i Nationale paria na misstap 66 Als politici over de schreef gaan, zeggen mensen snel: zie je wel, die zakkenvullers VERDIEPING 9 ne' landen als Zwitserland en Australië? „Dat zijn perceptieonderzoeken, dus hoe burgers en bedrijven corruptie ervaren", zegt Paul Arlman, voorzitter van de Neder landse afdeling Transparency Internatio nal. Wat het lastig maakt een echt helder beeld te krijgen, zegt hij, zijn de dark num bers, de onzichtbare gevallen. „Van veel za ken wordt nooit aangifte gedaan, corrup tie is een 'slachtofferloos misdrijf. Bena deelden weten meestal niet dat zij worden benadeeld. Ook in Nederland en Zwitser- land, de minst corrupte landen, geeft een kwart van de ondernemers aan dat ze wel eens contracten binnenhalen op een wijze die misschien niet door de beugel kan. Dan zeg ik: er is nog heel wat missiewerk te verrichten." In de politiek valt zeker zendingswerk te verrichten, beaamt ethicus Kaptein. „Er is sprake van achterstallig onderhoud. Minis ter Ien Dales heeft integriteit jaren gele den al op de agenda gezet bij ambtenaren. Maar bij politici is het anders gegaan. Daar werd lange tijd gedacht: de macht ligt bij de kiezer. Als er iets mis gaat, rekent die hem of haar er wel voor af. Zo dachten po litieke partijen er ook over. Maar dat is ach terhaald. De landelijke PvdA of WD kun nen kwesties als in Utrecht of Roermond niet afdoen als iets lokaals." Rond het Binnenhof is dat besef langzaam neergedaald. WD en PvdA hebben dit jaar werk gemaakt van strengere richtlij nen om de integriteit van hun politici te bewaken. In de Eerste Kamer is een com missie opgetuigd die, 'mogelijk', zo staat er voorzichtig, een gedragscode gaat opstel len voor parlementariërs. Aanleiding is al weer een rapport, ditmaal van Groep Sta ten tegen Corruptie van de Raad van Euro pa (GRECO). Deze organisatie constateer de dat Nederland vatbaar is voor corrup tie, omdat er te weinig is geregeld op het gebied van partijfinanciering en lobby werk. Welke belanghebbenden doneren ei genlijk geld aan politieke partijen? Wie zijn er actief als betaalde lobbyist? Met wie praten zij? En wat is het resultaat van de inspanningen? Kaptein: „Het is bijzonder dat dit pas zo laat van de grond komt. Je ziet dat de inte- griteitsvraag bij de komende raadsverkie zingen een rol gaat spelen. WD en PvdA staan er niet goed voor. Hoe groter de par tij, des te groter de schade als het mis gaat. Men probeert de zaak natuurlijk wel ach ter de schermen vlot te trekken, maar dat maakt geen indruk. Alleen achter de scher men krijg je je reputatie niet terug." Gemeenten maken, door schade en schan de wijs geworden, ook meer werk van de bewaking van integriteit van raadsleden. Niet langer volstaat het simpelweg een eed of gelofte te laten afleggen, en er maar het beste van te hopen. Het Bureau Integri teit Nederlandse Gemeenten (BING) geeft met het oog op de verkiezingen in maart lessen voor nieuwkomers. BING-Direc- teur Peter Werkman: „Er zijn sinds 2002 al lerlei nieuwe instrumenten verplicht ge steld voor raadsleden en wethouders. Er zijn gedragscodes, klokkenluiderregelin gen. Dan is het logisch dat je nieuwe raads leden ook instrueert over integriteit." Natuurlijk, steekpenningen aannemen mag niet, frauderen evenmin. Maar niet al les is even vanzelfsprekend. Mag een raads lid meestemmen over de uitbreiding van het sportpark waar hij zelf in het bestuur zit? „Belangenverstrengeling is complexe materie", zegt Werkman. Raadsleden zijn vaak maatschappelijk actief, maar dan kun je ook verstrikt raken in belangen. „De risi co's liggen vaak in onbekendheid. Je moet jezelf vragen leren stellen: is het zuiver, misbruik ik mijn positie niet?" En, leert BING zijn cursisten, better safe than sorry. Integriteit is voor een politicus het groot ste goed. Een publieke verdenking kan fa taal zijn. „Soms doet het er niet meer toe hoe een zaak werkelijk in elkaar zit. Dan is er in de beeldvorming al heel veel schade aangericht. En bestuurders met een vlekje zijn nergens meer welkom." Hij is 'een volgevreten graaier'. Hij 'mag worden 'opgehan gen in de hoogste boom'. Politici die hun boekje te bui ten gaan, door te frauderen bijvoorbeeld of geld achterover te drukken, hoeven op weinig maatschappelijke cle mentie te rekenen. De publieke afstraffing is genadeloos en langdurig, vooral via de so ciale media. Dat ondervond dit jaar Bert van der Roest, het Utrechtse PvdA-raadslid dat, volgens eigen zeggen uit geldnood, een greep in de kas deed bij de Daklozen krant. De voormalig penningmeester van het liefdadigheidsblaadje verduisterde ver moedelijk enkele tienduizenden euro's, en kan voorlopig zijn carrière wel vergeten. Van der Roest, ook werkzaam als acteur en theatermaker, is nationale paria geworden, zegt Chris Pilgram, die namens hem het woord voert. „Hij is volledig gestigmati seerd en afgebrand. Van der Roest kan ner gens meer zijn werk uitoefenen. Hij deed acteerwerk, reclame, en die toekomst is weg." Het voormalige raadslid deed onder meer commercials voor Independer, maar dat bedrijf liet weten geen nieuwe spotjes met hem meer te willen opnemen. „Deze zaak heeft consequenties voor het leven." Ook zijn eigen partij wil niets meer met hem te maken hebben. Een fractiemede werker van de PvdA in Utrecht laat weten 'niet langer met hem geassocieerd te wil len worden'. Dat de sociaaldemocraat uitge rekend geld verduisterde van de 'zwak- sten', schoot bij PvdA-voorzitter Hans Spekman in het verkeerde keelgat. Volgens Pilgram heeft Van der Roest moei te om het hoofd boven water te houden. Dat hij wachtgeld wilde aanvragen, bracht een nieuwe storm van verontwaardiging te weeg. Pilgram bestrijdt dat Van der Roest 40.000 euro heeft ontvreemd. Het zou gaan om 14.000 euro. Er loopt een justiti eel onderzoek naar de precieze omvang van de verduistering. Hoe het nu verder moet met Bert van der Roest? Zijn woord voerder: „Dat is een goede vraag." ZWAAR JAAR VOOR WD EN PVDA DINSDAG 24 DECEMBER 2013 Muel Kaptein, hoogleraar integriteitsmanagement Is het de kip of het ei? Juist de twee partijen die dit jaar de integriteitsregels voor hun politici te gen het licht hielden, WD en PvdA, kregen in 2013 te maken met relatief veel incidenten. PvdA-voorzitter Seyit Yeyden van deelraad Feijenoord (Rotterdam) werd beschuldigd van vriendjespolitiek. Er ontstond ophef over de wachtgeldrege ling van de Groningse burgemeester, PvdA' er Peter Rehwinkel. De PvdA-top in Amersfoort kwam ten val na dat een partijgenoot jarenlang ongestoord geld hard verduisterd. PvdA-europarlementariër Judith Merkies kwam hard in botsing met partijleider Hans Spekman over haar declaraties. De WD kreeg, naast het vertrek van twee Kamerleden, te maken met 'Onno-gate'; bur gemeester Hoes verslikte zich bijna in een buitenechtelijke zoen. In het zwaardere kaliber was er de veroorde ling tot 22 maanden cel wegens belasting fraude en witwassen van oud-Statenlid (WD) in Drenthe Berthold Ziengs. Dan is er nog de zaak tegen de Roermondse WD'er Jos van Rey, beschuldigd van het lek ken van informatie uit een vertrouwenscom missie ten faveure van een partijgenoot die burgemeester wilde worden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 9