A. GEZOND 3 www.sport-supplementen.nl e bron Dool zelf. Het is zelfs helemaal niet goed als mensen te veel willen onthouden. „Het begint pas een probleem te worden als we essentiële dingen gaan vergeten. Zoals: wanneer was de Tweede Wereldoorlog? Of: wie is de koning van Nederland?" Dat is wat mensen met dementie over komt, legt Van den Dool uit. „Dementie is een verstoring van de verwerking van infor matie in de hersenen. Het begint meestal met geheugenverlies. In een later stadium worden dagelijkse handelingen en praten moeilijker en raakt het besef van tijd ge stoord. Gedrag en karakter kunnen veran deren. We spreken van dementie als de pro blemen zo ernstig zijn, dat ze het functio neren in het dagelijks leven belemmeren." Ook voor de omgeving is dat zwaar. Van den Dool: „Het is heel belangrijk dat de fa milie ook goede ondersteuning krijgt. De ze ziekte heb je eigenlijk samen. Als part- ner of kind is het belangrijk te accepteren dat het echt een ziekte is. Dat valt niet al tijd mee omdat iemand er aan de buiten kant nog hetzelfde uitziet, terwijl hij of zij van binnen zo verandert." Dat zijn woorden die bij de meeste aanwe zigen in Naaldwijk in vruchtbare aarde val- Handig bij dementie Ook dementie doet pijn len. Zij komen vooral naar de Alzheimer ca fés uit een behoefte aan 'herkenning en er kenning', zoals een van hen het uitdrukt. En om vragen te kunnen stellen aan des kundigen als Wim van den Dool. Ineke Boogaards is er voor het eerst. „Mijn zwa ger heeft vasculaire dementie", vertelt zij na afloop. „Inmiddels zit hij in een verzor gingshuis. In het begin dachten we steeds dat hij ons in de maling nam. Op vakantie vroeg hij iedere ochtend of wij soms wis ten waar zijn auto stond. En als hij kookte, was het voor een heel weeshuis. Veel men sen zeiden: 'loh, hij speelt toneel, daar moet je niet intrappen'. Maar dat bleek dus niet het geval. Het is heel verdrietig." Toch is er ook troost: er zijn soms nog wel degelijk zaken waarin je als naasten nog dichtbij iemand met dementie kunt ko men, weet Van den Dool. Neurologen heb ben kunnen aantonen dat het enige dat in het geheugen gespaard blijft, de herinne ring aan muziek is. „Het is daarom de kunst om muziek te zoeken die herinnerin gen oproept. Als je het contact kwijt bent met een geliefde en niet meer kunt praten over de dingen van alledag, luister daar dan samen naar. Ook gevoelens die horen bij aanraking, compassie en liefde kunnen nog steeds aanwezig zijn." DINSDAG 24 DECEMBER 2013 Zwakke hersenverbinding veroorzaakt dyslexie Volgens Belgische onderzoekers klopt de gebruikelijke verklaring voor het ontstaan van dyslexie niet. Vol gens die verklaring ontstaan de lees problemen door een gebrekkige ont wikkeling van het ge deelte in de hersenen waar de ken nis is opge slagen op welke ma nier de klan ken van de taal gekop peld zijn aan geschreven tekens (let- illustratie Sebastian Kaulitzki ters). Bij het zien van de geschreven tekens zou het dyslectici niet lukken de bijbehorende klanken op te halen en de woorden te vormen. Op basis van een nauwkeurige verge lijking van de hersenactiviteit van 23 mensen met en 22 mensen zonder dyslexie, concluderen de Leuvens on derzoekers nu dat de opslag van de 'klankcodes' bij mensen met dyslexie wel degelijk in orde is. Het lukt hen alleen niet de codes snel te raadple gen. De oorzaak daarvan is een zwakke verbinding tussen het hersengebied met de klankcodes en de hersenge- bieden die dit gebied raadplegen bij het maken van 'taal'. Als het lukt de ze verbindingen te versterken, zou de ernst van de dyslexie moeten vermin deren, opperen de Belgen. Bron: Science Aspartaam veilig bevonden De zoetstof aspartaam is bij normaal gebruik volkomen veilig. Dit conclu deert de Europese voedselwaakhond ESFA na het bestuderen van alle be schikbare wetenschappelijke gege vens over aspartaam. Noch as partaam zelf, noch de producten waarin aspartaam in het lichaam in uiteenvalt (fenylalanine, methanol en asparaginezuur) levert bij normaal ge bruik van aspartaam enig gezond heidsprobleem op. Iemand van 70 ki lo zou probleemloos dagelijks 2,5 li ter frisdrank gezoet met aspartaam kunnen drinken. Mensen met de stofwisselingsziekte PKU moeten wel oppassen; zij kun nen het aminozuur fenylalanine niet goed verwerken. Bron: website EFSA {www.efsa.euFopa-.eu) '»hay Proteïne antidoping.nl/nzvt g«<ontrot««fd zijn op afw*z»gh*«cl van doping gvcrtaierrd* itoflen om het rIMtO Op «1 topsporten re gebruiken eo er zeker van zijn dat de kwaliteit INTERESSANTE BOEKEN In het derde deel in de reeks 'Moderne Demen- tiezorg' staat het toegenomen emotie- en ge voelsleven van dementerenden centraal. Bij al les wat erop achteruitgaat bij deze groep, gaat dit er meestal juist op vooruit. Bij allerlei za ken, zoals het bedienen van een apparaat of het bewegen door ruimtes, gaat iemand met dementie veel meer op zijn op gevoel af. Hoe kun je als familieleden en hulpverleners het beste met alle toegenomen emoties omgaan? Daarnaast ook een hoofdstuk met antwoorden op de meest gestelde vragen tijdens Alzheimer- cafés. Lenie Vermeer, GZ-psycholoog in de de- mentiezorg, is jarenlang gespreksleider ge weest bij die bijeenkomsten. Ruud Dirkse en Lenie Vermeer - Handig bij dementie. Kosmos, 22,95 euro. Geriater Dautzenberg is een regelmatige spre ker in Alzheimercafés. Zijn boek is opgebouwd rond de vragen die hij in zijn spreekkamer krijgt. Soms komen die van mensen die zelf ge heugenproblemen hebben, nog vaker zijn het mantelzorgers. Wat zij gemeen hebben, legt hij uit,'is dat zij op zoek zijn naar uitleg en steun. Hij geeft uitleg over het ontstaan van symptomen van de ziekte en handvatten hoe daarmee om te gaan en tips om te blijven com municeren met elkaar, ook als de ziekte ernsti ger wordt en het lijden toeneemt. Dautzen berg gebruikt zijn ervaring om alles helder uit te leggen en praktische tips te geven, ook voor omgang met de pijnlijkste kanten van demen tie. Dr. Paul Dautzenberg - Ook dementie doet pijn. Spreekuur thuis, 21,95 euro. www.alzheimer-nederland.nl reageren? gezondheid@depersdienst.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 43