Geschiedenis voor de jeugd 42 GEZOND OPVOEDING Annie de Vreugd Nelson Mandela is dood. Het heeft een stortvloed aan historische beelden losgemaakt. We hoor den de oude verhalen over apart heid. Op de televisie rolde de ene na de andere documentaire de huiskamer binnen. Ook de laatste week van het jaar is traditiege trouw een terugblikken op al weer een jaar geschiedenis. Wie weet heeft van zijn ont staansgeschiedenis en van de we reld waarin hij woont, begrijpt de mensen om zich heen beter. Er ontstaan minder snel misver standen, mensen begrijpen van el kaar beter waarom ze zo doen. De maatschappij verandert mo menteel razendsnel. We zijn indi- vidualistischer geworden en er zijn veel culturen in ons land ver enigd. Dat maakt dat veel men sen zich minder thuis gaan voe len in hun eigen land. Jongeren zouden best vaker mogen erva ren waar hun 'roots' liggen. Histo risch besefis juist nu enorm be langrijk om de identiteit van mensen' te verankeren. Om weer te weten wie je bent, waar je van daan komt, waar je staat en waar je naartoe wilt. Waarom zijn we die we zijn, hoe is het gekomen dat we in dit land wonen met de ze gewoontes? Als deze vragen be antwoord worden, begrijpen we beter welke richting het met ons en met ons land uit zou kunnen gaan. Dat schept rust en vertrou wen. Dat geldt voor zowel au tochtonen als allochtonen. We kunnen onze geschiedenis ge bruiken als referentiekader van waaruit we de wereld om ons heen proberen te duiden. We kunnen dan van een afstand naar onszelf kijken en over onze situa tie oordelen. Jongeren die veel weten van de geschiedenis van hun land, leren kritisch te kijken. Ze zullen zorgvuldiger hun con clusies trekken en minder snel te kort door de bocht gaan bij het ui ten van hun mening. Er speelt dan immers meer mee dan het hier en nu. Normdiscussies ver zanden vaak vanwege het gebrek aan historisch besef. We kunnen met onze wordingsgeschiedenis ons voordeel doen en het begrip tolerantie nieuw leven inblazen. Het is belangrijk dat jongeren ver banden gaan ontdekken tussen verleden, heden en toekomst. Dat kan in de lessen op school, maar deze weken van historisch terug blikken bieden ook ouders tallo ze mogelijkheden spelenderwijs hun kinderen historisch besef bij te brengen. Naar aanleiding van een tv-programma kunnen groot ouders vertellen over hun leven tijdens de oorlog. Over hoe ze de Hongerwinter zijn doorgekomen. Door 'echte' verhalen van erva ringsdeskundigen gaat geschiede nis leven voor de jeugd. Het raakt henzelf, want zij zijn nakomelin gen van de mensen die dit heb- ben meegemaakt of wonen in de zelfde straat. Willen we dat onze kinderen zich thuis blijven voe len in onze samenleving, dan is het goed bevlogen over vroeger te praten. De komende tientallen jaren verdubbelt het aantal mensen met dementie. Geen wonder dat er zo veel belangstelling is voor de 220 maandelijkse 'Alzheimer cafés' die Nederland inmiddels telt. Het zijn vooral ontmoetingsplekken voor lotgenoten. Het is opvallend druk in Hof van Eden, het welzijnscen- trum in Naaldwijk. Zo'n zestig mensen zijn afgeko men op het Alzheimer café dat in dit tuinbouwgebied onder Den Haag iedere der de week van de maand wordt gehouden. Een echte kroegbaas zou er blij mee zijn. Alleen is de klandizie wat anders dan ge bruikelijk in een café: de klanten zijn voor namelijk familieleden van mensen met de- Het begint pas een probleem te worden als we essentiële dingen gaan vergeten mentie. Zij hopen informatie te krijgen over de ziekte en willen graag ervaringen uitwisselen. Een van hen is de 91-jarige meneer Visser. Hij is een regelmatige bezoeker van deze in formele bijeenkomsten sinds zijn vrouw begon te dementeren, vertelt hij tijdens de koffie voor aanvang. Twee jaar zorgde hij thuis voor haar, maar 6,5 jaar geleden moest ze naar een verzorgingstehuis. „Het ging op een gegeven moment gewoon niet meer. Ze begon 's nachts door het huis te dwalen, viel vaak en het lukte mij niet meer haar op te tillen. Ze liet het gas aan en werd steeds agressiever." Meneer Visser kan er niet omheen: zijn vrouw is niet meer degene op wié hij ooit verliefd werd. „Het begon ooit met vlinders in m'n buik, we zijn nu 66 jaar getrouwd. Maar je weet nooit hoe je levenspad samen gaat verlo pen. Ik bezoek haar elke dag en heb wel het gevoel dat ze mij nog herkent. Dat is heel belangrijk voor mij." In Nederland zijn zo'n 220 van dit soort maandelijkse Alzheimer cafés. Sinds kort bestaan er ook enkele Alzheimer theehui zen, voor Turkse en Marokkaanse Nederlan ders. Ze worden georganiseerd door regio nale afdelingen van Alzheimer Nederland. Zestien jaar geleden is het Alzheimer café bedacht door de gespecialiseerde psycho loog Bère Miesen. Hij is octrooihouder voor Europa; zijn concept is ook tot in het buitenland doorgedrongen. De kans is groot dat deze trefpunten in de toekomst alleen nog maar populairder wor den. Het is de verwachting dat het aantal mensen met dementie vanwege de vergrij zing de komende tientallen jaren explosief gaat stijgen. Op dit moment zijn er al ruim 250.000 Alzheimerpatiënten in Nederland, van wie verreweg de meesten ouder zijn dan 65 jaar. De verwachting is dat dit er in 2040 een half miljoen zijn. Geen wonder dus dat er zo veel belangstel ling is voor deze cafés. De bijeenkomsten beginnen meestal met een interview met een betrokkene of een lezing. Die betrokke ne kan iemand met beginnende dementie zijn, maar ook een familielid of een profes sional. Vanavond in Naaldwijk vertelt specialist ouderengeneeskunde Wim van den Dool van GGZ Delfland over de werking van het geheugen. Hij begint met een vraag: „Wie weet nog wat hij maandagavond vorige week heeft gedaan?' Welgeteld drie men sen in de zaal steken hun vinger op. De ove rige aanwezigen schuiven wat ongemakke lijk heen en weer op hun stoel. Nog zo'n vraag: „Heeft u gisteravond tv ge keken? En zo ja: wat heeft u gezien?" Ook daar hebben veel mensen niet onmiddel lijk een antwoord op. „Moet u zich nu zor gen maken? „Nee", antwoordt Van den 2' Dit is de laatste column over opvoe ding van orthopedagoge Annie de Vreugd in deze krant. Praten over dementie geeft steun door Johanneke Stolk illustratie Nourdin Kouch Wim van den Dool

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 42