Van kerstallergie tot piekervaring GEZOND 7 DINSDAG 24 DECEMBER 2013 GRIJS GEBIED Marcel Olde Rikkert Kerstverhalen zijn zo oud als de Bijbel. Het oor spronkelijke verhaal ont roert omdat de oude werkman Jozef, legendes vertel len dat hij misschien wel 8o was, en zijn zwangere bruid Maria, ab soluut niet de hulp kregen die ze nodig hadden. De herbergier had geen plaats, zodat Maria van Je zus moest bevallen in een stal met kribbe. Dat roept meteen sympathie op, omdat zorg en wel zijn voor kwetsbare mensen goed moet passen. Maar Kerstmis is nog veel meer dan dit mooie verhaal. Het is ook een grote in greep in de agenda van ons dage lijks leven, bedoeld als heilzame injectie in donkere winterdagen. We kunnen onze batterij ermee opladen, onze dorst lessen en meer dan onze honger stillen. We fleuren op door de aandacht voor elkaar. Een geslaagde 'kerst- behandeling" heeft zo positieve ef fecten op zieke én gezonde men sen. Kerstmis heeft echter ook bij werkingen. Veel mensen zijn al lergisch voor kerst. Enkelen lo pen zelfs hooikoorts op van kerst bomen of aanverwante kerstplan- ten. Pechvogels kunnen niet te gen het vele eten en de hoge cho- lesterolconcentraties. Ze krijgen darmproblemen, een beroerte of een hartinfarct. Na een dip op kerstavond, pieken de ziekenhuis opnames en sterfte daardoor he laas op eerste en tweede kerst dag. Soms zijn er uitzonderlijke diagnoses, van kinderen die kerst ballen inslikken tot oudere men sen die per ongeluk tafelversie ring binnen krijgen. Een veel gro ter aantal mensen heeft echter last van eenzaamheid met kerst, tot somberte en depressie toe. Het is echter een fabeltje dat kerst bij overbelaste families zou lijden tot 'Granny dumping' op af delingen spoedeisende hulp. In Nederland zien we dat gelukkig niet. Het lichtfeest van Kerstmis, lijkt vooral minder goed in het le ven van ouderen te passen en juist voor hen aan glans in te boe ten. Daarom vroeg ik een aantal patiënten op onze geriatrie-afde- ling wat ze er dit jaar van ver wachten. De eerste dame van in de 8o zag ernaar uit en wilde in ieder geval weer thuis zijn met kerst. Maar een andere, ongeveer even oude mevrouw zei: „Het moet maar snel voorbij zijn, die eenzaamheidsoperatie. Ik vind er niets meer aan." Een wat gezette, grijze heer beaamde dat. „Ik vind er niets aan, dat flauwekul feest. Doe ik niet aan mee." De laatste, een schattige 85-jarige mevrouw, liet echter meteen twinkelingen in haar ogen zien, toen ik over kerst begon. „Ik houd van Kerst mis en krijg er altijd heel prettige herinneringen van vroeger gratis bij kado." Kortom, Kerstmis past sommigen wel heel goed, ande ren helemaal niet. Zoals bij medi sche ingrepen, variëren werking en bijwerking, maar lopen kwets bare ouderen de grootste risico's op een minder gelukkige afloop. Als we daar op letten, kunnen we die kerstallergie misschien wel ombuigen tot een piekervaring bij ons in de herberg. Beweeg je wel voldoende? Ziet dat vlekje op de huid er niet verdacht uit? Tienduizenden apps richten zich op de zieke én gezonde mens. Maar hoe weet je of zo'n app betrouwbaar is? Anouk Mol heeft een chroni sche darmaandoening, de ziekte van Crohn. Om meer inzicht te krijgen in het ver loop van haar ziekte, heeft ze de Amerikaanse app GI Monitor gedownload. Hier op noteert ze hoe haar ontlastingspatroon is en houdt ze een pijnscore en een stressle- vel bij. Ze vermeldt welke medicijnen ze slikt en wat ze eet. Aan lotgenoten kan ze vragen stellen of ze wisselt onderling infor matie uit. „De informatie die ik nu bij een bezoek aan mijn arts geef, is door de app veel vollediger." Stapten mensen in het verleden met hun zorgvragen rechtstreeks naar de dokter, een groeiend deel van hen kiest er anno 2013 voor hierover zelf de regie te voeren. „Ongeveer de helft van de mensen raad pleegt internet voor zorgvragen, vooral over klachten en de gezondheid", zegt Loes Bierma van de patiëntenfederatie NPCF. Ontwikkelaars springen hier gretig op in. Ze maken bijvoorbeeld apps die je vertel len hoeveel stappen je op een dag zet, die inzicht geven in je eetgedrag of je informe ren wat te doen na inname van een giftige stof. Vanuit een onoverzichtelijke jungle zijn inmiddels tienduizenden (internatio nale apps te downloaden. Bierma: „Het goe de van zo'n app kan zijn dat die een beter inzicht geeft in iemands gezondheidspro bleem of ziekte, waardoor je bijvoorbeeld nog stipter je medicijnen inneemt. Ze kun nen helpen patronen te herkennen." Er is ook een keerzijde. „Je weet niet altijd of de maker van de app betrouwbaar is. Wat doet deze met de informatie die jij in vult? Wordt die gebruikt en zo ja, waar voor dan? Ook weet je vaak niet of de afzen der wel betrouwbare informatie verstrekt. De informatie kan bijvoorbeeld heel eenzij dig zijn, omdat er een organisatie achter zit die misschien vooral als doel heeft om een product te verkopen. Het kan dus erg lastig zijn om een goede en nuttige app te onder scheiden van een nutteloze of onbetrouw bare app." Omdat een leek vanaf de buitenkant niet kan inschatten hoe betrouwbaar of waarde vol een app werkelijk is, staan er deskundi gen op om hen (enige) bescherming te bie den. Een voorbeeld hiervan zijn apps die diagnoses kunnen stellen of medische ad viezen geven. Deze moeten voldoen aan strenge Europese regelgeving en krijgen pas dan een zogeheten CE-markering. De ze regelgeving ten spijt voldoet in ons land tot op heden slechts een klein deel van de medische apps hieraan. Het aantal medi sche apps met een CE-markering is op één hand te tellen. De Inspectie voor de Ge zondheidszorg (IGZ) voert formeel de con trole hierop uit, maar voerde die taak de af gelopen jaren niet streng uit. Met ingang van 1 januari 2014 zegt de IGZ de regels wél strak te handhaven en met extra in specteurs actiever te controleren. Boetes voor foute apps kunnen dan oplopen tot honderdduizenden euro's. Ze zullen erna niet meer te downloaden zijn. Maar zelfs mét een CE-markering hebben mensen nog niet de garantie dat ze een goe de app in handen hebben, zegt Karin Oost, hoofd van Artsennet, de onlineportal van de Landelijke artsenfederatie KNMG. „Van belang is bijvoorbeeld ook dat de app ge- - bruikersvriendelijk is, dat vermelde resulta ten wetenschappelijk kloppen en dat priva cygevoelige gegevens zijn beschermd. Nu is dit nog lang niet altijd het geval. Veel zorgprofessionals zijn daarom nog huiverig apps in te zetten of aan patiënten voor te schrijven. Ze kunnen de kwaliteit ervan niet controleren, maar zijn wel verantwoor delijk als het een keer misgaat." Veel artsen laten zich daarom vooralsnog leiden door collega's, Google of Artsennet om te bepalen welke medische apps ze be trouwbaar achten. Een tijdrovende taak, die ze graag veranderd zien. Geef de goede medische apps een keurmerk, zei vorig jaar - driekwart van de artsen. Amerika en Groot-Brittannië voerden dat al eerder in. Ook Nederlandse artsen wachten erop, blijkt uit twee artsenenquêtes. De KNMG en adviesorganisatie VvAA zijn bezig met een haalbaarheidsstudie voor een keur merk voor medische apps in ons land. HOE CHECK IK OF MIJN MEDISCHE APP BETROUWBAAR IS? Marcel Olde Rikkert is professor in de geriatrie. Mijn app zegt dat ik gezond ben door Arnoud Kluiters illustratie Mark Reijntjens Kijk of is vermeld of de aangeboden informatie is gebaseerd op wetenschappelijk onderzoek. Controleer of de aanbieder een privacybeleid heeft. Check hoe je contact kunt opnemen met de aanbieder. Kijk naar de afzender: is de app afkomstig van of wordt deze gesteund door een arts, kennisinstituut, zorginstelling of patiëntenvereniging? Lees de reviews op Artsennet.nl (van KNMG) en DigitaleZorgGids.nl (NPCF). Daar vind je duizenden medische apps en waarderingen van gebruikers, zorgverleners en andere experts. Op www.artsennet.nl/Kennisbank/ Medische-apps.htm staat een overzicht van apps met keurmerken of markeringen (certificering) uit binnen- en buitenland. reageren? gezondheid@depersdienst.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 47