Alles gelukt Nederland kreeg met het vernieuwde Rijksmuseum zijn schatkamer terug. Wim Pijbes deed de deur open. Trots is het tover woord. 20 De fanfares staan klaar op het Amsterdamse Museumplein, de oude koningin straalt. Het is zo ver: na tien lange jaren slopend verbouwen en slepend geruzie gaat op 13 april 2013 het Rijksmuseum weer open. Pers en publiek staan, rijen dik, klaar om te kijken en er iets van te vinden. Prominent in beeld is Wim Pijbes, di recteur van het Rijks. „Ik stond daar als deelnemer, maar hing er als het ware ook als waarnemer boven", blikt hij terug. „Maanden van planning kwamen die dag samen; al le rampscenario's die we maar konden verzinnen, hadden we van tevoren doorgenomen." Aan speculaties sowieso geen gebrek, voorafgaand aan de heropening. Er waren massa's journalisten uit de hele wereld die van tevoren het kroonjuweel wilden verken nen, maar dat werd slechts zeer weinigen gegund. Regis seur Oeke Hoogendijk filmde het verbouwingsproces ne gen jaar lang en maakte een prijswinnende serie documen taires waarin ze onder meer genadeloos toont hoeveel energie Pijbes stak in een vergeefse strijd om de fietsdoor- gang onder het Rijks te sluiten. Als enige buitenlandse journalist kreeg de Britse Gou den Eeuw-specialist Simon Schama kort voor de herope ning toegang tot het museum en tevens de vrije hand om zijn oordeel te vellen. „Daarmee namen we een risico", zegt Pijbes nu. „Als Schama het niks had gevonden, had hij dat ook opgeschreven." Gelukkig toonde Schama zich buitengewoon tevreden: in de Financial Times schreef hij een uitvoerig stuk met kwalificaties als 'wonderful' en door Lindy Jense j 'brilliant'. Daarmee was de nieuwsgierige buitenwereld al vast een klein beetje gerustgesteld: na tien jaar van geru zie over zo ongeveer alles, vanaf de vraag of het Rijks over kunst of over geschiedenis zou moeten gaan tot en met een dispuut of je wel een spatie tussen Rijks en Museum mag zetten, leek het sprookje goed af te lopen. Na de Grote Opening was de feestvreugde compleet. Pij bes had er in die dagen zowat een dagtaak aan om ieder lo-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 72