Oranje bunker voor opslag van hoogradioactief afval is veilig I II II Straf Ook in Torentijd wordt kerst gevierd, met een boom en een extra aangeklede maaltijd. ik 22 ZEELAND l brieven KERST IN DE GEVANGENIS e3 te KNMI in Zeeland Hulst Anders Oranjerevolutie Jachthaven dinsdag De trap is voorlopig even verboden ter rein. Handig in een huis waar de wasma chine in de keider staat en de was zich in het algemeen op de eerste verdieping ophoopt. De voordeur bevindt zich op dijk- hoogte en is alleen te bereiken via een trap die start op polder hoogte. Kortom een huis dat uitermate geschikt is voor iemand met knieklachten. Natuurlijk trek ik me van de klachten weinig aan. Het zal immers wel vanzelf weer overgaan'. Te trots om toe te geven dat ik eigenlijk die trap niet op of afkan zonder pijn. Natuurlijk kan ik een hele boel zaken niet afzeggen, want ja onmisbaar. Vragen om hulp is voor de aanstellers, dus loop ik trap op trap af, door de pijn heen. Totdat ik na een maand niet meer kan slapen van de pijn en de volgende dag de twee meter van hel bed naar de badkamer bijna niet meer af kan leggen. Toch maar eens naar een dokter. Mijn jongste dochter zegt op verwijtende toon dat ze dat al weken gele den had gezegd. Dat komt natuurlijk deels door mijn opvoeding. 'Niet zo flauw doen', was bij ons het mantra. Zo werd een familielid ooit voor aansteller versleten, ter wijl die pols bij controle toch echt gebroken bleek. Mijn va der had een beetje last van zijn rug. De röntgenfoto van zijn rug liet een soort kronkelende slang zien, zijn ruggengraat. - Schaamte, doorgaan, niet zeu ren. Uiteindelijk wordt het grootste gevecht dan het ge vecht tegen jezelf. De dokter is een goed opgelei de huisarts die met één soepele draaibeweging, de zere plek weet te vinden. Ze geeft me de keus: een kijkoperatie of een tijdje rust en zien of het enigs zins herstelt. U raadt het al, ik kijk het nog even aan. Het is tenslotte vakantie. Alleen is er één voorwaarde gesteld, rust. Van alle straffen die uitgedeeld kunnen worden staat 'rust" in mijn top drie. Pijn is tot op ze kere hoogte te verdragen en hoort erbij. Rust is een vonnis en dat had ik eigenlijk bewaard tot na mijn tachtigste. Ik wens u een zalig kerstfeest. Doe het vooral ook rustig aan. 0118-434005 Omwille van kostenbesparingen wordt een van de drie (automati sche) meetstations in Zeeland ge sloten. De drie stations zijn Wil- helminadorp, Vlissingen en West- dorpe. Vlissingen noch Westdor- pe zijn representatief voor Zee land. De eerste heeft heeft een mi cro-landklimaat boven de zand grond en de tweede ligt pal aan zee. Net de enige wel representa tieve: Wilhelminadorp, wordt nu opgedoekt. De keuze kan niet on gelukkiger zijn. Als de nieuwe politieke partij Hulst Anders aan de macht komt bij de komende gemeenteraads verkiezingen in 2014 dan veran dert de gemeente Hulst in Luilek kerland. Hopelijk komt er dan een oliebaron opdagen om die naïvi teit te bekostigen 22 november 2004: de Oranjerevo lutie zorgde voor Europees ge richt bestuur in de Oekraïne. De ze euforie voor Europa staat niet haaks maar tegengesteld op de richting die Rusland onder Poe- tin volgt. Poetin wordt gezien als het einde van elke democratie. Onder Poetin zijn Oekraïnse kran ten en tv-kanalen opgekocht, ge censureerd en staatsondernemin gen dicteren de politieke macht. De EU Energie Strategie verkla ring rekent voor: 36 procent gas, 31 procent ruwe olie en 30 pro cent steenkool uit Rusland. Wie gaat dit spel winnen, een kleine groep Kremlinbedrijven beter ge zegd oligarchen of burgers uit de Oekraïne? We zijn tien jaar verder en de toenmalig welp is nu een machtige meedogenloze beer die zijn macht uitstraald naar elke dreiging en meedogenloos kan toeslaan want er is geen natuurlij ke vijand meer. Uitbreiding van de jachthaven van Breskens is een mooi plan. De vissershaven verhuizen is ook een goed plan. Alleen is het zon de dat net het visserijmuseum is opgeknapt en de totaalkosten zijn wel een beetje te laag berekend. Denk ik. En de nieuwe vismijn bouwen voor wie? Voor die paar scheepjes die nog aanmeren. Dat schip dat nu op de kade ligt dat weegt veel te zwaar om voor de vismijn te zetten. Maar ja dan kunnen ze over een paar jaar toch nog zien hoe het vroeger is ge weest. En uitbreiding van de jacht haven is dat niet de doodsteek voor de jachthaven in Cadzand? Want daar waren ze in Breskens ook niet zo blij mee. Maar ja alles bij alles, er is weer werk en daar gaat het toch om niet waar. middelburg - Het wordt al zijn ze vende kerst 'binnen', dus echt warm of koud wordt Boubker er niet meer van. „Het voelt niet als een feestdag. Maar je weet dat de mensen buiten het gezellig met el kaar hebben. En je weet dat je fa milie verdrietig is dat jij er niet bij kan zijn. Dat komt wel harder aan." Boubker is 'op visite' bij Allal, die de grootste cel heeft op de afde ling van de Middelburgse peniten tiaire inrichting Torentijd. „Wat je dit soort dagen het meest mist, zijn stukjes thuis", zegt Allal. „De kinderen." In de hoek van de cen trale ruimte brengt een kleurrijk versierd kunstboompje nog iets van kerstsfeer. In een ander deel van het complex roert kok Geert de Boer in een stevige risotto. Dat wordt de warme maaltijd van dinsdag. Op eerste kerstdag zet hij de 165 gedetineerden een run derlapje met pepersaus voor. Naar voorkeur halal geslacht. Voor de hindoestanen onder de gevange nen is er een stukje varkensvlees. Het kerstmaal bestaat verder uit sperzieboontjes met rösti en een mousse van boerenjongens als toetje. „Dat krijgen ze eerste kerst dag. Op tweede kerstdag doen we nassi, maar dan iets uitgebreider, met een kippepoot er bij of zo. En Dat blijkt uit een veiligheidsanaly se die minister Henk Kamp (Eco nomische Zaken) maandag naar de Tweede Kamer heeft gestuurd. Na het ongeval in het Japanse Fu- kushima zijn alle kerncentrales in Europa onderworpen aan aanvul lende veiligheidsanalyses (stress testen). In Nederland is ook aan de uitbaters van de overige nucle aire installaties, waaronder de Covra in Vlissingen-Oost, ge vraagd om een stresstest uit te voeren. Bij de Covra wordt radio actief afval opgeslagen van de kerncentrale Borssele, de hoge flux reactor in Petten en de hoger onderwijs reactor van de TU in Delft. Onderzocht is onder meer wat de gevolgen zijn van aardbe vingen, overstromingen en stroomuitval voor de veiligheid. De algehele conclusie is dat de oranje bunker in het Sloegebied veilig is. Wel wordt een aantal maatregelen voorgesteld om de opslag nog veiliger te maken. De Covra moet onderzoeken wat de gevolgen zijn van een aardbeving op de noodstroom. Ook moet in kaart worden gebracht wat ge beurt als een aardbeving plaats vindt en tegelijkertijd de stroom uitvalt. Beschreven moet worden hoe wordt omgegaan met draagbare meetapparatuur en inspecties bij het uitvallen van de stroom. Net als dat afspraken moeten worden gemaakt over het omgaan met het uitladen en herpakken van radio actief afval bij voorspellingen van extreem weer. Ook moet de Covra voor de overi ge gebouwen waar afval wordt be handeld en opgeslagen nog een veiligheidsanalyse uitvoeren. roomijsyoghurt met bosvruchten na." De maaltijd wordt tussen de middag op één bord in de cel ge serveerd. 's Avonds is er zoals al tijd brood. Het is de laatste keer dat bewoners van Torentijd een vers bereid kerstmaal voorgescho teld krijgen. Vanaf volgend jaar moeten ze het, net als in de mees te gevangenissen, doen met een kant-en-klaarmaaltijd, wijst direc teur Peter Baaijens op de opgeleg de bezuiningen. In ploegen van steeds vijf helpt een aantal gedetineerden mee in de keuken. Een populair baantje, weet De Boer, gekoppeld aan goed gedrag. „Ze verdienen er 20 euro per week mee. Dat is toch meer dan de meeste andere klus jes in Torentijd. En dat voor een halve werkdag! Het is leuk werk en af en toe - als er wat over is - kunnen ze voor zichzelf een extra aardappeltje bakken." Op een kast prijkt in dikke rode letters de waarschuwing dat het aantal ge bruikte messen van die dag moet worden gecontroleerd en vervol gens veilig dient te worden opge borgen. Voor alle zekerheid mag de ploegendienst de keuken enkel verlaten via een detectiepoortje. Michel gaat zijn tweede kerst in de gevangenis tegemoet. Net als Boubker en Allal baalt hij er voor al van dat hen één van de twee de vaste recreatie-avonden door de neus wordt geboord. „Die is op donderdag, maar nu moeten we na kwart voor vijf de cel in. Kerst geeft ons niks. Ze pakken alleen maar wat af." Baaijens hoort het geweeklaag glimlachend aan. „We draaien een zondagprogram ma, met minder personeel dus. Door bezuiningen bestaat vanaf volgend jaar ook in Torentijd het kerstmenu uit een kant-en-klaarmaaltijd. Marleen Blommaert Voor meer columns: www.pzc.nl/columns Brieven (max. 150 woorden) richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 91 4330 AB Middelburg lezersredacteur@pzc.nl Jaap den Hollander Deltaweg 17, Haamstede E. Mast Piet Heinstraat 34, Kloosterzande Abko Paauwe 's-Heer-Hendrikskinderenstraat 63, Goes Ben Misilje Nieuwleusenerstraat 11, Cadzand Een kerstkaart doet altijd goed door Marcel Modde I Gevangeniskok Geert de Boer ontfermt zich over de gangbare risotto. Op het kerstmenu prijkt een runder- danwel varkenslapje met pepersaus. door Jeffrey Kutterink DEN HAAG - De oranje bunker voor de opslag van hoogradioactief afval in Vlissingen-Oost is veilig. Toch is een aantal verbeteringen gewenst. II

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 22