Drie jaar cel voor activisten Egypte BUITENLAND 7 WIN JE GELD TERUG! KERSTTOERISME Tienduizenden christelijke toeristen zijn met Kerstmis in Bethlehem. Dat betekent handel. Weer ontslagen bij politie Türkije Koop in december of januari een auto en win! autotrack.nl/occasionactie ANKARA - De machtsstrijd tussen de Türkse regering en de politie gaat door. De regering ontsloeg gisteren nog eens 25 politiechefs, nadat eerder de politiecomman- dant van Istanbul en 14 andere po litiechefs aan de kant waren ge zet. Dat meldden Turkse media. De afgelopen dagen hield de poli tie wegens corruptie tientallen personen aan, onder wie zonen van ministers uit de regering van Recep Tayyip Erdogan. Volgens Er- dogan zijn de arrestaties een 'sme rige operatie' om de regering te beschadigen. Het conflict tussen regering en politie wijst op de kloof tussen het kabinet en haar vroegere belangrijke bondgenoot, de geestelijke Fethullah Gülen. Gülen en zijn beweging Hizmet zijn met de premier in conflict ge raakt door het plan van de rege ring om particuliere scholen te sluiten. Daarvan worden er vele door Hizmet geleid. Een van hen is Ahmed Maher, lei der van de zogeheten 6 April-be- weging. Die jongerenbeweging speelde een belangrijke rol in de protes ten die in februari 2011 een einde maakten aan het bewind van pre sident Hosni Mubarak. De drie waren beschuldigd van overtreding van de nieuwe de- monstratiewet. Die wet beperkte sterk het recht om te betogen. Ook Ahmed Douma en Moha- med Adel, die eveneens zeer ac tief waren in het verzet tegen Mu barak, moeten voor drie jaar de cel in. De drie moeten ook een boete van 50.000 Egyptische pond, 5.300 euro, betalen. Maher meld de zich met sympathisanten op 30 november bij de autoriteiten, nadat een arrestatiebevel tegen hem was uitgevaardigd. Douma en Adel waren daarbij aan wezig. Terwijl de rechter in een politie bureau bij een gevangenis het vonnis voorlas, werden in de zaal leuzen tegen het militaire bewind geroepen. Sinds de militairen begin juli de democratisch gekozen president Mohamed Mursi hebben afgezet, zijn duizenden tegenstanders van het nieuwe Egyptische bewind aangehouden. Justitie heeft zaterdag een derde reeks aanklachten uitgebracht te gen Mursi. De voormalige presi dent wordt nu ook beschuldigd van onder meer het doden van agenten. BETHLEHEM - „Een euro! Drie mag neetjes van Jezus voor een euro," klinkt het in vloeiend Italiaans zo dra de deuren van de touringcar in een ondergrondse parkeergara ge in Bethlehem opengaan. De Palestijnse straatverkopers we ten direct wat voor vlees ze in de kuip hebben zodra ze de groep Ita lianen in leren jassen en met gro te zonnebrillen uit de bus zien ko men. Bij een andere bus, een van de honderden die tijdens de kerst dagen deze stad aandoen, pro beert een man in accentloos Rus sisch houten kruizen te slijten aan een groep vrome Russische vrouwen met hoofddoeken. De verkopers in de parkeergarage zijn de eersten in een constante stroom die tijdens het bliksembe zoek van deze toeristen aan de ge boorteplaats van Jezus hun waar proberen te slijten. Kerst is im mers het hoogseizoen in deze ver armde voorstad van Jeruzalem, die gebukt gaat onder hoge werk loosheid. „Dat steeds meer christelijke toe risten van over de hele wereld na jaren van kalmte weer komen, is een zegen voor deze stad", zegt George Halak (36) de eigenaar van een souvenirwinkel bij het militaire checkpoint op de grens van Oost-Jeruzalem en Bethle- 1 AutoTrack hem. Rond de eeuwwisseling bloeide het toerisme hier volop en werd het project 'Bethlehem 2000' gestart om de sector een extra impuls te geven. Maar het feest was snel voorbij - door het uitbreken van de geweld dadige tweede intifada, de Pales tijnse opstand tegen de Israëli sche bezetting. De toeristen ble ven weg uit angst voor de vele zelfmoordaanslagen en schietpar tijen. Israël bouwde een afschei dingsmuur om Bethlehem om het geweld buiten haar steden te houden. Het geweld bleef inder daad grotendeels buiten, maar de toeristen bleven weg en Bethle hem verarmde snel. Veel Palestijnse christenen, die lang de plaatselijke elite vormden, vertrokken naar het buitenland. De hotels kwamen leeg te staan. Bethlehem, dat in het Hebreeuws 'broodhuis' betekent en in het Arabisch 'vleeshuis' werd het huis van de werklozen. Maar de laatste jaren zit de groei er weer in. Het Israëlische minis terie van Toerisme wil het land beter op de kaart zetten als be stemming voor christelijke toeris ten. Ambtenaren van dit ministe rie werken aan een intensieve pro motiecampagne en adverteren met 'pelgrimvakanties' op de Face- bookpagina's van Europese en Amerikaanse christelijke gemeen schappen. Naast het bezichtigen van christelijke heiligdommen in Jeruzalem en Galilea staat een be zoek aan de Geboortekerk van Je zus in Bethlehem natuurlijk ook op het programma. Op eerste en tweede kerstdag rijden dit jaar zelfs 24 uur per dag gratis toeris tenbussen van Jeruzalem naar Bethlehem. „Toeristen die naar het Heilige Land komen, moeten ook naar Bethlehem kunnen, want dat hoort erbij. We willen de politiek erbuiten houden," zegt Pini Shani, hoofd marketing op het ministerie van Toerisme. Volgens zijn cijfers kwamen dit jaar al 1,8 miljoen toeristen naar Bethlehem, een verdubbeling ten opzichte van 2012. Maar veel hotel eigenaren en taxichauffeurs kla gen over de nieuwe toeristen, om dat ze in bussen komen en niet in de stad overnachten. Onzin, zegt Shani. „Er overnachten steeds meer mensen in Bethlehem, maar de stad heeft een veel kleinere ca paciteit dan Jeruzalem. Als ze meer overnachtingen willen, moe ten ze meer hotels bouwen." MAANDAG 23 DECEMBER 2013 (§)AutoTrack Zegen voor Bethlehem CAIRO - Een rechtbank in Egypte heeft drie vooraanstaande activis ten gisteren tot drie jaar gevange nisstraf veroordeeld. door onze correspondent Jan Franke I D« iwyuidjg® «utosite Een Palestijn in Bethlehem, de geboorteplaats van Jezus, werkt in de dagen voor Kerstmis aan een kerstbeeldje, foto Corbis/HH

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 7