Om oogletsel op te lopen, hoefje vuurwerk niet zelf af te steken; de helft van alle slacht offers is omstander. Oogarts Tjeerd de Faber ziet de ellende die vuurwerk kan veroorzaken elk jaar in het ziekenhuis. „Het is oorlogsgeneeskunde." Nederland is een veilig land maar rond de jaarwisseling zou er een negatief reisad vies voor ons land moeten gelden", aldus Tjeerd de Fa ber, oogarts in het Oogzie kenhuis Rotterdam. Iedere nieuwjaarsnacht weer ziet hij de stroom vuurwerkslachtoffers binnenkomen op de spoedeisende hulp, allemaal in deplorabele staat, huilend, soms gillend van de pijn. „Het is oorlogsgeneeskunde", benadrukt De Faber. Bij zo'n dienst ziet hij vreselijke trauma's als verbrande oogleden en oogbol len of gescheurde ogen. Hele familiedra ma's spelen zich voor zijn ogen af. „Kleine kinderen die door het pretvuurwerk van hun vader nagenoeg blind zijn geworden en daardoor speciaal onderwijs moeten vol gen." Vuurpijlen, siervuurwerk, rotjes, alles maakt slachtoffers, ook het zogenaamde koudvuur van 'onschuldige' sterretjes. Vo rig jaar liepen 249 mensen door vuurwerk oogletsel op, waarvan 89 ogen met blijvend letsel, 22 mensen raakten blind en 7 ogen moesten zelfs verwijderd worden. De oogarts zal dan ook niet nalaten erop te hameren dat het afsteken van vuurwerk door leken verboden zou moeten worden. Maar zolang dat in Nederland nog niet het geval is, pleit hij ervoor in ieder geval een vuurwerkbril op te zetten, ook als omstan der. „Zelf ga ik altijd op de fiets naar mijn werk maar de week voor de jaarwisseling neem ik steevast de auto, ik vind het te ge vaarlijk. Vuurwerk is prachtig om te zien maar niet als het ook het laatste is wat je ogen ooit te zien krijgen." Naast het oogletsel is het revalidatieproces vaak ook enorm intensief voor de patiën ten. Vijf operaties in één jaar tijd zijn geen uitzondering. „Het trekt een enorme wis sel op die levens", vertelt De Faber. „Een psychisch trauma is de klap na de vuur pijl." De kosten van oogletsels door vuur werk bedragen 2 miljoen per jaar, wat van het totale budget van oogheelkunde afgaat. De Faber: „Voor dat bedrag kun je 1.500 be jaarden een staaroperatie geven." Joeri Pels (16) geeft deze dagen zo veel mo gelijk interviews. „Om te zorgen dat consu mentenvuurwerk verdwijnt", aldus loeri. „Vuurwerk is gewoon een granaat in je hand. Ieder jaar wanneer ik op controle naar het Oogziekenhuis ga, zie ik huilende Het was een heel zware tijd voor mij en mijn ouders, het was een hel kinderen die vuurwerk in hun oog hebben gehad. En dan denk ik 'zo zat ik daar drie jaar geleden ook'." loeri was 13 toen hij op oudejaarsavond een babyvuurpijl in zijn oog kreeg. Hij ging heel onschuldig iets uit de auto van zijn ouders halen. „Opeens was het BAM, een pijl in mijn oog." Tot drie keer toe ging hij in de daaropvolgende uren naar de eerste hulp en steeds werd hij weggestuurd met de boodschap dat er niets aan de hand was. Ondertussen leed hij ondraaglijke pijn. Uiteindelijk werd door een oogarts gecon stateerd dat zijn oog zwaargewond was. Omdat de druk in zijn oog veel te hoog was, dreigde hij het oog te verliezen. Daar om moest hij gedurende een jaar lang tien tallen keren voor een behandeling naar het Oogziekenhuis. „Ik ben er 165 keer naartoe geweest. Het was een heel zware tijd voor mij en mijn ouders, het was een hel." Ook kon hij een lange periode niet naar school. Inmiddels, drie jaar later en drie oogopera ties verder, is het zicht in zijn oog 60 pro cent en de pijn is gelukkig helemaal weg. Vorig jaar is hij zowaar voor het eerst weer met oudejaar naar buiten gegaan. „Samen met de familie hebben we een vuurpijl af geschoten, ter nagedachtenis aan mijn opa die net was overleden. We hadden welis waar allemaal een vuurwerkbril op, toch bleef ik bang dat het weer gebeurde." De Nationale Campagne Vuurwerkbril roept basisschoolleerlingen dan ook op om tijdens de jaarwisseling een vuurwerkbril op te zetten. Onderdeel van deze campag ne is de sponsoractie van Nederland Oog- letselvrij waarbij scholen via sponsoring van bedrijven, gratis hippe vuurwerkbril- len aan leerlingen kunnen verstrekken. TIPS OM VEILIGER VUURWERK AF TE STEKEN BAM, een vuurpijl in het oog door Anne Salomons Oogarts Tjeerd de Faber onderzoekt een patiënt met vuurwerkletsel (niet de patiënt uit het verhaal). Hij vindt dat vuurwerk verboden zou moeten worden, foto ANP Joeri Pels www.nederlandoogletselvrij.nl http://ikziejevolgendjaar.nl reageren? gezondheid@depersdienst.nl Draag een vuurwerkbril, ook als omstander en geef als ouder het goede voorbeeld Volg de gebruiksaanwijzingen van het vuurwerk altijd. Bij twijfel niet afsteken Wind is levensgevaarlijk, vuurwerk kan dan horizontaal gaan vliegen Berucht zijn de zogenoemde Romeinse kaars en de dozen met meerdere vuurpijlen Wees ook als omstander of voorbijganger enorm op je hoede en let vooral op je omgeving Toch vuurwerk in je oog? Meteen ultspöelen en op weg naar Eerste Hulp blijven uitspoelen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 41