong soms vanzelf aan. „En ze bezochten Sasja op zijn werk en zeiden dat hij moest op houden met zijn oppositieactivi teiten", vertelt Doronina. Uitein delijk werd de grond Dolmatov te heet onder de voeten en nam hij de wijk naar Nederland. Daar ging het goed met hem, glimlacht zijn moeder. „Als hij belde was hij zo vrolijk. Vooral over de fietsers in Nederland. Hij was er al vaker geweest, iets trok hem aan in het land, hij sprak ook al wat Nederlands. Sasja sloot vriendschap met iedereen in het asielzoekerscentrum." Daarom teistert de vraag Doroni na nog altijd wat er in haar zoon is gevaren. En waarom hij uitein delijk zelfmoord pleegde. Hij was veranderd en zei: 'Mama, ik ben moe, ik wil slapen.' Hij leek er gens ineens heel bang voor te zijn geworden." Heeft de Russische ge heime dienst FSB hem tot in Ne derland gevolgd, denkt Doronina? „Mogelijk", antwoordt ze voor zichtig. Ze ontrolt een poster met een fo tocollage van demonstranten, allen hebben ze het gezicht van Dolmatov. Ze dragen een span doek mee waarop door het ge- Dat blijkt uit antwoorden van staatssecretaris Sharon Dijksma (Economische Zaken, PvdA) op Kamervragen van Marianne Thie- me (Partij voor de Dieren). Dijks ma wil wel voorwaarden stellen aan de gebruiker en aan het appa raat zelf. Wat die voorwaarden zijn, maakt ze pas later bekend. De geboortekrik, ook wel 'veever losser' genoemd, is omstreden. Met het apparaat kan erg veel kracht gezet worden. Bij ondes kundig gebruik levert dat risico's op voor zowel de moeder als het kalf. Ondanks het verbod wordt de krik op grote schaal gebruikt. Toch is volgens Dijksma de voor bije twaalf maanden niemand be trapt op het gebruik. Belangenorganisatie LTO Neder land reageert verheugd op het voornemen de krik te legaliseren. „Wij hebben steeds gezegd dat veehouders kundig genoeg zijn om met de verlosser om te gaan. Als het gebruik wordt toegestaan, kun je er ook tijdens de opleiding extra aandacht aan besteden", laat LTO-bestuurder Toon van Hoof via een woordvoerder weten. LTO wil graag betrokken worden bij het opstellen van de voorwaar- den. „Dat hebben we de staatsse- Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118-43 4000 www.pzc.nl Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adj.) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E-mail: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113- 31 5670 E-mail: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 - E-mail: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E-mail: schouwen-duiveland@pzc.nl Commercieel directeur Ivo van der Velde Advertenties ■ling Dirt T: 088-0139995 E-mail: adverteren.zeeland@wegenermedia.nl Personeelsadvertenties:05 5-5388000 Familieberichten: 088- 0139 999 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Onze excuses. Meld het via www.pzc.nl/service. De krant wordt niet nabezorgd. U ont vangt restitutie. Abonnees hebben gratis toegang tot de e-paper via pzc.nl/epaper (eenmalig aanmelden). Vragen? Bel: 088-0139910 Abonneren, wijziging van uw adresge gevens? Gebruikmaken van de vakantieservice? Abonnement opzeg gen? Informatie kunt u vinden op onze site www.pzc.nl/service of bel: 088-0139910. Toets 1bezorgklachten (vanaf 07.00 u) Toets 2: informatie over uw abonnement of abonneevoordeel Toets 3: informatie over onze digitale pro ducten Maandag-vrijdag: 07.00 - 17.00 uur Zaterdag: 07.30 - 12.00 uur PZC Lezersservice Antwoordnr 10008, 5680 VB Best Abonnementstarieven Deze vindt u op www.pzc.nl/tarieven Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeve rij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Voor meer in formatie: copyright@wegener.nl Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uit voering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informa tie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt in trekken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy sta tement op www.pzc.nl En u als trouwe abonnee ontvangt een VVV-cadeaubon t.w.v. 50,-* De nieuwe abonnee leest de krant 24/7 digitaal nieuws 2 maanden gratis en betaalt vervolgens normaal tarief. Maak iemand abonnee op: www.pzc.nl/abonneewerftabonnee Amnesty International stelt samen met Vluchtelingenwerk vast dat er ook straks nog 'vluchtelingengezinnen in een cel zitten'. door Cyril Rosman 'Sasja hield door onze correspondent Joost Bosman Ljoedmila Doronina door Paul Bots www.pzc.nl/abonneewerftabonnee DEN HAAG - De verboden geboorte- krik, een apparaat dat bij koeien wordt gebruikt tijdens lastige beval lingen, wordt gelegaliseerd. i i

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 2