De plicht roept 16 loost Eerdmans schuwt ver bale krachtpatserij niet. Als lijsttrekker van Leefbaar Rot terdam treedt hij in de voet sporen van zijn grote voor beeld Pim Fortuyn. chagrijn waarmee politieke discussies vaak gepaard gaan. Op woorden als 'miezerig mannetje' of 'bedrijfspoedel' (Geert Wilders) aan het adres van tegenstanders zal je Eerdmans niet betrappen. Je hebt er niets aan met elkaar in onmin te verkeren, dat werkt niet. Je mag van mening verschillen maar het moet met respect blijven." Die instelling bracht hem ver. Waar collega-Kamerle den van de aan onderlinge ruzies ten onder gegane Lijst Pirn Fortuyn (LPF) maatschappelijk besmet bleven, kwam Eerdmans na een korte periode in de luwte terug op het politieke toneel. Zijn kracht: zijn babbel en zijn politieke instinct. Dossiers doorploegen of andere taaie kost hoort erbij, maar hij is nogal van de hoofdlijnen: „Ik ben geen Ad Melkert, dat weet ik ook wel." In 2007 dook hij op als columnist bij BNR Nieuwsradio, twee jaar later wist hij het wethouderschap Verkeer en nog zo wat portefeuilles in zijn woonplaats Capelle aan den IJssel te bemachtigen voor de Leefbaren. En sinds 2011 is er de roemruchte Avondspits, nog te beluisteren tot eind dit jaar. Nu lonkt Rotterdam. Ah, Rotterdam. Eerdmans gloeit, van trots. Hij ademt diep in. Een jongensdroom. Op 6 oktober werd hij geko zen tot lijsttrekker van Leefbaar Rotterdam (LR), momen teel samen met de PvdA de grootste partij. „Alle puzzel stukjes vielen op hun plek. Ik heb de goede leeftijd, mijn vrouw en ik zijn geland met ons gezinnetje, we zijn ge zond. En dan die plek. Het voelt als een warm bad. LR is de bakermat van het Fortuynisme. Ik ben vaak genoeg ge polst: 'Joost, zou dit wat voor je zijn'. Ik kon wethouder worden voor de WD. Maar dat klopte niet qua inhoud, en dit klopt wel." Achter hem hangt de kaart van de regio Rot terdam. Hij wijst aan: daar helemaal rechts zit hij nu, aan het einde van metrolijn C, aan een winderig pleintje te midden van anonieme hoogbouw en grauw beton, wie weet gebeurt het straks daar, midden op de kaart, aan de Coolsingel. Hij realiseert zich dat Jjij in de voetsporen van Pim Fortuyn treedt, zijn held en lichtend voorbeeld, die in 2002 glorieuze momenten in Rotterdam beleefde. Met machtsvertoon doorbrak Fortuyn de decennialange heer schappij van de PvdA in de stad. „Het zijn grote voetaf drukken die ik mag vullen, en dat loopt fijn hoor." Destijds was Eerdmans secretaris van de toenmalige bur gemeester van Rotterdam Ivo Opstelten. Het was power, door Sandra Donker "y atuurlijk heeft hij grenzen. Echt. Als hij tij- I dens een uitzending van zijn programma I Avondspits op Radio 1 iemand aan de lijn krijgt die roept: ze moeten ze allemaal op- X hangen, of iets anders weinig subtiels, is het gesprek gauw klaar. „Dan zeg ik: oké, hartelijk dank voor uw reactie. We gaan door naar de volgende beller! Maar dat wil niet zeggen dat men niet gehoord moet worden." Joost Eerdmans (42) debatteert graag op het scherpst van de snede. Iedere werkdag tussen half zeven en zeven uur 's avonds is hij in zijn element; dan kruipt hij achter de microfoon voor een programma met een onversneden rechts geluid. Zijn stellingen als: 'Timmermans moet in grijpen bij de diplomatenbende' of 'Zet veroordeelde pe- do's in een pedoflat' staan garant voor een half uurtje ste vig verbaal gooi- en smijtwerk. Mensen haten hem of hou den van hem. „Nuances gaan overboord, dat moet ook. Ik zeg altijd: 'Welkom bij Onderbuik FM'. Of: 'Hier is Radio Roeptoe- ter, rechts heeft voorrang, kom er maar in'. Ook de minder genuanceerde gevoelens mogen en móeten gehoord wor den." Met z'ijn bijnaam Joost OngenuancEerdmans heeft hij geen enkele moeite, zegt hij opgewekt. „Die klopt toch?" Want als hij ergens een hekel aan heeft, is het dat dingen onbenoemd blijven. Dat sausje politiek correctheid dat over een onderwerp heen wordt gegoten, bah. Be smuikt de andere kant op kijken als gevoelige kwesties aan de orde komen. Over, om maar iets uit het vaste reper toire van Eerdmans te noemen, criminaliteit onder allocht onen, of tbs'ers en criminelen op proefverlof, de toe stroom van Oost-Europeanen. „Eén ding vind ik het allerbelangrijkste, dat je duidelijk moet maken wat je wilt", zegt hij. In een grijs verleden zag hij hoe bijkans de hele Tweede Kamer zich omdraaide als de leider van de extreem-rechtse Centrumpartij Hans Janmaat het woord nam. „Men wilde het gewoon niet ho ren, topambtenaren incluis. Men was ziende blind, horen de doof. Je moet altijd luisteren naar argumenten, of je ze nu abject vindt of niet." Hij zegt het met een glimlach, ont spannen achteroverleunend in zijn bureaustoel op de tien de verdieping van het gemeentehuis in Capelle aan den IJs sel. Op inhoud mag hij hard zijn, als gastheer staat hij ons blijmoedig te woord, zonder de sikkeneurigheid en het

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 68