Mislukte aanslag op Adolf Hitier De laatste begijn ter wereld VERDIEPING 13 8 maart: Ewald-Heinrich von Kleist (90) Hoe had de wereld er uit gezien als Ewald-Heinrich von Kleist in zijn opzet geslaagd was? Be gin 1944 stond hij met twee handgranaten onder zijn uniform klaar om Adolf Hitier op te blazen. Maar Hitler week af van het programma, Von Kleist kon de aanslag niet uitvoeren. De 22-jarige luite nant bleef vastberaden en smeedde met Claus von Stauffenberg het plan een bom- koffer te laten exploderen tijdens een be spreking met Hitler in Polen. Von Kleist zat in Berlijn klaar om na de aanslag de macht over te nemen. Zo ver kwam het niet: door de stevige tafel waaronder de bomkoffer stond, raakte Hitier slechts licht gewond. De samenzweerder wist zijn rol te verdoezelen en ontkwam aan standrech telijke executie. Von Stauffenberg en enke le anderen werden wel gefusilleerd. Na de oorlog organiseerde Von Kleist jaarlijks een internationale veiligheidsconferentie in München. september november december 14 april: Marcella Pattyn (92) Met het overlijden van de Bel gische Marcella Pattyn kwam een einde aan een manier van leven die acht eeuwen voort duurde. Pattyn was de laatste begijn ter we reld. Zij trad in 1940 als 20-jarige binnen in het begijnhof van Gent. Het was voor haar uit nood geboren: Marcella was bijna blind en zocht een goede plek om te wonen en te werken. Begijnen legden, in tegenstelling tot non nen, geen geloften af, behalve die van kuis heid. Ze leefden als alleenstaanden in een lekengemeenschap van de katholieke kerk, binnen een begijnhof. De laatste Nederlandse begijn, Cornelia Frijters, stierfin 1990. Zij woonde in het be gijnhof in Breda. Nederland heeft nog vier begijnhoven, Vlaanderen 26. Sommige hof jes dienen nu als huisvesting voor ouderen of studenten. Het begijnhof in Haarlem werd een prostitutiezone. i VRIJDAG 27 DECEMBER 2013 - Kees Brusse Ambrósio Vilhalva V AnVitè#. Gerrie Mühren MÉT Lou Reed Marcella Pattyn leest braille, juli 2012. In het begijnhof in Kortrijk staat een standbeeld van haar. foto OCMW 1995 en 1996 43 mensen. Doodvonnis nooit voltrokken omdat Oekraïne doodstraf af schafte. 5 Rochus Misch (96), radiotele grafist en lijfwacht Hitier. Laat ste levende getuige van laatste uren Hitier, vond lichamen Hit- Ier en Eva Braun na zelfmoord op 30 april 1945. Zat 9 jaar ge vangen. 17 Pavlos Fyssas (34), Griekse antifascistische rapper, bekend als Killah P. Doodgestoken door lid van extreem rechtse partij Gouden Dageraad. 18 Johannes van Dam (66), culi nair recensent, beoordeelde sinds 1991 wekelijks restau rant voor Het Parool, publiceer de De Dikke Van Dam, boek van ruim 700 pagina's over eten. 19 Gerrie Mühren (67), speel de van 1968 tot en met 1976 298 officiële wedstrijden voor Ajax en won drie keer Europa Cup 1 27 John de Mol sr. (81zanger en in de jaren 70 directeur zee zender Radio Noordzee. Richt te Stichting Conamus op om belangen Nederlandse arties ten te behartigen, vader van John jr. en Linda. oktober 1 Tom Clancy (66), Amerikaan schreef meer dan 70 boeken 1 Hakimullah Mehsud (vermoe delijk 35), leider Pakistaanse Ta liban sinds 2009. Bekend om vaardigheid met kalasjnikovs en terreinwagens. Slachtoffer Amerikaanse drone-aanval. 26 Tineke Schilthuis (92), com missaris van de koningin in Drenthe van 1974 tot 1982. Betrokken bij vier gijzelingsac ties van Molukkers, ontsnapte bij gijzelingsactie in provincie huis in 1978 door uit raam te springen. 30 Paul Walker (40), Ameri kaanse filmacteur, speelde in vijf van de zes Fast and the Fu- rious-actiefilms. Was met ze vende film bezig, kwam om door auto-ongeluk. 30 Doriano Romboni (44), Itali aanse oud-motorcoureur, won in 1990 TT van Assen in 125 cc-klasse. Kwam om tijdens ra ce ter nagedachtenis aan veron gelukte motorcoureur Marco Simoncelli. 1 Heinrich Boere (92), Neder landse oorlogsmisdadiger. Vluchtte naar Duitsland, werd in Nederland bij verstek ter dood veroordeeld. Duitsland veroordeelde hem in 2010 voor moord op drie Nederlan ders in 1944. Stierf in gevange nisziekenhuis. 1 Ambrósio Vilhalva (52), Brazi liaanse indianenleider pleitte voor woonrecht Guarani's. Be kend door hoofdrol in Bird watchers, waarin hij indianenlei der speelt die zijn verzet met dood moet bekopen. Werd bij zijn woning vermoord. 5 Nelson Mandela (95), an- ti-apartheidsstrijder en sym bool van verzoening. Eerste zwarte president Zuid-Afrika na einde apartheid. Werd in De Duitse verzetstrijder Von Kleist met zijn vrouw in 2010. foto Giribas Jose/HH 9 Kees Brusse (88), acteur en tv-persoonlijkheid. Speelde in talrijke tv-series en films, zoals Pension Hommeles en Maigret. 17 Connie van Rietschoten (87), eerste professionele zee zeiler van Nederland. Won twee keer zeilrace om de we reld. 18 Ronnie Biggs (84), Britse treinrover. Ontsnapte kort na zijn aanhouding en leefde lang een mooi leven in Brazilië. Was trots op 'misdaad van de eeuw'. 18 Martin Koeman (75), voet baller, icoon van FC Groningen en vader van voetbalprofs Ro nald en Erwin. 23 Michaïl Kalasjnikov (94), ontwerper van naar hem ver noemde legendarische automa tische geweer, de AK-47. Publi ceerde zes dichtbundels. 1964 tot levenslang veroor deeld, kwam in 1990 vrij. over spionage en militaire tech nologie. Brak door met The Hunt for Red October, een thril ler over Koude Oorlog, die pre sident Reagan perfect noem de. 11 Erich Priebke (100), Duitse oorlogsmisdadiger, in Italië tot levenslang veroordeeld. Was in 1944 verantwoordelijk voor doodschieten 335 Italianen in Rome. Vluchtte in 1946 naar Argentinië, waar hij in 1994 werd gearresteerd. Betuigde nooit spijt. 27 Lou Reed (71), Amerikaanse rockartiest, was lid van The Vel vet Underground en maakte solo albums die gelden als klas siekers van de rockmuziek.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 13