Een imposant aantal politici raakte dit jaar in opspraak. De vergrijpen varieerden van een graai in de partijkas tot aan corruptie en een buitenechtelijke kus. Gaan we Italië achterna? Nee, zeggen kenners. „We tolereren dit niet langer." 8 VERDIEPING INTEGRITEIT Boos was hij, zeg maar ge rust woedend. Wie geloof de er nu dat hij, Ton Hooij- maijers, gerenommeerd VVD'er, gewiekste gedepu teerde, corrupt was? Dat hij bijna een half miljoen euro aan smeergeld zou hebben aangenomen? Nam maar van hem aan dat er een vuil po litiek spelletje was gespeeld om hem ach ter de tralies te krijgen. Hooijmaijers mag de vermoorde onschuld spelen, de rechtbank oordeelde anders. De oud-gedeputeerde van Noord-Holland werd veroordeeld tot drie jaar cel wegens corruptie, witwassen en valsheid in ge schrifte. Een naar Nederlandse begrippen ongekend hoge straf voor een politicus die, aldus de rechtbank, schaamteloos mis bruik maakte van zijn positie voor eigen fi nancieel gewin. In omvang is de zaak uniek, zeker. Maar Hooijmaijers was niet de enige die zijn in tegriteit verspeelde. Een imposant aantal politici gooide in 2013 hun reputatie te grabbel. Op het Binnenhof bleef de schade beperkt tot het vertrek van twee WD-Ka- merleden (dronken rijden en belasting fraude), daarbuiten ging het er steviger aan toe. Opvallend is dat vooral PvdA en WD grossierden in van hun voetstuk tui melende partijgenoten (Zie kader). Hangt de geur van bederf rond onze be stuurders en volksvertegenwoordigers? Is Nederland - van oudsher prima scorend op internationale corruptielijstjes - zijn onschuld aan het verliezen? Want niet al leen in de politiek, maar ook in het be drijfsleven, in de wetenschap en sport wer den opzienbarende gevallen van fraude, corruptie en vals spel blootgelegd. Denk aan het libor-schandaal bij de Rabobank, de ondergang van de SNS-bank, de onthul lingen over dopinggebruik door de ren ners van de Raboploeg. De schijn dat ons land langzaam het moeras van corruptie inzakt, is in ieder geval gewekt. Zo eenduidig ligt dat niet, zegt Muel Kap- tein, hoogleraar ethiek en integriteitsmana- gement aan de Erasmus Universiteit in Rotterdam. Dit jaar verscheen zijn boek Dienaren van het Volk. „We zijn niet op eens veel corrupter geworden", is zijn in schatting. „Twintig jaar geleden had je ook affaires. Denk aan de omvangrijke bouw fraude, die twaalf jaar geleden bekend werd." Hij wijst op twee ontwikkelingen die het grote aantal affaires op dit moment kunnen verklaren: toenemende transpa rantie en afnemende tolerantie. „Kijk naar Onno Hoes. Iedereen kan nu met zijn smartphone een foto maken van een bur gemeester die iets doet wat niet kies is. Dat gaat het hele internet over. Tegelijker tijd wordt een uitglijer minder snel geac cepteerd. We zijn strenger voor elkaar." Wat politici parten speelt, is hun slechte imago. „Als zij over de schreef gaan, wordt hun dat zwaar aangerekend. Zo van: zie je wel, die zakkenvullers." Kaptein noemt nog een andere verklaring van de toename van het aantal meldingen: zelfregulering. „In het verleden werden in cidenten binnen een zuil opgelost, met de mantel der liefde bedekt. Maar zuilen zijn verdwenen. Nu ligt een misstap sneller op straat, met verstrekkende gevolgen." Burgemeester Thom de Graaf van Nijme gen mag nog wel eens verhalen over zijn vader die, ook burgemeester, op gezette tij den een fazant of haas op zijn deurmat vond. Cadeautje van stropers. Huidige bur gemeesters bedenken zich wel driemaal voordat zij het beest in de oven schuiven, denkt Kaptein. „Een rel is zo geboren." Desalniettemin: brandschoon zijn onze po litici (en ambtenaren) zeker niet. De Vrije Universiteit onderzocht de integriteit van het lokale bestuur, raadsleden en ambtena ren. De conclusie luidde dat het aantal on derzoeken naar gevallen van vermeende fraude en corruptie toenam, van 135 in 2003 naar 301 in 2010. De wetenschappers weten dat aan de toenemende aandacht voor malversaties. Uit een rapportage van Transparency Inter national uit 2012 blijkt dat 14 procent van de decentrale overheids- en politieorgani saties tussen 2008 en 2012 te maken had met corruptie en bijna een kwart met vriendjespolitiek. Bij ministeries werden 566 gevallen van integriteitsschendingen geturfd in 2010, waarvan ruim een kwart betrekking had op misbruik van geld, macht en belangenverstrengeling. Hoe zit het dan met statistieken waaruit blijkt dat Nederland zich in internationaal opzicht mag scharen in het rijtje van 'scho- Vlek of vlekj e? De politicus is gezien door Sandra Donker beeld Mark Reijntjens

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 8