Dichter ontwierp het beroemdste wapen ter wereld 1919-2013 6 BUITENLAND ZUID-SUDAN Benjamin Ubur ging terug naar Zuid-Sudan, maar moest weer de wijk nemen. VN-chef vraagt meer troepen INTERVIEW NAIROBI - „We bestaan net twee jaar en nu al dreigt alles in elkaar te storten", zegt een gedesillusio neerde Benjamin Ubur (28). Ubur is een Zuid-Sudanees en moest af gelopen week halsoverkop vluch ten voor het geweld in de jonge natie. Hij had zich - na jaren in Kenia te hebben gewoond - net in de hoofdstad Juba gevestigd met zijn vrouw en dochtertje van ander half. Om een nieuw leven te be ginnen in het nieuwe land. „Ik was erg optimistisch, wilde zo graag een steentje bijdragen aan de opbouw van mijn land." Ubur kwam in 1998 als 12-jarig jongetje naar Kenia om de burger oorlog te ontvluchten die toen in Je moest als kind meevechten voor de bevrijding van je volk, vluchten was onpatriottisch alle hevigheid woedde tussen het noorden en zuiden vaji Sudan. Zuidelijke opstandelingen wilden hem inlijven in het leger, „je moest ook als kind meevechten voor de bevrijding van je volk. Vluchten werd als onpatriottisch beschouwd." Ubur kwam uiteindelijk in de Ke- niaanse hoofdstad Nairobi te recht. Dit jaar studeerde hij afin bedrijfsinformatica. Na zijn bul te hebben ontvangen, wilde hij zo snel mogelijk terug naar Zuid-Su dan, dat na decennia van bloedige strijd in juli 2011 onafhankelijk was geworden. Met studiegenoten uit zijn land fi losofeerde hij vaak over de 'fantas tische kansen' die 's werelds jong ste natie bood. „Wij wilden niet vanaf veilige afstand commentaar geven, maar actief meehelpen aan de ontwikkeling van een democra tisch en economisch gezond land." Eind november vertrok Ubur met vrouw en dochter en vond tijde lijk onderdak bij familie in luba, in de wijk Lologo, vlakbij een ka zerne. Hij solliciteerde op diverse vacatures bij internationale non-gouvermentele organisaties (ngo's). Maar zondag 15 december kwam er een abrupt einde aan al le mooie dromen. De kazerne in Lologo werd, evenals andere kam pementen, aangevallen door solda ten die loyaal zijn aan voormalig vicepresident Riek Machar, die in juli op straat was gezet door presi dent Salva Kiir. Toen het geweld escaleerde, sloeg Ubur met zijn ge zin op de vlucht. Na dagenlange bustochten over slechte, onverhar de wegen, bereikten ze via Torit de Keniaanse grens. Van daaruit reisden ze naar Kakuma in Noord- west-Kenia, waar zich al decennia een groot vluchtelingenkamp voor Sudanezen bevindt. Sinds een paar dagen is Ubur terug in Nairobi. Zijn vrouw en kind ble ven achter in Kakuma. „De uitbarsting van geweld kwam erg onverwacht", zegt de nog altijd aangeslagen jongeman. „Daarvoor was Juba heel vredig De internationale vredesmissie in Zuid-Sudan moet worden uitge breid om de burgerbevolking be ter te beschermen tegen het opge laaide geweld. Die aanbeveling stuurde VN-chef Ban Ki-moon gisteren naar de Veiligheidsraad. Diverse landen zijn al benaderd voor een bijdrage. Aanhangers van ex-vicepresident Riek Machar hebben de olierijke deelstaat Unity in handen gekre gen. Zuid-Sudan is voor 98 pro cent van zijn inkomsten afhanke lijk van olie. Volgens Toby Lanzer, humanitair coördinator van de VN, zijn de angst en wanhoop voelbaar in Zuid-Sudan, terwijl het geweld escaleert. Lanzer spreekt van executies in Bor. en rustig. Iedereen was hoopvol gestemd. Er was net nog een in vesteringsconferentie geweest, waarop lokale en internationale bedrijven en ngo's hun plannen presenteerden." Toch heeft hij wel een verklaring voor de plotselinge geweldsexplo sie. „Kiir had in juli nooit de rege ring moeten ontbinden en alle macht naar zich toe moeten trek ken. Daarmee lapt hij de grond wet aan z'n laars, wat zeer kwalijk is." De ontslagen Machar heeft in Uburs ogen daarom gelijk als hij zegt dat Kiir een dictator is. „Maar dan nog had hij niet naar de wapens moeten grijpen, maar moeten wachten op de presidents verkiezingen in 2015. Dan had hij zich, als hij een democraat is, kan didaat kunnen stellen." Ondanks de gevechten is Ubur op timistisch dat een nieuwe burger oorlog voorkomen kan worden en de rivalen door dialoog de vrede zullen herstellen. Na kerst gaat hij terug naar Kakuma om begin 2014 weer naar Zuid-Sudan af te reizen. „Wat moet ik anders. Dat is mijn vaderland, daar ligt mijn toekomst." Wie kwaad wil, noemt hem medeplichtig aan massamoord. Door zijn geesteskind hebben immers miljoenen mensen het leven gela ten in bloedige conflicten wereld wijd. Gisteren overleed op 94-jari- ge leeftijd de Russische wapen ontwerper Michaïl Kalasjnikov, uitvinder van het gelijknamige, le gendarische automatisch geweer. Kalasjnikov zelf keek milder aan tegen zijn eigen imago. Toen hij 90 werd, vertelde hij dat hij nooit anders wilde dan zijn vaderland dienen en de grenzen daarvan ver dedigen. Dat er vervolgens zo veel kwaadwillenden met het door Michaïl Kalasjnikov hem hedachte wapen aan de haal zijn gegaan, kon hij ook niet hel pen, vond Kalasjnikov. „Het is niet mijn fout dat het soms daar werd gebruikt waar dat niet had gemoeten. Dat is de schuld van politici." Michaïl Timofejevitsj Kalasjnikov komt op 10 november 1919 ter we reld in een klein dorpje in de zuid westelijke Altaj-regio. Zijn jeugd is tragisch, zoals bij zovelen van zijn generatie. Michaïl is elf als Stalin zijn vader laat deporteren naar Siberië. Daar overlijdt die na korte tijd. Michaïl is nummer ze ventien van negentien kinderen, van wie maar acht overleven. Als kleine jongen is Kalasjnikov reeds bezeten van techniek; en van gedichten, die hij zelf ook schrijft. Hij brengt zes bundels uit met eigen werk. De omgang met wapens komt snel: als kind al krijgt hij een geweer in handen gedrukt om mee te helpen bij de jacht. Tot op hoge leeftijd zal Ka lasjnikov blijven jagen en dichten. Als tankcommandant raakt hij in 1941 tijdens de slag om Brjansk ge wond en wordt ruim een halfjaar verpleegd in een militair hospi taal. Daar hoort hij zijn strijdmak kers klagen over het slechte mate rieel waarmee ze de vijand te lijf moeten. Kalasjnikov ontwerpt een aanvalsgeweer dat simpel is en onder vrijwel elke omstandig heid blijft doorratelen. De be roemde, of beruchte, AK-47 (Auto matische Kalasjnikov 1947) wordt geboren. Het wapen wordt het standaardwapen van de Sovjetsol daat en zal later vele varianten en kopiën krijgen. In landen als Bul garije, Polen, China, maar ook in de Verenigde Staten, wordt de AK-47, met zijn karakteristieke kromme patronenmagazijn, op grote schaal nagemaakt. Het le vert de wapenfabrieken in de stad Izjevsk (zo'n 1500 kilometer ten oosten van Moskou) per jaar ruim 250 miljoen euro minder winst op. Kalasjnikov zegt dat hij nooit een cent gekregen heeft voor zijn creatie. Wel wordt hij overladen met medailles en ander ereme taal. De Russische president Vladi mir Poetin bejubelt hem als een 'werkelijk legendarische figuur'. In 2009 ontving hij de Russische Literatuurprijs. 'Strijd kwam onverwacht' door onze correspondent Frans van den Houdt Benjamin Ubur Vluchtelingen komen aan in Nairo bi. Ze zijn op de loop gegaan voor het geweld in Zuid-Sudan. foto John Muchucha/AFP door onze correspondent Joost Bosman

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 6