Eigen Huis wil soepele regels bij echtscheiding Doetank moet woning senioren verbeteren H f 11 1 I I I 2 WONEN 5 z Wïw Vkm £P ril 0 De Vereniging Eigen Huis (VEH) en de Consumentenbond hebben minister Stef Blok (Wo nen) opgeroepen om de hypo- theekregels bij echtscheidingen te versoepelen. De fiscale regels voor de hypo theekschuld zijn flink aange scherpt. De hypotheekrente.mag voor nieuwe hypotheken alleen worden afgetrokken als de schuld binnen dertig jaar wordt afgelost. Op het moment dat stel len uit elkaar gaan, wordt de le ning die de achterblijver moet af sluiten om de woning te kunnen financieren, door de bank gezien als een nieuwe hypotheek. „Zelfs als een van beiden op één inkomen de huidige hypotheek kan betalen, ontstaan er proble men", aldus Eigen Huis. Dat komt omdat hij of zij het hypo- theekdeel van de ex-partner on der de nieuwe hypotheekregels moet overnemen. De belangen behartigers pleiten ervoor dat mensen die gaan scheiden de keuze hebben om het recht op de bestaande hypotheekschuld over te dragen aan de partner die in het huis blijft wonen. Ondernemers en instellingen gaan samenwerken om de komen de vijfjaar 100.000 ouderenwo ningen te bouwen en aan te pas sen. Met de zogeheten 'doetank' willen ze de woningen laten aan sluiten bij de wensen van oude ren. Er blijven steeds meer men sen langer op zichzelf wonen. Dit is alleen mogelijk als er aanpassin gen worden gemaakt in het huis, voor een rollator of rolstoel. Hier bij is het ook nodig dat er meer aanleunwoningen en gelijksvloer- se woningen komen. ActiZ, de brancheorganisatie voor zorgon- dernemers, wil met de bestuursle den van ondernemersorganisaties nieuwe oplossingen bedenken voor de ouderenzorg. De 65-plussers van de toekomst zullen een beter pensioen krijgen en ze hebben duidelijk wensen hoe zij willen wonen, beweert ActiZ. De sectoren die samenwer ken met de doetank willen inspe len op deze veranderingen. Ze roe pen zorgorganisaties op om zich te melden met verbeterprojecten. De doetank biedt kennis, produc ten en diensten aan en is op zoek naar financiering. CO LU 0- Na dertien jaar zoeken ze een andere woning. Heidi en Koos Ridderhof richtten het huis en de herberg aan de Kor te Reke in Renesse helemaal naar hun smaak in. Maar zo langzamerhand gaat het vele werk in de herberg doorwe gen. En bovendien: „Het is goed om iets nieuws te probe- ren. Soms kan iets nog zo perfect zijn, maar als je geen tijd hebt om ervan te genieten gaat de lol er op een ge geven moment vanaf. Koos Ridder hof kan daarover meepraten. In 2000 kochten hij en zijn vrouw Heidi een herberg en woonhuis aan de Korte Reke 5 in Renesse. Ze verbouwden en richtten het precies zo in als zij wilden. Helaas blijkt de drukke baan van Koos lastig te combi neren met acht hotelkamers en de drie kinde ren die er inmiddels zijn. „Het lijkt mij heerlijk om 's zomers eens een paar weken te gaan zeilen met de familie, in plaats van de technische dienst uit te hangen in de herberg", geeft Koos toe. En ook al vindt Hei di het ontzettend jammer, ze begrijpt het wel. „Ik run de herberg nu in mijn eentje en dat is niet niks. Zeker in het zomerseizoen, als je ze ven dagen per week in de weer bent. Met de kinderen erbij is dat bijna niet te doen. Het is goed om iets nieuws te proberen, waarbij we iets meer rust en tijd hebben voor andere din gen." Moeilijk vindt de vrouw des huizes het wel om de herberg achter zich te laten. „Mijn ziel en za ligheid zit hierin. Het voelt een beetje als mijn kindje. We hebben zelf verbouwd, want we wil len anderen graag de standaard bieden die wij zelf ook verwachten. Koos is nu bezig de laatste twee badkamers op te knappen en dan is alles af." Het hele pand is gemoderniseerd. Zowel de ko zijnen, dakkapellen als de vloer zijn vernieuwd. Ondanks de modernisering is de oude stijl uit 1785 - toen het pand gebouwd werd als boerde rij - duidelijk terug te zien. In 2009 kocht het echtpaar ook het winkelpand naast de herberg, waar nu een bloemenwinkel huist. Achter de winkel was veel ruimte, die Koos gebruikte om het woonhuis uit te brei den. Met de oude boerderij in zijn achterhoofd, bouwde hij een grote geïsoleerde schuur waar Max, Vera en Lotte met hun vriendjes en vrien dinnetjes kunnen spelen en hijzelf kan klussen en zich bezig kan houden met hobby's als mo delbouw. Over elk detail in het huis is nagedacht. Alles is naar eigen wens ingevuld. Daar is geen twijfel over mogelijk. Zo is elke kamer voorzien van verlichting met een sensor, zodat je nooit een knopje hoeft in te drukken en ligt overal vloer verwarming. Ook is er een centraal stofzuiger systeem, zodat je niet met de stofzuiger achter je aan hoeft te lopen. Ideeën voor het interieur deed Heidi samen met een woningstyliste op in Belgische landhui zen. „Die Bourgondische stijl spreekt ons erg aan. Veel van wat hier in huis staat komt ook uit België, want waar ze in Nederland machi nes voor gebruiken, wordt bij onze zuiderbu ren vaak nog met de hand gemaakt. Deze keu ken bijvoorbeeld. En de tafel." Ook de muren van de badkamers, het toilet en sauna zijn bijzonder uitgerust. Koos: „De wan den zijn voorzien van Tadelakt, een zeldzaam Marokkaans stukwerk. Het is water en kalk af werend en gemakkelijk te onderhouden." Mocht een koper zich binnenkort aandienen zal het wel even slikken zijn, vermoedt Heidi. „Ik zou het niet erg vinden nog een zomer te draaien in de herberg. Aan de andere kant vin den we ook wel weer een nieuwe uitdaging en een mooi nieuw huis. Iets dichtbij het strand zien we wel zitten", glimlacht ze. 'Onze ziel en zaligheid ligt hierin' ff door Sharon van Oost Het zal moeilijk zijn, de herberg achter te laten: „Het voelt een beetje als mijn kindje."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 26