Een steen in het water 14 Bemoedigen. Jacquelien de Savornin Lohman (80) ziet dat als haar taak. Ook op toneel. „Je moet altijd weer verder kijken. Openstaan voor nieuwe impulsen." door Martin Hermens Weer gaat er iets mis. lacquelien de Savornin Lohman haalt nonchalant haar schouders op. Koffiezetten is niet haar grootste talent. Voor de schade die dat gebrek oplevert, wil ze zich ooit nog eens verzekeren. „Want die valt niet onder het basispak ket", concludeert ze nuchter in wat lijkt op een komische act voor een dame op leeftijd. Even later loopt ze de woonkamer met uitzicht op de Amstel binnen. Druilerig weer buiten. Een knoeierige bruine vlek, veroorzaakt door rondvliegende koffieprut, siert haar beige truitje. De frêle gestalte nestelt zich in de stoel voor het raam. Heldere ogen. „Nou, wat wil je we ten", vraagt ze kordaat. Of ze wel eens voor gek is ver klaard, bijvoorbeeld. „O, ja hoor. Meer dan eens. Dan zeg gen mensen: 'Kind, waarom doe je dat toch?' Ze hebben liever dat ik ga schilderen of bloemschikken." Goedbedoelde adviezen. Dat begrijpt de inmiddels 8o-jarige jonkvrouw wel. Maar ze is en blijft op een gezon de manier recalcitrant. Nog steeds niet bereid zich over te geven aan de verwachtingen van anderen. „Mensen willen je graag op je plaats houden. Dan val je precies in de gel dende patronen. Oudere mensen behoren achter de gera niums te zitten. Doe je op mijn leeftijd wat anders, dan brengt dat onrust. Dan gooi je een steen in het water die rimpels veroorzaakt. Dat zorgt voor twijfel." Vriendinnen van haar beginnen graag over de 'ongunsti ge biotoop' waarin ze zitten. „Ze vertellen me dat ze zo veel sterfgevallen om zich heen meemaken. Dat feit wordt vervolgens als excuus gebruikt om vooral niets te doen. Soms krijg ik het gevoel dat ik egoïstisch ben: op mijn leef tijd heb ik ook veel bekenden die overlijden. Maar ik vind het juist prettig om nog veel te doen. Doorslaggevend voor mij is dat mijn kinderen achter me staan, dat ze het goed vinden wat ik doe. Ik zou het vervelend vinden als ze zich voor hun moeder zouden moeten excuseren." Na een indrukwekkende carrière als professor, senator en jurist koos ze tien jaar geleden voor het cabaret. „Mijn kinderen hebben me nooit tegengehouden. Ze zijn ook nooit op de rem gaan staan. Je moet actief blijven op mijn leeftijd. En vooral een doel hebben, een ding waar je voor wilt gaan. Natuurlijk: een goede gezondheid is belangrijk. Maar wat er ook gebeurt, je moet altijd weer verder kijken. Openstaan voor nieuwe impulsen. Dat geldt niet alleen voor mij, hoor, maar ook voor jonge mensen. Ik heb een kleinzoon die midden in de puberteit zit. Daar komt op dit moment niet veel uit. Hij moet altijd aangespoord wor den zijn huiswerk te doen. Als hij maar iets zou hebben waarvoor hij warm loopt, zou dat al schelen. Dan overwin je alle tegenslagen die je tegenkomt." Wijsheid afkomstig uit eigen ervaring, erkent ze. „Het ziet er op papier misschien anders uit, maar ik heb in mijn leven nooit carrière gemaakt. Als ik ergens werkte, kwam ik altijd op een punt dat ik dacht: wat doe ik hier eigenlijk? Dan stelde ik me voor hoe het is dat werk nog jarenlang te blijven doen. Dat levert meestal een vervelend perspectief op. Als je dan niet oppast, ga je de negatieve activiteiten

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 66