6 GEZOND ONDERZOEKER Diabetici zijn extra gevoelig voor voetwonden. Dit komt door zenuwwschade, verslechterde doorbloeding en een verminderde weer stand. Voetwonden bij dia betici kunnen leiden tot zweren en soms tot ernstige infecties waar bij het onderliggende weefsel wordt aange tast. In het ergste geval moet de voet of het onderbeen worden geamputeerd. „Iedere 20 seconden heeft ergens ter we reld een onderbeenamputatie plaats ten ge volge van diabetes. Bij 85 procent is dat met een voetwondje begonnen", aldus be wegingswetenschapper Mark Arts. „Zo'n 20 procent van de diabetespatiënten krijgt in zijn leven een voet wond. Heel verrader lijk want vanwege de door diabetes aange taste zenuwen voelen zij dit niet." Het is dus essentieel dat zelfs de kleinste voetwondjes voorkomen worden. Daarom krijgen patiënten vaak orthopedisch maat- schoeisel voorgeschreven dat de druk op de voetzolen vermindert. Arts: „Orthopedi sche schoenen worden al heel lang voorge schreven maar er is geen consensus bij on derzoekers of ze ook daadwerkelijk effec tief zijn bij het voorkomen van de diabeti- sche voetwonden. Bovendien is in geen van die onderzoeken aandacht besteed aan MARK ARTS (35) de vraag in hoeverre het schoeisel daadwer kelijk de druk op de voetzolen verlaagt." En, heel belangrijk, hoe trouw draagt de pa tiënt zijn orthopedische schoenen? Ook dat was niet eerder onderzocht. „Toch een gemiste kans", aldus Arts die er tussen neus en lippen door fijntjes op wijst dat zo'n paar schoenen toch gauw 1.500 a 1.600 euro kost. Orthopedisch schoeisel wordt voor het grootste gedeelte vergoed vanuit de basisverzekering. Maar patiënten moe ten ook een eigen bijdrage leveren. Om de effectiviteit van het orthopedisch maatschoeisel te testen heeft hij een groep van 171 diabetespatiënten die eerder al een voetwond hadden opgelopen, gedurende 18 maanden gevolgd. Om de drie maanden heeft hij deze patiëntengroep opgezocht en met behulp van een inlegzooltje met senso ren gemeten op welke plek de druk op de voetzool te hoog was. Als bij zo'n voetdrukmeting de druk boven een bepaalde waarde kwam, werden in een groep van 85 patiënten de schoenen ter plekke door een technicus aangepast. Bij de controlegroep (de andere 86) werden geen tussentijdse aanpassingen gedaan. „Het kwam te vaak voor dat het schoeisel niet voldeed", benadrukt Arts. „Ondanks de op maat gemaakte orthopedische schoen was de drukverlaging vaak niet vol doende. Dit had ook te maken met de wij ze waarop het schoeisel doorgaans wordt aangepast. Ondanks de grote kunde en er varing van de schoentechnicus en de be handelend revalidatiearts is het toch ook een kwestie van 'trial en error'. De patiënt krijgt te horen 'ga er maar op lopen' en wanneer hij drie maanden later met een ontstoken voet loopt, is de conclusie 'deze schoen werkt dus niet'. En dat is nu juist wat wij willen voorkomen." Arts pleit er dan ook voor het schoeisel te verbeteren met behulp van voetdrukmetin- gen. Een objectieve meetmethode die met een laat zien waar de druk onder de voet hoog is, zodat de schoen ter plekke, duur zaam, aangepast kan worden. Tijdens het onderzoek onderzocht Arts ook het risico van terugkeren van een voet wond bij de controlegroep, waarvan het schoeisel dus niet tussentijds werd aange past. Dat bleek bij die patiënten niet lager dan bij de groep van 85 waar dat wel iedere drie maanden was gebeurd. „Zeer teleur stellend. Dit had echter alles te maken met het niet of te weinig dragen van het schoei sel. De therapietrouw bleek doorslagge vend", aldus Arts. Om te meten of de schoenen wel gedragen werden, had hij een temperatuursensor en een stappentel ler in de orthopedische schoen verwerkt. En wat bleek: minder dan de helft van de onderzochte patiënten trok de schoen daad werkelijk voldoende vaak aan. Bij de groep die het schoeisel trouw droeg, bleek het ri sico op een terugkerende wond met 46 pro cent verlaagd te zijn wanneer de drukont- lasting tussentijds was gemeten en verbe terd, in vergelijking met de controlegroep. Zijn conclusie is dat het duurzaam verbete ren van drukontlastende eigenschappen van de orthopedische schoen helpt, maar alleen als het schoeisel voldoende gedra gen wordt. Dat wil zeggen in meer dan 80 procent van het aantal stappen dat de pa tiënt maakt. Maar hoe overtuig je een patiënt van het nut? En wat vinden zij van de schoen als het gaat om comfort, gewicht en het cosme tische aspect? Ook dat onderzocht hij. „De meerderheid was best positief over al deze aspecten, maar een belangrijke reden de schoenen niet te dragen was dat ze het nut er niet van inzagen. We moeten de patiën ten dus op een of andere manier van het beschermende effect overtuigen. Patiënten die begrijpen waarom de schoenen zinvol zijn, dragen ze vaker en dat leidt tot een verminderd risico op het krijgen van een voetwond." Orthopedisch schoeisel kan voetwonden bij diabetici hel pen voorkomen. Maar dan moet de patiënt deze schoenen wel dragen. De (dure) schoe nen blijven vaak in de doos, blijkt uit onderzoek van bewegingswetenschapper Mark Arts. Orthopedisch schoeisel blijft vaak in de doos door Anne Salomons illustratie Mark Reijntjens Titel dissertatie: 'Custom-made footwear in diabetes: Offloading, usability and ulcer recurrence' Promotie: 11 december 2013 aan de UvA Medeonderzoekers: promotor prof. dr. Frans Noliet, projectlei der en co-promotor dr. Sicco Bus, dr. Mirjam de Haart en collega Roelof Waaijman Huidige baan: docent praktijk gericht onderzoek op de Paramedische Hogeschool Fontys Opleiding: bewegingswetenschap pen aan de VU Proefpersonen: 171 patiënten (gemiddelde leeftijd 61 jaar) met diabetes, hoog risicopatiënten die al eerder een voetwond hadden Mark Arts. reageren? gezondheid@depersdienst.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 46